عوارض مصرف بیش از اندازه مولتی ویتامین ها

عوارض مصرف بیش از اندازه مولتی ویتامین ها

مدت هاست از ویتامین ها به عنوان راه حلی برای سلامتی کامل یاد می شود . به صورتی که درحدود 40 درصد از مردم آمریکا ویتامین مصرف می کنند . کودکان قرص های ویتامین به شکل شخصیت های کارتونی می خورند و افراد بالغ آنقدر از این مواد استفاده می کنند که جمله « ویتامین هایت را فراموش نکن » را نشنوند . vitamin-c.jpg

به گزارش پایگاه خبری ورزشی ایران، در واقع ویتامینها بخش مهمی از سلامتی محسوب می شوند . اما تحقیقات اخیر نشان می دهد ، مصرف بیش از اندازه حتی یک ماده خوب هم می تواند برای سلامتی مضر باشد.

بنابراین دیگر ویتامین ها را نمی توان به عنوان راه حل مناسبی برای درمان هر دردی شناخت . البته درست است که عده ای خاص به این ویتامین ها ی مکمل احتیاج دارند ، همانند ورزشکاران ، خانم های یائسه که باید ویتامین D و کلسیم را برای جلوگیری از پوکی استخوان مصرف کنند و یا زنان جوان که اسیدسولفیک را به منظور جلوگیری از تولد نوزادانی با نقص سیستم عصبی استفاده می کنند ؛ اما هیچ بررسی و تحقیقی تا کنون نشان نداده است که استفاده از ویتامین ها به صورت دارو می تواند باعث افزایش سلامتی شود .

رسانه ها هم مطالبی در خصوص آثار مثبت ویتامین E و اسید فولیک در جلوگیری از بروز بیماری های مختلف و از جمله بیماری های قلبی منتشر کردند .

به این ترتیب ،یک صنعت جدید زاده شد . تولید کنندگان ویتامین ، مولتی ویتامین ها را عرضه کردند که تمام نیازهای روزانه را در یک قرص فراهم می کنند . اما وابستگی به مولتی ویتامین ها به بروز عادت های ناسالمی منجر شده است .

به گفته دکتر جعفری بلامبرگ ، پروفسور دانشگاه تافتس در ایالت ماساچوست ، مردم از میوه ، سبزی و دانه های گیاهی استقبال چندانی نمی کنند و فکر می کنند این وضعیت را می توان با خوردن مولتی ویتامین ها اصلاح کرد . اما این باور تا حد زیادی غلط است ؛ چرا که مصرف مولتی ویتامین مطمئناً نمی تواند رژیم نامناسبی را که مملو از چربی و نمک و شکر است ، اصلاح کند .

در ضمن ، مطالعات و تحقیقات بیشتر در مورد ویتامین ها ، باعث نتیجه گیری های هشدار دهنده ای شده است که در برخی موارد قرص مکمل مورد علاقه ای که را به یک قرص معمولی تبدیل کرده است .

13 عضو تحقیقاتی آخرین بررسی روی مکمل های ویتامینی که از تخصص های مختلفی همچون تغذیه زیست شناسی ، بیوشیمی ، سم شناسی ،پزشک خانواه ، اطفال وسرطان شناسی هستند ، معتقدند ویتامین ها در بسیاری از افراد نه تنها مفید و موثر نیستند ، بلکه برخی از آنها مانند ویتامین A و آهن در مقادیر بالا می توانند سمی باشند و البته اضافی بقیه ویتامین ها هم از طریق ادرار دفع می شود .

در ضمن بتا کاروتن هم می تواند احتمال ابتلا به سرطان ریه را در افراد سیگاری افزایش دهد و ویتامین های حاوی آنتی اکسیدان و روی ، اگرچه در افراد غیرسیگاری در سنین پایین می تواند موثر باشد ، اما در افراد مسن و سیگاری باعث کور شدن شخص می شوند . از آنجایی که مواد غذایی که در طول روز از سوی هر فرد مصرف می شود . خون حاوی مقادیر قابل توجهی از انواع ویتامین هاست ، میزان مکمل های دارویی لازم همیشه مورد سئوال بوده است .

بنابراین دانستن این که مصرف کدام مکمل واقعا می تواند به سلامتی افراد کمک کند ، کار دشواری است . تنها عاملی که می تواند در افرادی که ویتامین ها را استفاده می کنند . مثبت ارزیابی شود . این است که همان افراد همان طور که برای سالم تر بودن به این مواد متوسل می شوند نسبت به این افراد عادی به تغذیه ، ورزش و عادت زندگی خوداهمیت بیشتری می دهند و به همین دلیل هم تصور می شود ویتامین های مکمل توانسته است سلامت آنها را تضمین کنند .

 

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.