والتر شیرا فضانورد پیشکسوت آمریکایی درگذشت

والتر شیرا فضانورد پیشکسوت آمریکایی درگذشت
والتر شیرا، فضانورد پیشکسوت آمریکایی و از خدمه اصلی مرکوری 7 که یکی از اولین پروازهای ناسا به فضا را انجام داد در سن 84 سالگی درگذشته است.

وی تنها فضانوردی بود که در هر سه برنامه پرتاب های فضایی ناسا یعنی مرکوری، جِمِنای و آپولو در آن دوران شرکت داشت.

وی در سال 1962 به سومین آمریکایی بدل شد که به مدار زمین رفتند. سه سال بعد وی به عنوان فرمانده "Gemini 6" نخستین پهلوگیری دو فضاپیما در مدار زمین را هدایت کرد.

ناسا در بیانیه ای گفت: "ما در ناسا از دست رفتن یکی دیگر از پیشکسوتان پروازهای فضایی را با غم زیاد اعلام می کنیم.... ما وارثان برنامه فضایی همواره مدیون او خواهیم بود."

آقای شیرا که "والی" صدایش می کردند چهارشنبه شب به دلایل طبیعی در بیمارستانی در شهر ساحلی لاهویا در جنوب کالیفرنیا درگذشت.

از فضانوردان مرکوری 7 که به خاطر رقابت فضایی شدید آمریکا با اتحاد جماهیر شوروی به قهرمانان ملی بدل شدند اکنون تنها دو نفر زنده مانده اند.

'ملت اهل فضا'

آقای شیرا در سال 1923 در نیوجرسی متولد شد و در 1959 به عنوان خلبان آزمایشی نیروی دریایی که در جنگ کره ماموریت های جنگی انجام داده بود به ناسا پیوست.

 مثل انگلستان، اسپانیا و پرتغال که برای یافتن عظمت ملل خود به آن سوی دریاها رفتند، ما نیز به سوی آسمان خیز برداشتیم و ملت خود را عظمت بخشیدیم
 
والتر شیرا

وی در نخستین پرواز فضایی خود با یک فضاپیمای مرکوری شش بار دور زمین گشت که 9 ساعت طول کشید و سپس کپسول فضاپیما را با موفقیت در اقیانوس آرام فرود آورد.

سومین و آخرین ماموریت فضایی او با فضاپیمای آپولو 7 در سال 1968 بود که یک سال پس از آتش سوزی سکوی پرتاب و مرگ سه خدمه آپولو انجام شد.

هرچند آقای شیرا هرگز بر کره ماه پا نگذاشت اما پرواز 11 روزه خدمه او در 1968 گام مهمی در جهت فرود بر ماه در سال بعد از آن تلقی می شود.

وی یک سال پس از آخرین پرواز خود ناسا را ترک کرد و به تلویزیون "سی بی اس نیوز" پیوست تا به پوشش خبری فرود بر ماه کمک کند.

وی به عنوان یک شخصیت شاد و شوخ طبع و به عنوان خلبان و فضانوردی با استعداد مشهور بود.

آقای شیرا یک بار نوشت: "ما شریک رویایی مشترک برای محک زدن حد و مرز قوه تخیل و جسارت انسانی بودیم... آن پروازهای پیشتازانه اولیه با مرکوری، عملکرد جمنای و سفرهای ماه جای ما را برای همیشه به عنوان ملتی که من دوست دارم اهل فضا (spacefaring) بخوانم تثبیت کرد."

"مثل انگلستان، اسپانیا و پرتغال که برای یافتن عظمت ملل خود به آن سوی دریاها رفتند، ما نیز به سوی آسمان خیز برداشتیم و ملت خود را عظمت بخشیدیم."

والتر شیرا در کنار مدل مرکوری در سال 1962
شیرا به خاطر شخصیت جذاب و استعداد در پرواز مشهور بود
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.