نمایشگاه پوسترهای مجید عباسی در سوئیس-عکس

نمایشگاه پوسترهای مجید عباسی در سوئیس

از روز دوشنبه ۳۰ آوریل ۲۰۰۷(۱۰ اردیبهشت) نمایشگاهی از پوسترهای مجید عباسی با عنوان"اعلان هایی از تهران" در مدرسه هنری بازل در کنار نمایشگاه ۵۰ سال تایپوگرافی ایران برپا شده که تا 10 مه ادامه دارد.

مجید عباسی متولد ۱۳۴۴ است و از گرافیست های نسل چهارم ایران است. او فارغ التحصیل رشته ارتباطات تصویری در سال ۱۳۶۸ از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است.

مجید عباسی از سال ۱۳۷۸ در نمایشگاههای بسیاری اعم از داخلی و بین المللی شرکت کرده است. او استاد دانشگاه است و با نشریه "نشان" که نشریه ویژه طراحی گرافیک است به عنوان دبیر مقالات بین المللی همکاری دارد.

مدیریت هنری نشریه فرهنگی – ادبی "سمرقند" از دیگر فعالیت های او در زمینه نشریات است. طراحی جلد کتاب زمینه دیگری از فعالیت های حرفه ای مجید عباسی را شامل می شود. او از اعضای انجمن طراحان گرافیک ایران نیز است.

تاسیس شرکت "گرافیک دید" همراه با فیروز شافعی فعالیت او را در حوزه ای دیگر از گرافیک شامل می شود. چاپ سالنامه های دیواری با عکس هایی از تهران قدیم که در زمان خود با استقبال روبرو شد، از محصولات این شرکت است.

آنچه در آثار مجید عباسی دیده می شود، دیدگاه مشترک او در ارائه آثارش اعم از تجاری و فرهنگی وهنری است. سادگی و ایجاز و چینش منظم عناصر در طراحی های او مشاهده می شود. مجید عباسی با موسیقی کلاسیک آشنایی دارد و در این زمینه آموزش هایی نیز دیده است. اهل فن معتقدند که این آشنایی با موسیقی ریتم خاصی را به کارهای او بخشیده است.

جویندگی یکی از دغدغه های اوست. همراهی و همکاری در برپایی کارگاه های آموزشی و نمایشگاه های گوناگون، ارتقای سلیقه بصری مخاطبان، تلاش در ارائه فرهنگ بومی و کهن ایرانی به وسیله آثارش در جهت این دغدغه هاست.

برای همین منظور او به همراه گرافیست های هم نسل خود مانند علیرضا مصطفی زاده، بیژن صیفوری، ساعد مشکی و رضا عابدینی در سال ۱۳۸۰ گروه "رنگ پنجم" را بنیاد نهادند. در حال حاضر رضا عابدینی در این گروه نیست.

در "رنگ پنجم" مبنای کار در جهت تحرک در هنر گرافیک است و اعضای آن فارغ از فعالیت حرفه ای ویژه خود، در این گروه تنها پیرامون محور فوق تلاش می کنند. برگزاری سه نمایشگاه تایپوگرافی تحت عناوین "مولانا" و "صادق هدایت" و "ضرب المثل های ایرانی" از جمله فعالیت های گروه است.

ابراهیم حقیقی گرافیست مطرح ایرانی درباره پوسترهای او گفته است: "با نگاه به تمام آثار طراحی گرافیک مجید عباسی در می یابیم که نظم هندسی تفکر شده ای در آنها جریان دارد که او را از بقیه طراحان هم نسل خود متمایز می کند. برای او هنوز وفاداری به موضوع اصل اولیه است و زیبا سازی یا فرم در قالبی نهفته است که او پس از تفکر نسبت به موضوع می یابد."

ابراهیم حقیقی می افزاید: "در حقیقت او از طرفداران تفکر تبعیت فرم از عملکرد است و این رفتار است که او را از پریشان گوئی، فرمالیسم و در نهایت شلخته سازی نجات می دهد، بی آنکه نوجوئی یا نو آوری گرافیک عصر امروز را فراموش کرده باشد."

"رالف شرایفوگل" طراح سوئیسی نیز درباره او گفته است: " پوسترهای مجید عباسی اصلاََ شلوغ نیست و همین ویژگی برتر آثار اوست. او استادانه با فضاهای خالی بازی می کند، به نظر می رسد که چندان به رنگ های مختلف توجه ندارد و این رنگ ها را در ابعاد وسیع به کار می گیرد و در بیشتر پوسترهای او یک رنگ دیده می شود."

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.