بازداشت گروهی به اتهام قاچاق اسلحه از ایران به عراق

بازداشت گروهی به اتهام قاچاق اسلحه از ایران به عراق

فرماندهی ارتش آمریکا از بازداشت چند نفر در شهرک شیعه نشین صدر بغداد خبر داده که مظنون به قاچاق سلاح ضد تانک از ایران به عراق و اعزام افرادی برای آموزش نظامی به ایرانند.
ای اف پی
به گفته نظامیان آمریکایی، این نوع سلاحها ظرف سه سال گذشته باعث مرگ دست کم 170 نظامی آمریکایی شده است

شهرک صدر پایگاه فعالیت مقتدی صدر، روحانی تندرو شیعه و پیروانش به شمار می رود که به سپاه مهدی شهرت دارند.

یک روز پیش از آنکه بازداشت این افراد در شهرک صدر صورت بگیرد، یکی از فرماندهان نظامی آمریکا در عراق ایران را متهم کرده بود که به سپاه مهدی کمک تسلیحاتی می کنند و سپاه مهدی با کمک عوامل سپاه پاسداران ایران دست به آدم ربایی و حمله به نیروهای آمریکایی در عراق می زند.

این اتهامات همواره تکذیب ایران را در پی داشته است.

آن گونه که فرماندهی ارتش آمریکا در عراق اعلام کرده، گروهی که در شهرک صدر بغداد به بازداشت نظامیان آمریکایی درآمده، در عملیات آدمربایی و بمبگذاری در عراق شرکت داشته و سلاحهایی که از آنان به دست آمده از نوع مشهور به ای اف پی است که قابلیت شکافتن زره تانک را دارد و ساخت ایران است.

به گفته نظامیان آمریکایی، حملاتی که با این نوع سلاحها به تانکها و خودروهای زره پوش آمریکایی در عراق صورت گرفته ظرف سه سال گذشته به مرگ دست کم 170 نظامی آمریکایی انجامیده است.

ارتش آمریکا در حال حاضر پنج شهروند ایرانی را بیش از سه ماه است در بازداشت خود دارد و آنان را متهم کرده که در کمک تسلیحاتی و آموزشی به گروههای مسلح عراقی فعال بوده اند.

این افراد طی حمله نظامیان آمریکایی به دفتر نمایندگی ایران در شهر اربیل در شمال عراق بازداشت شدند و دولت ایران با رد ادعاهای آمریکا در مورد آنان می گوید آنان دیپلمات بوده اند و بازداشت آنها آدم ربایی و خلاف اصول دیپلماتیک به شمار می رود.

این در حالی است که ارتش آمریکا این پنج نفر را افسران نیروی قدس سپاه پاسداران معرفی می کند.

برخی فرماندهان و مقامات آمریکا حتی از کمک ایران به برخی گروههای عرب سنی مذهب عراقی نیز سخن گفته اند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.