۵ایرانی بازداشتی درعراق بابستگانشان دیدارمی کنند

'پنج ایرانی بازداشتی در عراق با بستگانشان دیدار می کنند'

بنا به گزارش دریافتی بخش فارسی بی بی سی، ارتش آمریکا موافقت کرده خانواده های پنج ایرانی بازداشت شده در اربیل عراق با آنها دیدار کنند.
ژنرال کادول
ژنرال کادول مشخص نکرده که دیدار بستگان ایرانیان بازداشت شده با این پنج نفر چه زمانی و در چه محلی صورت می گیرد

امور رسانه ای ارتش آمریکا تأیید کرده که ژنرال کادول، سخنگوی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در عراق، به روزنامه عربی زبان الشرق الاوسط از موافقت با انجام این ملاقات سخن گفته بوده است.

با این حال هنوز مشخص نیست که دیدار بستگان ایرانیان بازداشت شده با این پنج نفر چه زمانی و در چه محلی صورت می گیرد.

پنج شهروند ایرانی که جمهوری اسلامی آنها را دیپلمات معرفی کرده و ایالات متحده آنها را مرتبط با سپاه پاسداران می داند، روز یازدهم ژانویه توسط سربازان آمریکایی در شهر اربیل، واقع در کردستان عراق، دستگیر شدند و تلاش های ایران با گذشت بیش از صد روز هنوز منجر به آزادی این افراد نشده است.

خبر موافقت ارتش آمریکا با دیدار این پنج نفر با خانواده هایشان در حالی منتشر می شود که یک روز پیشتر دولت ایران موافقت خود را با شرکت در اجلاس شرم الشیخ با محوریت امنیت و ثبات عراق اعلام کرده بود.

در روزهای گذشته برخی ناظران مخالفت ایران با حضور در این اجلاس را سوای انتقاد جمهوری اسلامی با مکان و محتوای آن، به تلاش این کشور برای واردن آوردن فشار بر آمریکا برای آزاد کردن پنج شهروند ایران نسبت داده بودند.

نشست شرم الشیخ که با هدف برقراری ثبات و امنیت در عراق صورت می گیرد، قرار است سوم و چهارم ماه مه (سیزدهم و چهاردهم اردیبهشت) آینده، با حضور وزیران امور خارجه همسایگان عراق، کشورهای عضو دایم شورای امنیت، آلمان، ژاپن و کانادا در مصر برگزار شود.

حضور ایران در این نشست می تواند به رودر رو شدن وزرای خارجه ایران و آمریکا شود؛ احتمالی که کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه ایالات متحده، آن را منتفی ندانسته است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.