روزنامه های بریتانیا: چهارشنبه ۲ مه

روزنامه های بریتانیا: چهارشنبه ۲ مه

گزارشی از چگونگی اجرای طرح موسوم به مبارزه با بدحجابی در ایران، پیام ایران برای اجلاس همسایگان عراق و نگرانی برخی از همسایگان ایران در مورد تحرکات منطقه ای آن کشور از جمله مطالب مرتبط با ایران در روزنامه های امروز چاپ لندن است.
مبارزه با بدحجابی در ایران
مبارزه با بدحجابی در ایران

روزنامه گاردین در گزارشی از تهران به قلم سایمون تیسدال سختگیری نیروی انتظامی در مورد نحوه پوشش زنان و دختران را تازه ترین اقدام دولت ایران برای سرکوبی زنان ایرانی توصیف کرده و از بازداشت صدها تن از زنان در تهران بخاطر بیرون ماندن کمی از موهای شان از زیر روسری خبر داده است.

خبرنگار گاردین می نویسد که طرح موسوم به مبارزه با بدحجابی به ظاهر برای مقابله با کسانی که شیوه درست پوشش اسلامی را نادیده می گیرند اجرا شده اما هدف اصلی این طرح آن است که زنان را بصورت شهروند درجه دوم درآورد.

به نوشته گاردین جرم این زنان بیرون ماندن کمی از موی سرشان از زیر روسری اجباری، پوشیدن مانتوی کوتاهتر از معمول، پوشیدن شلوار تنگ یا به پا کردن کفش پاشنه بلند است.

گزارشگر گاردین به کنایه می نویسد: گویی در ایران راحتی زنان باعث ناراحتی مردان می شود.

با این حال گزارشگر گاردین می نویسد با توجه به چالشهایی که با این طرح صورت گرفته، حتی سخنگوی کابینه آقای احمدی نژاد رئیس جمهور ایران سعی کرده است رئیس خود را از دخالت در این طرح مبرا قلمداد کند.

در همین حال، در گزارشی درباره استعفای عالیرتبه ترین مقام اجرایی کمپانی بریتیش پترولیوم بخاطر پنهان نگاهداشتن یک رابطه ی همجنسگرایانه، گاردین به این نکته اشاره کرده است که ریشه های بریتیش پترولیوم در ایران است؛ یعنی در کشوری که در آن به دنبال وقوع انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷، مردان همجنسگرا به اعدام محکوم می شوند.

گاردین در گزارشی درباره شرکت ایران در اجلاس همسایگان عراق در شرم الشیخ مصر، نوشته است که ایران به آمریکا و بریتانیا خواهد گفت که نیروهای شان را از عراق بیرون بکشند و حل مشکل عراق را به همسایگان آن کشور وابگذارند.

روزنامه تایمز ضمن گزارشی درباره قراردادهای تسلیحاتی میان بریتانیا و عربستان سعودی از صرف میلیاردها دلار توسط عربستان سعودی برای نوسازی تجهیزات نظامی آن کشور خبر داده و نوشته است که یکی از دلایل این اقدام عربستان، نگرانی مقامات آن کشور در مورد تهدیدهایی است که از ناحیه ایران متوجه منطقه می شود.

روزنامه تایمز در مقاله ای به قلم جان میجر نخست وزیر اسبق بریتانیا درباره کارنامه تونی بلر نخست وزیر کنونی این کشور و آینده سیاست جهانی نوشته است: در آینده بیشترین میزان رشد اقتصادی در شرق دیده خواهد شد و نرخ رشد دنیای درحال شکل گیری، سه برابر میزان رشد اروپای غربی خواهد بود و در همان حال مشکلات عراق، ایران، افغانستان و درگیری اعراب و اسرائیلی ها بصورت مسایل درازمدت باقی خواهد ماند.

دیلی تلگرافی در گزارشی درباره انتخابات ترکیه نوشته است: مساله اصلی این است که میلیونها تن از ترکها نمی خواهند نماینده کشورشان مردی باشد که همسرش روسری به سر می کند . آنها از هرگونه حرکت کشورشان به سوی اسلامی شدن بیمناکند و از همین روست که در شعارهای تظاهرات روز گذشته در ترکیه بارها نام ایران و افغانستان به گوش رسید.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.