باورهای غلط درباره چشم

باورهای غلط درباره چشم

باورهای درست و غلط در تمام زمینه‌ها وجود دارند. حرف‌هایی ظاهرا علمی که در اغلب موارد معلوم نیست برای اولین بار از زبان کدام دانشمند شنیده شده‌اند!

در دانش پزشکی، این باورها در بسیاری از موارد، نه تنها کمکی به بیمار نمی ‌کند، بلکه باعث دور شدن آنان از راه کارهای مناسب درمانی می ‌شود و حتی می ‌توانند خطراتی جدی هم برای سلامتی او ایجاد کند.

مقاله ی زیر که بخشی از کتاب منتشر نشده ی راهنمای بیماران، تدوین شده در مرکز تحقیقات چشم‌ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است، به بررسی باورهای نادرست رایج درباره ی سلامت و بهداشت چشم و توضیحات علمی درباره ی آن می ‌پردازد.

چشم پزشک

مطالعه در نور کم به چشم ها  آسیب می رساند

استفاده از چشم‌ها در نور کم باعث آسیب به آنها نمی شود. فراموش نکنید از زمانی که همه ی فعالیت های مرتبط به بینایی، مانند مطالعه و خیاطی در زیر نور شمع یا چراغ های نفتی یا گازی صورت می گرفت، مدت زیادی نمی گذرد.

اگر قرار بود این اتفاق بیفتد، سال‌ها قبل همه باید نابینا می‌ شدند! البته شکی نیست که همه ی افراد برای سهولت در مطالعه و جلوگیری از خستگی چشم باید از نور "مناسب" استفاده کنند.

عینک زدن (یا نزدن) باعث آسیب به چشم می‌ شود

عینک‌ها به طور معمول جهت بهبود دید به کار می روند. عدم استفاده از عینک، یا استفاده از عینک نامناسب باعث آسیب فیزیکی چشم نمی شود. در واقع عینک سبب تقویت یا تضعیف بینایی نمی ‌گردد. باور غلط دیگری که وجود دارد این است که استفاده از عینک از سنین خردسالی، موجب بدتر شدن قدرت بینایی می ‌شود که این ‌طور هم نیست.

در کودکان دچار انحراف یا تنبلی چشم، عینک ممکن است باعث اصلاح انحراف و حفظ بینایی شود. کودکان زیر 8 سال که عینک برای آنها تجویز می ‌گردد، باید به طور صحیح و مداوم از عینک خود استفاده کنند تا از عوارض احتمالی ذکر شده جلوگیری به عمل آید.

گرچه جهت ایجاد بهترین دید، باید از عینک‌ها یا لنزهای اصلاح شده استفاده کرد، ولی هرگز نباید از کاهش بینایی به دلیل استفاده از عینک نامناسب ترسید.

استفاده از لنزهای تماسی جلوی پیشرفت نزدیک‌بینی را می گیرد

بعضی از افراد بر این باورند که استفاده از لنزهای تماسی به مرور زمان باعث اصلاح بینایی و در نتیجه عدم نیاز به استفاده از عینک یا لنز خواهد شد. هیچ یافته ی علمی مبنی بر اینکه استفاده از لنزهای تماسی باعث بهبود ضعف بینایی یا کند شدن روند کاهش بینایی شود، وجود ندارد.

نشستن نزدیک تلویزیون در کودکان، نشان دهنده ی ضعیف بودن چشم آنهاست!

کودکان از توانایی انطباق بالاتری نسبت به بزرگسالان برخوردار هستند، در نتیجه معمولاً مطالب خواندنی را به چشمشان نزدیک می ‌کنند و یا نزدیک به تلویزیون می ‌نشینند. هیچ دلیلی مبنی بر اینکه این عادت باعث آسیب به چشم شود، وجود ندارد و معمولاً با رشد کودک به فراموشی سپرده می‌ شود.

البته کودکان دچار نزدیک ‌بینی برای اینکه قادر به دید بهتر باشند، در فاصله ی بسیار نزدیک به تلویزیون می ‌نشینند که این مشکل با تجویز عینک توسط چشم پزشک برطرف می ‌گردد.

استفاده از تلویزیون و کامپیوتر باعث ضعیف شدن چشم می ‌شود

استفاده از کامپیوتر یا سایر دستگاه‌های  تصویری باعث آسیب به چشم نمی ‌شود. هرچند که در اثر کار بسیار نزدیک با کامپیوتر یا مطالعات طولانی مدت، به دلیل کاهش پلک زدن و خشک شدن سطح قرنیه، خستگی یا ناراحتی چشم رخ می‌ دهد و استراحت گه گاه چشم و نگاه کردن به بالا یا به کنج های اطاق و یا به اشیاء دور، می‌ تواند از خستگی چشم بکاهد.

اگر زیاد از کامپیوتر استفاده می ‌کنید، سعی کنید در فاصله ی 70-50 سانتیمتری صفحه نمایش قرار گیرید و زاویه ی صفحه کمی متمایل به پایین باشد. بعلاوه استفاده از قطره‌های اشک مصنوعی می ‌تواند کمک کننده باشد. البته اگر دچار تاری دید و یا خستگی زودرس و پی‌در‌پی چشمی می ‌شوید، باید به چشم پزشک مراجعه نمایید.

انحراف چشم اطفال به مرور زمان بهبود می ‌یابد

انحراف واقعی چشم در اطفال به مرور زمان بهبود نمی ‌یابد. گرچه در برخی از کودکان به دلیل پهن بودن پل بینی ممکن است که چشم ها لوچ به نظر برسند، که این حالت با رشد کودک کاهش می‌ یابد، اما کودک دچار انحراف واقعی چشم، برای جلوگیری از ایجاد دو‌ بینی، تنها از یک چشم استفاده می کند، بنابراین چشم منحرف، از بینایی خوبی برخوردار نخواهد شد.

تنها راه درمان هم این است که کودک مجبور به استفاده از چشم ضعیف شود و به همین دلیل هم برای درمان تنبلی چشم، چشم سالم کودک باید به طور متناوب بسته شود.

انحراف چشم می ‌تواند توسط عینک، قطره های چشمی یا جراحی اصلاح شود و هرچه این اقدامات زودتر صورت گیرد، نتایج بهتری بدست خواهد آمد. تمام کودکان دچار انحراف چشم باید توسط چشم پزشک معاینه شوند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.