ستاره شدن فرمول ندارد

ستاره شدن فرمول ندارد

کامبیز دیرباز با بازی در فیلم «دوئل» نشان داد که اصول بازیگری را می شناسد و می داند که یک آغاز خوب در سرنوشت او به عنوان یک بازیگر بسیار مهم است.
دیرباز با حضور در سریال «تب سرد» به شهرت رسید و با بازی در فیلمهایی چون «به نام پدر» و «اخراجی ها» این شهرت را گسترش داد. او این روزها مشغول بازی در فیلم «انعکاس» است و در سریال تاریخی «در چشم باد» هم نقش مهمی دارد. آنچه می خوانید خلاصه ای است از صحبت های دیرباز و رشیدپور در شب شیشه ای.
چقدر دستمزد برای اخراجی ها گرفتید؟
اجازه بدهید نگم.
خیلی ها میگن که بازیگران این فیلم دو سه برابر دستمزد نسبت به فیلمهای دیگه گرفتن.درسته؟
خیر، برای من که این شکلی نبوده از بقیه خبر ندارم.

من به عنوان کسی که در فیلم پرهزینه دوئل بازی کردم به نسبت اصلا فیلم اخراجی ها فیلم پرخرجی نبود. بر خلاف دوئل ما در اخراجی ها یک تانک در اختیار داشتیم پس مجبور شدیم برای نشان دادن عظمت تانک بیاریمش توی سوله.
نقش شما در اخراجی ها کمی تصنعی شده ، آیا این به دلیل فاصله اخلاقی شما با نقشتونه؟

خب همه که کامبیز دیرباز رو نمیشناسن.
درسته که یک نقش وقتی از یک بازیگر دور باشه بازی کردنش سخته ، ولی نباید تصنعی هم بشه. ولی حالا نمی دونم این نظر شماست یا مخاطبان فیلم.

شما بازیگری هستید که در 3نوع از فیلمهای دفاع مقدس بازی کرده اید، هم در فیلمی بازی کرده اید که یک واقعیت رئالیستی را تعریف می کند، هم در «به نام پدر» که فیلمی ضد جنگ می تواند باشد و هم در «اخراجی ها» که طنز است. به نظر خودت کدام فیلم بیشتر تاثیرگذار بوده.

هر سه تا مورد تاثیر گذاشته ، چون هر سه تا فیلمی که شما اسم بردید جزو فیلمهای پربیننده بوده اند. حالا اخراجی ها استثنا بود. دوئل در زمان خودش وقتی اکران شد برق شادی را می شد در چشم کسانی که بلیط می فروختند در سینماها دید چون می دیدند مردم جلوی گیشه صف کشیده اند. فیلم به نام پدر و اخراجی ها هم همینطور، هر کدام یک زوایه ناگفته را برای مردم از جنگ بازگو کردن. مردم ما خوش سلیقه و با شعور، هستند اصلا دوست ندارند به سمت تکرار بروند.

چرا هیچ بازیگر ایرانی در سطح جهان مطرح نیست؟

به خاطر این که هیچ بازیگر جهانی هم در سطح ایران مطرح نیست ، نمی دونم شاید سطح سینمای ایران پایین است که خیلی کم فراتر از مرزها حرکت می کند.

شما این قضیه را منحصر به سینما می دانید، یعنی ربطی به بازیگر ندارد؟

نه بازیگری یک کار تیمی و گروهی است که یک بازیگر نمی تونه به تنهایی یک فیلم را جلو ببره ما فیلمهای خوب زیاد داریم چرا در سطح دنیا معروف نمی شه؟ زیرا در سطح وسیعی اکران نمیشه و اکرانش محدوده.

چه عواملی باید دست به دست هم بدهد تا یک بازیگر علاوه بر کشورش در جاهای دیگر مطرح بشود؟

باز هم اعتقاد دارم این کار اصلا شخصی نیست برای این که بازیگر عضوی از یک گروه است ، یعنی باید اون بازیگر توی اون فیلم توی نقشش بشینه و همه چی دست به دست هم بده تا بتونه اون طرح موفق بشه.

چرا تا به حال کسی فیلمی نساخته که بتونه در دنیا مطرح بشه؟ ضعف در چیست؟

نمی دونم به نظر من به دلیل عدم ریسک پذیری تهیه کنندگان ، فیلمنامه ها داره سیر نزولی طی می کنه.

شما کدام فیلم بعد از انقلاب را بیشتر می پسندید؟

دوئل.

اگه ازت بپرسن بیشتر معروفی یا محبوب ، چی می گی؟

فکر می کنم که متاسفانه بیشتر معروفم برای این که محبوبیت یکی دو شبه به دست نمیاد.

اگر یه روز مشهور بشی میای در انتخابات شرکت کنی؟

نه برای این که دوست ندارم و فقط متمرکز شده ام روی بازیگری.

اگر یک روزی زمینه برای خوانندگی شما فراهم بشه کاست می دید؟

نه چون خواننده نیستم و صدای خوبی هم ندارم ، ما الان تو قرنی هستیم که همه چیز تخصص می خواد.

دانشکده رفتن تاثیری تو بازیگری داره؟

به عقیده من یک شرط لازم هست ، ولی کافی نیست.

چه چیزهایی باعث میشه که یه نفر ستاره بشه؟

نمی دونم ، ولی می دونم که فرمول نداره. شاید چهره زیبا بهشون کمک کنه ولی این تا دو یا سه فیلم چهره زیباست ، ولی فیلم چهارم دیگه چیزی برای گفتن نداشته باشه مردم تعیین می کنند که اون دیگه نباشه و یکی دیگه جاش بیاد.


+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.