وزارت خارجه آمریکا: سپاه و وزارت اطلاعات ایران تروریست هستند!

وزارت خارجه آمریکا: سپاه و وزارت اطلاعات ایران تروریست هستند!

وزارت خارجه آمریکا در گزارشی مدعی شد که ایران همچنان بزرگترین حامی تروریسم در جهان است.

 به نقل از آسوشیتدپرس، وزارت خارجه آمریکا در بررسی سالانه خود از تروریسم جهانی ادعا کرد که ایران همچنان بزرگترین حمایت کننده تروریسم جهانی است و "عناصری از دولت جمهوری اسلامی" از گروه های تندرو در سراسر خاورمیانه، به ویژه عراق حمایت می کنند.

در این گزارش بار دیگر از ایران به عنوان "فعال ترین کشور حامی ترور" یاد شده و این کشور به کمک در بی ثباتی عراق و منحرف کردن تلاش های صلح بین اسرائیل و فلسطینیان متهم شده است.

این برای اولین بار نیست که آمریکا در گزارش های سالانه خود ایران را به عنوان بزرگترین کشور حمایت کننده تروریسم معرفی می کند.

اما این گزارش در زمانی منتشر شده است که کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا خود را برای حضور در کنفرانس امنیتی عراق آماده می کند و در همین حال وی احتمال دیدار با منوچهر متکی، همتای ایرانی خود در حاشیه این نشست را منتفی ندانسته است.

از سوی دیگر هرچند این گزارش ایران را به ترویج خشونت در عراق متهم می کند، اما "شان مک کورمک"، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اخیرا گفته است، حضور ایران در نشست همسایگان عراق "نشانه حمایت ایرانی ها از عراق است."

در گزارش یاد شده ادعا شده است: سپاه پاسداران انقلاب  و وزارت اطلاعات ایران مستقیما در طرح ریزی و پشتیبانی عملیات تروریستی دست دارند و انواعی از گروه ها، به ویژه گروه های فلسطینی و حزب الله لبنان را به استفاده از تروریسم در پیگیری اهدافشان تشویق می کنند.

براساس این گزارش، ایران یک "نقش بی ثبات کننده" در عراق ایفا می کند و به هدایت گروه های مبارز شیعی که سنی ها و نیروهای آمریکایی را هدف حمله خود قرار می دهند، می پردازد.

این گزارش می افزاید: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با بمب گذاری هایی که به مرگ نیروهای ائتلاف منجر شده، در ارتباط است و علاوه بر کمک به جنبش حزب الله لبنان در آموزش تندروهای عراق برای ساخت بمب نقش دارد.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: ایران همزمان نقش برجسته خود در فعالیت های ضد اسرائیلی از طرق لفظی، عملیاتی و مالی را حفظ کرده است.

این گزارش مدعی شده که ایران همچنان از معرفی، محاکمه یا تحویل چند عضو ارشد شبکه "اسامه بن لادن"، رهبر القاعده که آنها را در سال 2003 بازداشت کرد، امتناع می کند.

در این گزارش از کوبا، کره شمالی، سودان و سوریه به عنوان دیگر کشورهای حامی تروریسم نام برده شده است.

کارشناسان، گزارش اخیر وزارت خارجه امریکا را "سیاسی" و "تبلیغاتی" ارزیابی می کنند .

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.