اکستسی ، قسمت دوم

اکستسی ، قسمت دوم

تشنج، لرزهای شدید، حملات قلبی از جمله عوارض مصرف این قرصها است. تجربه دانشمندان بر روی حیوانات آزمایشگاهی مانند موش و میمون نشان می دهد مصرف زیاد اکستسی باعث وارد آمدن جراحتهای بسیار به مغز می شود.

در سال 1998 انستیتوی بین المللی سلامت روحی (NIMH) مطالعه ای روی گروهی از مصرف کنندگان تازه کار اما معتاد به اکستسی انجام داد. آنها به این نتیجه رسیدند که این مغز این افراد در ناحیه ای که فعالیت هایی مانند خوابیدن، یادگیری و احساس در آن کنترل می شود، دچار صدمات شدیدی شده است.

درواقع اکستی این توانایی را دارد که به شاخه شاخه شدن اعصاب مغزی یا پاره شدن آنها کمک کرده و به دنبال آن شبکه اعصاب مغز دچار اختلال می شود. این تحقیق نشان داد که مجموعه سلولهای عصبی که توسط مصرف این ماده تخریب می شوند، هنگام ترمیم و رشد دوباره بصورت ناقص و غیر معمول رشد می کنند و توانایی متصل شدن به اعصاب سالم را ندارند و یا در صورت اتصال به مکان های نا مناسبی متصل می شوند.

برای درک بهتر می توان این مثال را آورد که سیم کشی های داخلی یک دستگاه الکتریکی را باز کرده، هنگامی که می خواهید آنها را دوباره به هم متصل کنید، سیم ها را جابجا و اشتباه به هم وصل کنید، بطور یقین دستگاه کار نخواهد کرد و یا اگر کار کند با مشکلات عدیده ای روبرو خواهد شد.

مطالعات NIMH نشان داده است که بازسازی سلولهای مغزی، پس از کنار گذاشتن اکستسی ممکن است برای همیشه با مشکل مواجه باشد و به همین دلیل است که بسیاری از این افراد در ساده ترین حالت اغلب دچار افسردگی شدید، تشویش و دلواپسی و یا فراموشی و از دست دادن حافظه می شوند.


آیا دلیل بیشتری برای مصرف نکردن این قرص می خواهید؟
دانشمندان با جمع آوری اطلاعات بیش از یکصد تحقیق انجام شده در سراسر جهان به طور قطع به نتایج زیر رسیده اند :

1- مصرف حتی نیمی از یک قرص اکستسی می تواند، انسان را دچار عارضه کند. دلیل آن این است که تا قبل از مصرف این ماده میزان مقاومت بدن در مقابل تخریب هایی که به بدن می رساند مشخص نیست. در یکی از نمونه های تحقیقی، دختر هجده ساله جوانی، چندی پس از مصرف یک قرص کبد خود را از دست داد.

2- بدون کوچکترین اغراق، تحقیقات نشان داده که بسیاری از سازندگان این قرصها برای بالا بردن درجه گیرایی، از مواد اضافه و سمومی مانند "مرگ موش" در این قرصها استفاده می کنند.

3- یکی از خطرناکترین عارضه هایی که عمومآ مصرف کنندهای جوان این قرص را تهدید می کند، کم شدن شدید آب بدن و متعاقب آن خستگی زیاد و حمله قلبی است.

4- آمارها نشان می دهد اولین عضوهایی که به سرعت مورد حمله اکستسی قرار میگیرند مغز و کبد است.

5- به علت دارا بودن ناخالصی و نا مشخص بودن نوع آن، حتی یک عدد قرص کوچک از این ماده می تواند به سیستم عصبی مغز شما آسیب دائمی وارد کند.

6- مهمتر از همه اینکه اکستسی به سادگی ساختمان DNA انسان را تغییر می دهد و باعث می شود عوارض آن بصورت ژنتیکی به نسلهای آینده منتقل شود.

تصویر سازی غلط
جامعه شناسان معتقد هستند بیشترین گناه در گسترده شدن مصرف این قرص بر دوش رسانه های عمومی است. اغلب رسانه ها در ده های 60 و 70 برخورد مناسب را با این قرص نکردند و نتنها آنرا مضر جلوه ندادند بلکه تا پیش از آنکه خطرات آن رسمآ اثبات و معرفی شود به نوعی به تبلیغ آن هم می پرداختند و این بزرگترین اشتباهی بود که انجام داده شد و بین عامه مردم این ذهنیت بوجود آمد که "اکستسی بدون خطر است."

مجری یکی از برنامه های تلویزیونی - قدیم - روزی چنین گفت : "احساس آن دقیقآ همانند این است که فروشنده بسیار ماهر در میان یک بازار تشنه قرار بگیرد."

نتیجه آن این شد که امروزه این تصور غلط میان بسیار از مردم وجود دارد، "اکستسی خطری ندارد".

حال دوبار فکر کنید
قبل از اینکه قرص را از دست دوستی که می گوید اگر آنرا بخوری به اینجا و آنجا می روی و این حس و آن حس خوب به تو دست می دهد، به این موضوع فکر کنید که هم اکنون زندگی شما در حال معامله با یک پدیده شوم است.

یکی از معتادان جدی به این ماده می گوید : "اگر احساس افسردگی و تنهایی می کنید، هرگز سراغ اکستسی نروید، این قرص ها نتنها شما را شاد و خوشبخت نمی کنند بلکه مشکلات روحی شما را دو چندان می کنند. حتی هنگامی که کاملآ آنرا ترک کنید و همه مشکلات خانوادگی و روحی شما حل شود، روی یک صندلی می نشینید و مدام زمین را نگاه می کنید."


MDMA (Ectacy)
E cstasy = E nemy
یکی از مضرات استفاده از اکستسی آن است که باعث می شود سیستم هشدار دهنده خطر در بدن دچار اختلال فعالیت شود. به عنوان مثال شخصی که این قرص را مصرف می کند ممکن است متوجه بالا رفتن دمای بدن یا تشنگی خود نشود! نتیجه کاملآ مشخص است، دمای بدن بالا می رود و اگر شانس بیارد غش می کند و در حالت بدتر حمله قلبی به او دست می دهد.

مضرات دیگری که از این خصیصه ناشی می شوند عبارتند از، احساس وحشت و اضطراب، هدیان گویی، ایست قلبی، علائم جنون، کاهش یا افزایش فشار خون، رفتن به حالت کما، بیخوابی، حملات و تشنجهای مغزی، نارسایی های کبدی، اختلال در گوارش و هضم غذا، خونریزیهای شدید، شوک و بالاخره مرگ.

مضرات غیر مستقیم مصرف
بیشتر مواردی که تا اینجا مورد بحث قرار گرفت عارضه هایی بود که اکستس بطور مستقیم در سیستم بیولوژیک بدن بوجود می آورد، اما نباید فراموش کرد که عوارض زیر نیز بطور غیر مستقیم پس از مصرف قرص گریبانگیر انسان می شود.

افسردگی و پریشانی، بی انگیزگی، عدم توانایی در تمرکز ذهنی، سردردهای شدید، گردن درد، پشت درد، لرز، از بین رفتن قدرت ابتکار و خلاقیت، خستگی مفرط، خراب شدن دندانها و خشکی دهان.

سخن آخر
به جوانان : سعی کنید از آزادی و استقلال در نحوه زندگی کردن خود استفاده کنید. مصرف این دارو و سایر مواد مخدر نه تنها مشکلات شما را حل نمی کند بلکه اراده شما را سلب کرده و شما را برده این مواد میکند. شما آزاد هستید که فکر کنید، ایده های جدید را در زندگی اجرا و تجربه کنید و ...اما با مصرف این داروها مشتی اوهام و بیماری جایگزین تمام زیبایی های زندگی شما می شود.

به والدین : اگر شما پدر و مادر گرامی فرزندان جوان در منزل دارید، مسئول آینده آنها هستید. آنها مدیران و رهبران آینده کشور شما هستند. برای فرزندانتان وقت بگذارید و بدون رودربایستی با آنها صحبت کنید. به مشکلات آنها توجه داشته باشید و در رویاهای آنها شریک بوده و حمایت لازم از تلاشهای آنها بکنید. در اینصورت آنها هیچگاه احساس تنهایی و مشکل روحی نمی کنند و شما آینده خوبی را برایشان بیمه کرده اید.
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.