بازداشت 'منتشرکنندگان مطالب موهن' در نشریات دانشجویی

بازداشت 'منتشرکنندگان مطالب موهن' در نشریات دانشجویی

قوه قضائیه ایران از بازداشت چند نفر در ارتباط با مطالبی خبر داد که انتشار آنها در قالب نشریات دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران، اعتراضاتی در این دانشگاه و چند دانشگاه دیگر برانگیخته است.
تجمع در دانشگاه پلی تکنیک تهران
هواداران بسیج دانشجویی و اعضای انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی امیرکبیر مقابل دفتر رئیس دانشگاه تجمع کردند

سخنگوی قوه قضائیه ایران تعداد بازداشت شدگان را چهار یا پنج نفر اعلام کرده و گفته که هیچیک از آنها دانشجو نیستند، اما هویت آنها را مشخص نکرده است.

توزیع نشریاتی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران که گروهی از دانشجویان مندرجات آنها را 'توهین آمیز' دانسته بودند، منجر به درگیری دانشجویان بسیجی و اعضای انجمن اسلامی این دانشگاه و لغو مجوز انتشار همه نشریات دانشجویی این دانشگاه شده است.

دانشجویان بسیجی می گویند در چهار نشریه دانشجویی منتسب به انجمن اسلامی این دانشگاه مطالب و کاریکاتوری توهین آمیز منتشر شده و مسئولان این نشریات باید اخراج شوند، اما اعضای انجمن اسلامی و گردانندگان نشریات دانشجویی دانشگاه امیرکبیر می گویند آنچه به عنوان نشریات تحت اداره آنها توزیع شده 'تقلبی' است و با 'سوء استفاده از نشان (لوگو)' نشریه اصلی چاپ شده تا "مانع چاپ هر نشریه‌ ای در دانشگاه شود."

تقابل این دو گروه که ظهر دوشنبه سی ام آوریل (دهم اردیبهشت) به نشانه اعتراض و با عنوان 'تحصن آرام' در برابر دفتر رئیس دانشگاه گردآمده بودند، در برهه ای به خشونت کشیده شد و درگیری فیزیکی طرفین را در پی داشت.

مدیریت امور فرهنگی دانشگاه امیرکبیر در پی این وقایع و توزیع این نشریات که حاوی 'کاریکاتور بالاترین شخصیت سیاسی نظام جمهوری اسلامی بود'، دستور لغو مجوز همه نشریات داخل دانشگاه را صادر کرد و از ریاست دانشگاه خواست با دانشجویان خاطی برخورد کند.

محتوای نشریاتی که مورد اعتراض قرار داشته اند به برخی 'مقدسات اسلامی' و همچنین رهبر جمهوری اسلامی اشاره داشته و روی برگه هایی با نشان چهار نشریه دانشجویی سحر، ریوار، آتیه و سرخط چاپ شده بوده است.

مدیران مسئول این چهار نشریه در بیانیه ای نشریات پخش شده با این نامها را کاملاً جعلی خوانده و تأکید کرده اند که مطالب منتشره در آنها هیچ ارتباطی با ایشان نداشته و مورد تأییدشان نیست.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.