آمریکا تا سال ۲۰۱۵ در تیررس ایران!

آمریکا تا سال 2015 در تیررس ایران!

معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور مبارزه با سلاح‌های کشتار جمعی گفته ‌است که مطابق ارزیابی‌های اطلاعاتی آن کشور توان موشکی ایران تا سال 2015 به حدی خواهد بود که بتواند تمام نقاط اروپا و بخش‌هایی از ایالات متحده را هدف قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه «جان رود» که روز شنبه در جمع اعضای کمیته سیاست‌ خارجی کنگره آمریکا سخن می‌گفت در این باره افزود: «به نظر می‌رسد که ایرانی‌ها پس از دریافت فن‌آوری تولید و پرتاب موشک از دیگرکشورها طی سالهای گذشته اینک راسا برنامه توسعه آن را در دست گرفته‌اند، ولی مطمئنا کمک‌های خارجی همچنان یک عامل کلیدی در افزایش سرعت پیشرفت برنامه موشکی تهران خواهد بود».

معاون وزارت خارجه آمریکا همچنین مدعی شد: «این احتمال وجود دارد که ایران یک‌باره تصمیم بگیرد که یک سامانه موشکی دوربرد را به طور کامل از کره‌شمالی خریداری نماید، همانطور که قبلا نیز چنین کاری انجام‌ شده ‌است».

وی افزود: «ایالات متحده از دستیابی کره‌شمالی به موشک‌های بالستیک قاره‌پیما که می‌تواند بنادرغربی ما را هدف قرار دهد تقریبا مطمئن است و این یک احتمال واقعی است که پیونگ یانگ تصمیم به فروش این تکنولوژی به دیگر کشورها داشته‌باشد».

رود با بیان اینکه ارزیابی‌های اطلاعاتی آمریکا زمان احتمالی دستیابی ایران به موشکهای بالستیک دوربرد را سال 2015 تخمین می‌زند گفت: «این احتمال وجود دارد که این موضوع چندسال دیرتر اتفاق بیافتد و یا این‌که بواسطه کمک‌های خارجی زودتر از زمان مورد انتظار ما محقق شود».

دانیل فراید معاون دفتر اروپا و اوراسیای وزارت امور خارجه آمریکا نیز در این با اشاره به این‌که ایران هم‌اکنون توان تولید انبوه موشک‌های میان‌برد شهاب 3 را به دست ‌آورده گفت: «این موشک‌ها با اندکی تغییر توان هدف قرار دادن اسرائیل و بخش‌هایی از اروپا را خواهند داشت». وی افزود: «هدف اصلی از استقرار سیستم دفاع موشکی در چک و لهستان مقابله با تهدید ایران است».

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.