هشدارهای مقام ایرانی در مورد 'تهدید نرم' و مقابله موشکی

هشدارهای مقام ایرانی در مورد 'تهدید نرم' و مقابله موشکی

محمدباقر ذوالقدر، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور ایران به آمریکا هشدار داد که اگر به ایران حمله کند، هیچ جا برایش امن نخواهد بود و ایران می تواند با موشکهای دوربردی که در اختیار دارد، "روزانه دهها هزار موشک به اهداف آمریکایی شلیک کند و اسرائیل را هم به عنوان عقبه آمریکا تهدید کند".
محمدباقر ذوالقدر - عکس از خبرگزاری فارس
ذوالقدر پیش از آنکه به معاونت امنیتی و انتظامی وزارت کشور منصوب شود، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران و از فرماندهان پرنفوذ این نهاد نظامی بود

آقای ذوالقدر که در همایشی با عنوان "نقش امنیت در توسعه استان کردستان" در شهر سنندج، مرکز استان کردستان سخن می گفت، با اشاره به توان موشکی کشورش احتمال حمله آمریکا به ایران را رد کرد و گفت که به عقیده او، آمریکا به جای تلاش برای براندازی حکومت ایران از راه توسل به زور، سیاستی با عنوان "تهدید نرم" در پیش گرفته که شبیه به سیاستی است که آمریکا علیه اتحاد شوروی به کار می برد.

وی در توضیح آنچه "تهدید نرم" می خواند گفت که آمریکا این سیاست را از طریق ایجاد بی ‌ثباتی و بحرانسازی در داخل ایران و دامن زدن به گسستهای قومی و مذهبی پیش می برد و از مطبوعات و تشکلهای مدنی نیز در این راستا بهره می گیرد.

پیشتر وزارت اطلاعات ایران نیز برخی روزنامه نگاران و فعالان مدنی را به اجرای سیاستهای آمریکا در ایران متهم کرده و گفته بود که این افراد در قالب دوره های آموزشی به خارج از ایران سفر می کنند و در آنجا، برنامه هایی برای اجرای سیاست "براندازی نرم" دریافت می کنند.

ناظران می گویند که از هنگامی که سخنان وزیر اطلاعات ایران در این زمینه ایراد شد، برخورد با روزنامه نگاران و فعالان مدنی شدت گرفته است.

معاون امنیتی وزارت کشور ایران نیز گفته که خنثی ‌سازی "تهدید نرم" وظیفه اصلی و اول بخش امنیتی داخل کشور است.

آقای ذوالقدر پیش از آنکه به معاونت امنیتی و انتظامی وزارت کشور منصوب شود، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران و از فرماندهان پرنفوذ این نهاد نظامی بود.

اظهارات او در مورد تهدید موشکی آمریکا در نقاط مختلف جهان در شرایطی ایراد می شود که ایران و اتحادیه اروپا دور تازه ای از مذاکرات را به منظور حل مناقشه اتمی ایران آغاز کرده اند.

فعالیت اتمی ایران و نگرانی غرب از دستیابی ایران به جنگ افزار اتمی دلیل اصلی احتمالاتی است که در مورد حمله آمریکا به ایران مطرح می شود، هرچند در حال حاضر مقامات آمریکایی همواره بر حل مناقشه اتمی ایران از راه دیپلماسی و عدم تمایل به حمله به ایران تأکید می کنند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.