روزنامه های بریتانیا: شنبه، پنجم ماه مه

روزنامه های بریتانیا: شنبه، پنجم ماه مه

بیشترین مطالب مرتبط با ایران در روزنامه های امروز چاپ لندن به بی نتیجه ماندن امیدها برای آغاز گفتگوی رو در رو میان وزرای خارجه ایران و آمریکا در اجلاس همسایگان عراق در شرم الشیخ اختصاص دارد.
نشریات بریتانیا
نشریات بریتانیا

روزنامه گاردین در گزارشی از شرم الشیخ محل برگزاری کنفرانس همسایگان عراق نوشته است که در حالیکه انتظار می رفت این دیدار دو روزه مقامات آمریکا و ایران را به یکدیگر نزدیک کند، کل فضای کنفرانس عملا تحت تاثیر رویارویی ایران و آمریکا قرار داشت.

به نوشه گاردین وزیر خارجه ایران در این اجلاس خواهان خروج نیروهای آمریکا از عراق شد و گفت که آمریکا باید مسئولیت عواقب اشغال عراق را بپذیرد و از متهم کردن دیگران پرهیز کند. وزیر خارجه آمریکا نیز گفت که روابط واشنگتن با تهران تنها در صورتی که ایران از غنی سازی و فرآوری اورانیوم دست بردارد، امکان بهبود خواهد داشت.

گاردین افزوده است که پنجشنبه شب آقای متکی وزیر خارجه ایران در مهمانی شامی که قرار بود در آن روبروی خانم رایس همتای آمریکایی خود بنشیند، پیش از آنکه خانم رایس روی صندلیش مستقر شود، سالن را ترک کرد؛ آن هم به این بهانه که خانمی که قرار بود سر میز شام ویولن بنوازد، لباس بدن نمایی به تن داشت.

در همین زمینه، روزنامه فایننشال تایمز نوشته است که در اجلاس شرم الشیخ، ایران بخت یک گفتگوی رو در رو با عالیترین مقامات ایالات متحده آمریکا را از دست داد.

فایننشال تایمز می نویسد ظاهرا ایران تا پیش از خروج نیروهای آمریکا از عراق حاضر به انجام گفتگوهای اساسی با مقامات ایالات متحده آمریکا نیست و از سوی دیگر واشنگتن نیز اصرار دارد که با "رژیمهایی" که با سیاستهای آن مخالفت می کنند درگیر شود و دست کم آنها را در جامعه جهانی منزوی سازد.

روزنامه تایمز نیز ضمن نقل نارضایتی آقای متکی از لباس بدن نمای ویولن زن شرم الشیخ نوشته است که البته سرنگرفتن گقتگو میان وزرای خارجه ایران و آمریکا دلایل دیگری هم داشت از جمله اینکه مقامات نظامی آمریکا و بریتانیا جدا اعتقاد دارند که ایران پول و سلاح در اختیار ستیزه جویان عراقی قرار می دهد.

روزنامه دیلی تلگراف نیز در گزارشی در همین زمینه نوشته است که حمله لفظی آقای متکی که طی آن در نشست پایانی اجلاس شرم الشیخ، آمریکا را به ایجاد بحران در روابط میان عراق و همسایگانش متهم کرد؛ هرگونه امید به برقراری گفتگو میان ایران و آمریکا را برباد داد.

به نوشته دیلی تلگراف دیدگاه خصمانه ایران در کنفرانسی که هدف آن جلب کمک برای عراق بود و علاوه بر همسایگان عراق پنج عضو دائم شورای امنیت و گروه هشت نیز در آن شرکت داشتند، تاثیر منفی به جا گذاشت.

روزنامه تایمز در گزارش دیگری خبر داده است که نیروهای آمریکایی ۱۶ شبه نظامی را به اتهام قاچاق مواد منفجره ضد زره ساخت ایران در شهرک صدر در نزدیکی بغداد دستگیر کرده اند.

روزنامه های تایمز و گاردین امروز در بخش معرفی کتاب خود به معرفی کتاب خاطرات شیرین عبادی حقوقدان ایرانی برنده جایزه نوبل پرداخته اند. در این زمینه، روزنامه گاردین خانم عبادی را "عاشق رویارویی و حقوقدان مسلمانی که اعتقادی تزلزل ناپذیر به خدا دارد" توصیف کرده و روزنامه تایمز نظر خانم عبادی را در مورد "تفسیری از اسلام که با ایده برابری و دموکراسی هماهنگی دارد" به اختصار نقل کرده و نوشته است که اگر چنین چیزی واقعیت داشته باشد، آشکارا برای دنیای پر از مخاطره ما مفید خواهد بود.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.