'اخراج ۲۰ هزار مهاجر غیر قانونی افغان از ایران'

'اخراج 20 هزار مهاجر غیر قانونی افغان از ایران'

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (یو ان اچ سی آر) گفته است که ایران از ابتدای هفته جاری (اول اردیبهشت) 20 هزار افغان را از کشور اخراج کرده است.
مهاجر افغان (عکس از آرشیو)
به گفته مقامات کمیساریای پناهندگان سازمان ملل به نظر می رسد مقامات ایران در اقدامات خود برای اخراج پناهندگان "غیر قانونی" افغان از ایران این بار مصصمتر از قبل هستند.

بر اساس گفته های مقامات این کمیساریا اخراج شدگان آن دسته از افغانهایی بودند که بطور "غیر قانونی" در ایران زندگی می کردند.

اما براساس گزارشهای رسیده اقدام مقامات ایران در اخراج گروه زیادی از مهاجران افغان از ایران، نگرانیهایی را برای مقامات افغانستان بوجود آورده است.

به گفته مقامات افغان بسیاری از افغانهای اخراج شده اجبارا به مناطقی فرستاده می شوند که تسهیلات کافی و لازم برای قبول کردن آنها را ندارند.

مقامات افغان از همتایان ایرانی خود خواسته اند تا در اخراج مهاجرین افغان "غیر قانونی" از ایران شتاب بخرج ندهد.

بیش از 900 هزار مهاجر افغان در ایران بطور رسمی ثبت نام شده اند و بنابر این بطور رسمی نمی توان آنها را بالاجبار به افغانستان بازگرداند.

اما مقامات ایران تخمین می زنند که دست کم یک میلیون مهاجر غیر قانونی افغان در ایران زندگی می کنند. گفته می شود که بسیاری از این مهاجرین غیر قانونی در ایران در مزارع کشاورزی و همچنین به عنوان کارگران ساختمانی فعالیت دارند.

مقامات ایران همواره تهدید کرده اند که که مهاجرین غیر قانونی افغان را اخراج می کنند و اقداماتی در همین راستا معمولا در اوایل هر سال خورشیدی در ایران به اجرا در می آید.

سالواتور لومباردو، نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در کابل، می گوید: "20 هزار افغان از 23 آوریل تا کنون از ایران اخراج شده اند. بیشتر اخراج شدگان (اصولا) افراد مذکر مجرد هستند که در مقاطع مختلف سال در زمینه های گوناگون در ایران کار می کنند. اما این بار برخی از خانواده ها هم اخراج شده اند. اینها افرادی هستند که شرایط دشوارتری دارند و چند روز طول می کشد تا به محلهای اقامت خود در افغانستان برسند."

به گفته مقامات کمیساریای پناهندگان سازمان ملل به نظر می رسد مقامات ایران در اقدامات خود برای اخراج پناهندگان "غیر قانونی" افغان از ایران این بار مصممم تر از قبل هستند.

آقای لومباردو در این خصوص می گوید: "یکی از دلایل این امر مطمئنا این است که مقامات ایران می خواهند به مردم کشورشان نشان دهند که در خصوص مقابله با مهاجران غیر قانونی در کشور مصمم هستند؛ و البته مشاغلی را برای نیروی کار داخلی حفظ کنند. دلیل دوم این است که در چند سال گذشته، ایران تعداد زیادی روادید برای افغانها صادر کرده است."

نرخ بالای بیکاری در افغانستان بدین معنی است که بسیاری از افغانها برای رفتن به ایران ویزا می گیرند و سپس با هدف پیدا کردن کار بیشتر از زمان ویزای خود در ایران می مانند.

این در حالیست که ایران نیز با مشکل بیکاری بالا روبروست. سال گذشته دولت ایران اعلام کرد که برنامه جدیدی برای اخراج پناهندگان "غیر قانونی" افغان در ایران دارد. به گفته مقامات ایران این اقدام به حل معضلات بیکاری در کشور کمک می کند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.