'عراق تصمیم دارد مجاهدین خلق را اخراج کند'

'عراق تصمیم دارد مجاهدین خلق را اخراج کند'

به گفته وزیر خارجه عراق دولت وی تصمیم دارد اعضای سازمان مجاهدین خلق، از گروه های مسلح مخالف جمهوری اسلامی را از آن کشور اخراج کند.
اعضای سازمان مجاهدین خلق
در زمان رژیم سابق عراق سازمان مجاهدین خلق در آن کشور تشکیلات نظامی داشت

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - هوشیار زیباری، وزیر خارجه عراق که برای گفتگو پیرامون شرکت جمهوری اسلامی در اجلاس شرم الشیخ به تهران سفر کرده است، تصمیم به اخراج اعضای سازمان مجاهدین خلق از عراق را در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران، اعلام داشت.

آقای زیباری افزود که دولت عراق کمیته ای را برای تضمین اجرای این تصمیم تشکیل داده است.

پیشتر از قول مقامات عراقی گزارش شده بود که برخی از کشورهای اروپایی آمادگی خود رابرای قبول تعدادی از اعضای مجاهدین خلق در عراق اعلام داشته اند.

تا قبل از سقوط رژیم سابق عراق، سازمان مجاهدین خلق دارای تشکیلات نظامی در آن کشور بود و جمهوری اسلامی این گروه را به دست زدن به عملیات مسلحانه در داخل ایران متهم می کرد.

دولت ایالات متحده و دولت های عضو اتحادیه اروپا سازمان مجاهدین خلق را یک گروه تروریستی می دانند اما مجاهدین خلق از حمایت برخی از نمایندگان کنگره آمریکا و پارلمان اروپا برخوردارند.

وزیر خارجه عراق برای مذاکره با مقامات ایرانی پیرامون شرکت در اجلاس بین المللی بررسی مسایل عراق در شرم الشیخ، مصر، به تهران سفر کرده است.

مشخص نیست که آیا اخراج اعضای مجاهدین خلق از عراق از جمله خواست هایی بوده که جمهوری اسلامی مطرح کرده یا دولت عراق به دلایل دیگری این تصمیم را اتخاذ کرده است.

شرکت در شرم الشیخ و ماجرای اربیل

قرار است اجلاس بین المللی شرم الشیخ از جمله با شرکت کشورهای همسایه عراق، کشورهای عضو دایم شورای امنیت و چند کشور دیگر و همچنین نمایندگان سازمان ملل متحد، سازمان کنفرانس اسلامی و اتحادیه عرب در روزهای 3 و 4 ماه مه در شرم الشیخ مصر برگزار شود.

متکی (راست) و زیباری در کنفرانس خبری
متکی شرکت در شرم الشیخ را به بررسی توضیحات زیباری موکول کرده است

جمهوری اسلامی هنوز تصمیم خود در مورد شرکت در این اجلاس را، که برای بررسی نحوه استقرار امنیت در عراق تشکیل می شود، اعلام نکرده است.

گفته می شود ممکن است ادامه بازداشت پنج شهروند ایرانی توسط نیروهای آمریکایی دراربیل عراق باعث خودداری ایران از شرکت در این اجلاس شده باشد هرچند مقامات جمهوری اسلامی ارتباط این دو موضوع را تکذیب کرده اند.

آقای زیباری در مورد پنج شهروند بازداشتی ایرانی گفت که دولت عراق از مجاری مختلف خواستار آزادی آنان شده اما افزود که این دولت نمی تواند برای آزادی این افراد تضمینی بدهد.

به گزارش ایرنا، وی در عین حال گفت که دولت عراق تمامی تلاش خود را برای آزادی این افراد به کار می گیرد و ابراز امیدواری کرد که آنان به زودی آزاد شوند.

جمهوری اسلامی این پنج نفر را دیپلمات اعلام داشته اما منابع نظامی آمریکایی در عراق آنان را ماموران نظامی و امنیتی ایران معرفی کرده و گفته اند این افراد به منظور حمایت از شورشیان عراقی به این کشور اعزام شده بودند.

اهمیت اجلاس شرم الشیخ

در کنفرانس خبری تهران، آقای زیباری با اجلاس شرم الشیخ را به عنوان تلاشی منطقه ای، بین المللی و اسلامی برای تحقق امنیت و آرامش در عراق توصیف کرد و خواستار مشارکت ایران در این اجلاس شد و شرکت در اجلاس شرم الشیخ را موضوعی جدا از مساله بازداشت شهروندان ایرانی دانست.

وزیر خارجه عراق همچنین ماجرای بازداشت و سپس آزادی جلال شرفی، دیپلمات ایرانی در بغداد را مطرح کرد و گفت که کمیته تحقیقی برای بررسی این حادثه از ابعاد گوناگون تشکیل شده است.

دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی در اربیل
مقامات ایرانی رسما ارتباط واقعه اربیل و تصمیم گیری در مورد شرم الشیخ را رد کرده اند

آقای شرفی پس از آزادی و بازگشت به ایران گفت که در طول بازداشت به شدت شکنجه شده است.

در کنفرانس خبری تهران، وزیر خارجه ایران پنج شهروند بازداشتی را "دیپلمات های ربوده شده" خواند و گفت که دولت عراق مسئول حفاظت از جان آنان است.

در مورد شرکت در اجلاس شرم الشیخ نیز آقای متکی گفت "ما در این باره ابهاماتی داریم اما به توجه به توضیحات آقای زیباری مساله را بررسی می کنیم و تصمیم خود در خصوص شرکت و یا عدم شرکت ایران در این اجلاس را به زودی اعلام می کنیم."

پیش از این نیز علی لاریجانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، شرکت ایران در اجلاس شرم الشیخ را به "برطرف شدن برخی ابهامات درباره اهداف و مقصد این اجلاس" موکول کرده بود.

به گزارش منابع خبری، آقای زیباری قبل از سفر به تهران با یکی از مشاوران وزیر خارجه آمریکا و سفیر این کشور در بغداد گفتگو کرده و نخست وزیر عراق نیز شرکت تمامی همسایگان عراق را برای موفقیت اجلاس شرم الشیخ لازم دانسته بود.

 
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.