۰ درصد مردان سیگاری با کاهش قدرت باروری مواجه می‌شوند

0 درصد مردان سیگاری با کاهش قدرت باروری مواجه می‌شوند

تحقیقات اخیر نشان داده است علاوه بر ارتباط سیگار کشیدن با ابتلای افراد به انواع بیماریها، کاهش قدرت باروری مردان نیز از عوارض دیگر استعمال دخانیات است.
دکتر شیرین زاهد متخصص زنان و زایمان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا - واحد علوم پزشکی ایران - با بیان این مطلب اظهار کرد: علاوه بر آن که سیگار مسؤول حدود 80 درصد مرگهای ناشی از سرطان ریه و 20 درصد از مرگهای ناشی از کل سرطانهاست. کشیدن سیگار بر باروری افروی با اشاره به این که کشیدن سیگار در دوران بارداری خطر بروز سقط‌های جنینی و تولد نوزاد مرده و نارس را افزایش می‌دهد، افزود: براساس آخرین یافته‌ها مشخص شده نیمی از مردان سیگاری نیز قدرت باروریشان کاهش می‌یابداد، حاملگی و رشد جنین و نوزاد اثر منفی می‌گذارد.

دکتر زاهد وجود نوعی ماده در سیگار را عامل کم تحرکی و کاهش عمر اسپرم مردان دانست و تصریح کرد: ماده شیمیایی به نام استیل کولین در سیگار عملکرد طبیعی اسپرم را مختل می‌کند و موجب تغییر شکل طبیعی آن نیز می‌شود.
این متخصص در پایان خاطرنشان کرد: نکته جالب آنکه استعمال دخانیات ناباروری موقتی ایجاد می‌کند و فرد می تواند با ترک آن به حالت طبیعی باز گردد.
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.