پاپ: استفاده از انرژی اتمی حق ایران است

پاپ: استفاده از انرژی اتمی حق ایران است

پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر مذهبی کاتولیک‌های جهان روز جمعه در دیدار حجت الاسلام والمسلمین سید محمدخاتمی با وی بر حق ایران به استفاده صلح امیز از انرژی هسته ای تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، در این دیدار که در واتیکان صورت گرفت پاپ تصریح کرد: ایران مانند سایر کشورهای بزرگ جهان باید بتواند از انرژی صلح آمیز هسته‌ای استفاده کند.

رهبر کاتولیک‌های جهان با اشاره به آزادی مذاهب در ایران گفت: در جمهوری اسلامی ایران همزیستی مسالمت آمیز واحترام میان ادیان‌الهی وجود دارد.
پاپ افزود: من اطلاع دارم که اقلیت‌های مذهبی در ایران در پارلمان نماینده دارند و حق و حرمتشان نیز مورد احترام است.

به گزارش روابط عمومی موسسه بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها، وی همچنین بااشاره به‌افزایش تنش و مشکلات سیاسی وامنیتی در عراق، افغانستان، لبنان و فلسطین اشغالی و نقش ایران در کمک به آرامش در منطقه گفت: اروپا به‌خوبی از قدرت ایران درمنطقه آگاه است و این کشور با تکیه برسنت صلح جویانه خود می‌تواند نقش مهمی درحل بحران‌های منطقه‌ای ایفا کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی رئیس موسسه بین المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها نیز در این دیدار گفت: امروز باید مسلمانان و مسیحیان و دیگر ادیان الهی با تاکید بر مشترکات خود و همچنین تهدیدهای مشترک بکوشند در مقابل ناامنی و خشونت، بایکدیگر وحدت کلمه داشته باشند.
وی افزود: فقدان محبت و عدالت در جهان منشاء مشکلات بزرگی برای کل بشریت شده است.

رئیس جمهور سابق کشورمان همچنین ضمن تاکید برحق ایران در داشتن انرژی صلح آمیز هسته‌ای، گفت: اعمال معیاری‌های دوگانه و غیر عادلانه، از واقعیت‌های مشکل ساز است.

خاتمی در خصوص مشکلات مربوط به فلسطین گفت: باید اذعان کرد که آنچه که تاکنون به‌عنوان طرح‌های صلح برای فلسطین مطرح شده عادلانه نبوده است و کسانی که مدعی اجرای این طرح‌ها بودند، بی‌طرف و منصف نبودند.
وی افزود: چگونه می‌توان تصور کرد که میلیون هاانسان حق بازگشت به وطن خود را نداشته باشند و هویت و تاریخشان به‌کلی نفی شود و درعین حال انتظار صلح از آنان داشت .

رئیس جمهور سابق کشورمان همچنین با انتقاد از ادامه اشغال عراق توسط آمریکا و متحدانش گفت: اشغال عراق موجب گسترش ناامنی، افراط گرایی، تروریسم و کشتار صدها هزار نفر از مردم بیگناه این کشور شده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.