فوتبال سمبل همبستگی جهانی

فوتبال سمبل همبستگی جهانی

Mikhail Gorbachev
میخائیل گورباچف، سیاستمدار و رییس انجمن بین المللی صلیب سبز (Green Cross International)، در سال 1990 به دنبال فعالیت هایش به منظور خاتمه دادن به جنگ سرد، مفتخر به دریافت جایزه صلح نوبل شد. آخرین رئیس جمهور اتحاد جماهیر شوروی – از سال 1985 تا استعفایش در 25 دسامبر 1991 – در حال حاضر به شدت درگیر فعالیتهایی در زمینه حفظ محیط زیست شده است.

او عهده دار مقام ریاست انجمن بین الملی صلیب سبز است، سازمانی غیر دولتی که گورباچف آ ن را در تاریخ بیستم آوریل سال 1993، در شهر کیوتوی ژاپن (Kyoto) - در ادامه نشست سازمان ملل در سال 1992 که در شهر ریو دو ژانیروی برزیل (Rio De Janeiro) برگزار شد - بنیان گذاری کرد.

میخائیل گورباچف همیشه طرفدار فوتبال بوده، او برای دیدن بازیهای جام جهانی 2006 به آلمان سفر کرده است. به همین خاطر سایت FIFAworldcup.com مصاحبه ای را به وی انجام داده که در زیر متن آنرا می خوانید:

چرا بازی فرانسه - سوئیس را برای مشاهده برگزیدید؟
مطمئنا اگر روسیه در این مسابقات حضور داشت، بازی دیگری را انتخاب می کردم، اما در شرایط فعلی از آنجائیکه شهر ژنو ریاست سازمان صلیب سبز – نهاد غیر دولتی که از سال 1993 کرسی ریاستش را در اختیار دارم - را عهده دار است و طبیعتا من مرتب در حال رفت و آمد به این شهر هستم، سوئیس را انتخاب کردم.

در کجا نظاره گر این بازی بودید؟ نظرتان راجع به بازی چه بود؟
بازی فرانسه - سوئیس را در منزل و از تلویزیون دیدم. به نظرم این بازی برای طرفین، بازی مهم و سرنوشت سازی به شمار می رفت. بازیکنان هر دو تیم عصبی به نظر می رسیدند و مسلما چنین امری بر کیفیت بازی بی تاثیر نخواهد بود.

نکات برجسته این بازی به نظرتان چه بود و بهترین بازیکن میدان از دید شما چه کسی بود؟
بدون شک، جذاب ترین لحظه این مسابقه برخورد شوت آزاد تیم سوئیس با تیر دروازه تیم مقابل - فرانسه- بود. در مورد بازیکنان باید بگویم بازی هیچکدام مرا تحت تاثیر قرار نداد، اما اگر مجبور به انتخاب باشم، از تیم سوئیس لودویک ماگنین (Magnin Ludovic ) و صد البته از تیم فرانسه، زیندین زیدان (Zinedine Zidane) را انتخاب می کنم.

به نظر شما آیا نتیجه نهایی عادلانه بود؟
به نظرم نتیجه بازی انعکاس توازن موجود بین دو تیم و کیفیت بازی آنان بود.

چه بازی های دیگری را در این تورنمنت مشاهده کردید؟
علاوه بر بازی فرانسه – سوئیس، بازی افتتاحیه بین تیم های آلمان و کاستاریکا و بخش هایی از بازی های دیگر را نیز دیده ام.

آیا تیم خاصی وجود دارد که خود آن تیم یا طرفدارانش توجه شما را به خود جلب کرده باشد؟
تا این لحظه، تیم آلمان مرا بیش از بقیه تحت تاثیر قرار داده، به علاوه فکر می کنم تیم استرالیا نیز هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ فکری بسیار قوی ظاهر شده و می تواند جزو شگفتی های این جام باشند. در مورد طرفداران تیم ها نیز باید بگویم که هواداران تیم هلند را به شدت دوست دارم. آنها همیشه پشتوانه محکمی برای تیم شان محسوب شده اند، در هر شرایطی از تیمشان حمایت می کنند و بسیار خوش برخورد هستند.

لطغا نام کامل و ملیت خود را بفرمایید؟
میخائیل سرگویچ گورباچف (Mikhail Sergeevich Gorbachev) – اهل روسیه.

شغل و مقام فعلی؟
سیاستمدار و رئیس سازمان بین الملی غیر دولتی صلیب سبز.

طرفدار کدام تیم هستید؟
روسیه.

پیام یا صحبت خاصی برای سایت FIFAworldcup.com دارید؟
فوتبال تنها بازی است که میلیون ها نفر از طرفدارانش را در سراسر جهان با هم متحد می کند و بدون در نظر گرفتن مذهب، رنگ پوست، نژاد و تعهدات سیاسی، تماشاگران مشتاق را از اقصی نقاط جهان گرد هم می آورد. این مشخصه فوتبال را به یک سمبل همبستگی بین المللی تبدیل کرده است.

آرزوی قلبی ام این است که چنین اتحاد و همبستگی برای مقابله با مشکلات زیست محیطی، به وقوع می پیوست. بحران آب که هر سال به قیمت از دست دادن جان میلیون ها انسان تمام می شود؛ فقدان الکتریسیته که باعث شده در حال حاضر یک سوم از جمعیت جهان در تاریکی مطلق به سر برند؛ قربانیان حوادث ناگوار طبیعی؛ این ها مشکلاتی هستند که همه و همه قلب فعالیت های سازمان صلیب سبز را تشکیل می دهند.

منتظر تغییر جهان نباشید، با حمایت از صلح سبز این تغییر را خودتان رهبری کنید.

بهترین بازی که تا کنون در مسابقات جام جهانی دیده اید، کدام است؟
بازی بین تیم های انگلیس – کامرون (که با نتیجه 3 بر 2 به نفع انگلیس تمام شد)، در بازی های جام جهانی 1990 ایتالیا.

اولین سالی که مسابقات فیفا را دنبال کردید چه سالی بود؟ پدیده آن دوره، کدام یک از بازیکنان بود؟
بازی های 1966 انگلستان – پله.

آیا بازی خاصی در مسابقات جام جهانی وجود دارد که دوست داشتید آن را می دید یا خودتان در آن بازی می کردید؟
بله، بازی بین تیمهای فرانسه – برزیل در بازی های 1998 فرانسه، که 3 بر صفر فرانسه پیروز شد.

پیش بینی شما در مورد بازی فینال جام 2006 چیست؟
برزیل 2 – آلمان 1
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.