مصرف زیاد سوسیس و کالباس سرطانزاست

مصرف زیاد سوسیس و کالباس سرطانزاست

مدیر کل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: سوسیس و کالباس و غذاهای آماده نباید بیش از یک نوبت در ماه مصرف شود زیرا مصرف بیش از حد این مواد به علت نوع پخت و چربی‌های موجود آن سرطانزاست.

مرتضی صفوی در گفت‌و‌گو با فارس‌ افزود: مصرف اندک سوسیس و کالباس مثلاً ماهی یک‌بار مضر نیست اما اگر خوردن این غذاها عادت شود و به علت آسانی تهیه و ارزان بودن بیش از حد مجاز مصرف شود عوارض زیادی را به دنبال دارد که سرطان‌زا بودن یکی از آن‌هاست.
مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ادامه داد: معمولاً در تهیه سوسیس و کالباس به جای گوشت خوب از چربی‌های مختلف گوشت استفاده می‌شود، ضمن این‌که در طبخ آن نیز از روغن‌های معمولی جامد با ترانس بالا استفاده می‌شود که بسیار مضر هستند.
وی گفت: اگر در تهیه سوسیس و کالباس از مواد اولیه مناسب و روغن‌های بدون ترانس استفاده شود و مصرف آن‌ها نیز بیش از حد مجاز نباشد مصرف این مواد مشکلی ندارد اما متأسفانه شاهد مصرف بیش از حد این نوع غذاها به خصوص در بین نوجوانان و جوانانی که بیش‌تر از غذاهای خیابانی مصرف می‌کنند هستیم که خطر بزرگی برای سلامت نسل جدید در آینده است.
وی افزود: در حال جمع‌آوری اطلاعات علمی درباره میزان مصرف این نوع غذاها و آثار سوء‌مصرف آن‌ها هستیم و به زودی طی ماه‌های آینده با آمار و ارقام دقیق اطلاعات لازم را درباره مصرف سوسیس، کالباس، نوشابه و شکر در ایران و آخرین وضعیت آن‌ها اعلام می‌کنیم.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.