رایس: 'فقط در مورد عراق با ایران مذاکره می کنم'

رایس: 'فقط در مورد عراق با ایران مذاکره می کنم'

دفتر نخست وزیری عراق اعلام کرد که محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران از موافقت این کشور برای شرکت در نشست شرم الشیخ در مصر خبر داده است.
منوچهر متکی، کاندولیزا رایس
نشست شرم الشیخ سوم و چهارم ماه مه برگزار می شود

قرار است منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران در این نشست شرکت کند. با حضور آقای متکی در شرم الشیخ مصر، وی با کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا بر سر یک میز خواهد نشست.

پیش از این ایران درباره شرکت احتمالی خود در این نشست، موضعی مبهم در پیش گرفته بود و حتی سفر هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق به ایران موجب آن نشد که ایران موضع قطعی خود را اعلام کند.

آمریکا بارها خواهان حضور ایران در نشست شرم الشیخ شده بود.

'فرصت حضور'

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا رایس به تازگی در مصاحبه ای گفته بود که خواهان شرکت جمهوری اسلامی در اجلاس شرم الشیخ است و افزوده بود که ایران نباید این فرصت را از دست بدهد.

او همچنین در مصاحبه با چند شبکه تلویزیونی آمریکا از احتمال گفتگوی رو در رو با منوچهر متکی، همتای ایرانی خود خبر داده است.

اما به گفته خانم رایس در صورت برخورد رو در رو با همتای ایرانی خود در اجلاس شرم الشیخ مصر، تنها درباره موضوع عراق صحبت خواهد کرد.

خانم رایس تاکید کرد حل مشکلات ایران و آمریکا در عراق نیازی به گفتگو ندارد و تهران از انتظارهای واشنگتن خبر دارد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: " باید جلوی ارسال تسلیحات به شبه نظامیان خارجی در عراق گرفته شود. باید ورود این شبه نظامیان به عراق منع شود. باید جلوی به کارگیری از وسایل انفجاری که برای قتل سربازان آمریکایی استفاده می شود، گرفته شود. به طور کامل مشخص است که چه کارهایی باید انجام شود."

دراین حال، کاندولیزا رایس تاکید کرد دو کشور در مصر درباره مناقشه اتمی ایران با غرب مذاکره نخواهند کرد.

"موضوع این نشست روابط ایران و آمریکا نیست. این نشست به وضع عراق و همسایگان این کشور و طرف های علاقمند به ایجاد ثبات در آن مربوط است. "

جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا هم هفته گذشته در مصاحبه با تلویزیون عمومی آمریکا نخستین بار به طور شخصی درباره امکان گفتگوی دو وزیر خارجه صحبت کرده بود.

اما به گفته آقای بوش، راهبرد آمریکا در مقابل برنامه اتمی ایران تغییر نکرده است و گفتگو درباره فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی تنها در قالب مذاکرات گروه 1+5 امکان پذیر است.

آمریکا تعلیق فعالیت های غنی سازی اتمی ایران را پیش شرط از سرگرفته شدن این گفتگوها می داند.

این در حالی است که خاویر سولانا، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از پایان گفتگوهای هفته گذشته خود با علی لاریجانی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران در آنکارا از واشنگتن خواسته بود تا با تهران درباره همه موضوع های مربوط به دو کشور گفتگو کند.

نشست شرم الشیخ که با هدف برقراری ثبات و امنیت در عراق صورت می گیرد، قرار است سوم و چهارم ماه مه (سیزدهم و چهاردهم اردیبهشت) آینده، در منطقه توریستی شرم الشیخ مصر برگزار شود.

این نشست با حضور وزیران امور خارجه همسایگان عراق، کشورهای عضو دایم شورای امنیت، آلمان، ژاپن و کانادا برگزار می شود.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.