شایع ترین عوارض قرص‌های لاغری اختلالات قاعدگی،پرمویی ...

شایع ترین عوارض قرص‌های لاغری اختلالات قاعدگی،پرمویی ...

رییس هجدهمین کنگره جامعه متخصصان داخلی با هشدار نسبت به تبلیغات روز افزون داروهای لاغری اظهار داشت: داروهای موجود در بازار که در داروخانه‌ها، سوپرمارکت‌ها و غیره عرضه و توسط ماهواره‌ها تبلیغ می‌شود، به دلیل نداشتن مبنای علمی، تاثیری بر روی کاهش وزن افراد بر جای نمی‌گذارد.

دکتر ایرج خسرونیا که به مناسبت برپایی کنگره سالانه این جامعه که از روز 25 اردیبهشت ماه در تهران آغاز به کار می‌کند، سخن می‌گفت، با اعلام این خبر افزود: بهترین روش لاغری و کاهش وزن، کم خوردن و تحرک مناسب است.

وی با اشاره به این که هنوز هیچ داروی موثری در زمینه کاهش وزن، به بازار نیامده است که فرد بتواند، بدون رعایت رژیم غذایی و صرفا از طریق خوردن قرص و بدون عوارض جانبی کاهش وزن پیدا کند، تصریح کرد: مهم ترین روش کاهش وزن بدون عوارض جانبی، کاستن از کالری مصرفی به طور روزانه است.


دکتر خسرونیا با تاکید بر این که عمده مشتریان قرص‌های لاغری را زنان تشکیل می‌دهند، نسبت به عوارض این قرص‌ها هشدار داد و افزود: اختلالات قاعدگی، پرمویی و عصبانیت از شایع ترین عوارض قرص های لاغری به شمار می‌رود.

به گفته رییس هجدهمین کنگره جامعه متخصصان داخلی، والدین متاسفانه از داشتن کودکان چاق ابراز خرسندی می‌کنند، در حالی که سلول‌های چربی از زمان کودکی در تمام بدن ساخته شده و در جوانی و پیری برای فرد ایجاد مزاحمت می‌کند.


وی با رد روش «لیپوساکشن»، بر تحرک افراد و مصرف روزانه 1000 تا 1500 کالری به منظور جلوگیری از چاقی تاکید کرد.

به گفته این پزشک متخصص، بیشتر افرادی که به اضافه وزن دچار هستند، از وضع ظاهر خود گله مند هستند، در حالی که عوارض داخلی چاقی از قبیل تنگی عروق، سکته‌های زودرس قلبی و غیره بسیار خطرناک تر است.

وی اضافه کرد: چاقی هم اینک سبب شده که جوانان ما در سنین 20 تا 40 سالگی که سن فعالیت آنهاست، راهی «سی سی یو» ها شوند.


رییس هجدهمین کنگره جامعه متخصصان داخلی یادآور شد: جدیدترین دستاوردهای پژوهشی در زمینه چاقی در کنگره امسال ارایه می‌شود.

لازم به ذکر است، هجدهمین کنگره انجمن متخصصان داخلی 25 تا 28 اردیبهشت ماه امسال با حضور 1500 پزشک متخصص در مرکز همایش‌های رازی برپا می‌شود.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.