سفر "جرج کلونی" به تهران

سفر "جرج کلونی" به تهران

جرج کلونی و گرانت هسلو همکار فیلمنامه‌نویس او بر مبنای ماجرای همکاری سازمان سیا، هالیوود و دولت کانادا برای خروج شش شهروند آمریکایی از ایران در جریان تسخیر سفارت آمریکا در سال 1979‌ فیلمنامه‌ای به نام "فرار از تهران" می‌نویسند. Clooney bans Brangelina's kids

به گزارش مهر، استودیو برادران وارنر حق ساخت فیلمی سینمایی از روی مطلبی نوشته جاشوا برمان درباره این داستان را خریده و این فیلم را به همراه استودیو اسموک هاوس متعلق به کلونی و گرانت تهیه می کند. به احتمال خیلی زیاد خود کلونی این پروژه را کارگردانی کرده و در آن بازی می کند.

به گزارش ورایتی، "فرار از تهران" نخستین همکاری کلونی و هسلو پس از فیلم موفق "شب بخیر، موفق باشید" است که در سال 2006 نامزد اسکار بهترین فیلمنامه غیراقتباسی شد. مطلب برمن که در شماره جدید مجله "ویرد" منتشر شده درباره تونی مندز، مامور سابق سازمان سیا و استاد تغییر چهره است که در جریان گروگانگیری ( تسخیر لانه جاسوسی ) ماموریت پیدا می کند شش آمریکایی را که در مخفیگاهی در تهران پنهان شده بودند از کشور خارج کند.

ایده او استفاده از یک فیلم هالیوودی جعلی بود و برای پیاده کردن نقشه خود با جان چمبرز، گریمور معروف  هالیوود تماس گرفت. چمبرز و باب سیدل که او هم گریمور بود، یک استودیو فیلمسازی به نام Studio Six Prods ـ که نام آن اشاره به آن شش آمریکایی داشت - به راه انداختند و به طور رسمی اعلام کردند نخستین فیلم این استودیو تحت عنوان "خلافکاری کانادایی" در ایران تولید می شود.

آنها با انتشار شش آگهی تبلیغاتی درباره تولید این فیلم عملا نشریه هایی معروف مانند هالیوود ریپورتر و ورایتی را هم فریب دادند، به طوری که این نشریات مطالبی هم  درباره این پروژه منتشر کردند. مندز پس از هماهنگی با سفارت کانادا در تهران در ژانویه 1980 به تهران آمد و به آن شش آمریکایی گفت وانمود کنند کانادایی هستند و برای تولید یک فیلم هالیوودی به ایران آمده‌اند.

کن تیلور، سفیر آمریکا در تهران و جان شیردان، مسئول بخش مهاجرت سفارت کانادا پس از تماس با فلورا مکدانلد، وزیر امور خارجه وقت این کشور و نخست وزیر جو کلارک و کسب توافق آنها، برای آن شش آمریکایی که سه نفرشان از دیپلماتهای سفارت آمریکا در تهران بودند، پاسپورت کانادایی صادر کردند و در نهایت آنها روز 27 ژانویه 1980 از طریق فرودگاه مهرآباد، تهران را به سمت زوریخ در سوئیس ترک کردند.

 لازم به ذکر است فیلم ضد ایرانی "300" را نیز استودیو برادران وارنر تهیه کرده است.

 

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.