تردید ایران برای شرکت در نشست شرم الشیخ

تردید ایران برای شرکت در نشست شرم الشیخ

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، پس از دیدار با همتای عراقی خود گفته تصمیم نهایی جمهوری اسلامی در مورد شرکت در کنفرانس شرم الشیخ 'به زودی اعلام می شود.'
نقشه ایران و عراق
وزیر خارجه ایران گفته به زودی دباره حضور خود در نشست شرم الشیخ تصمیم می گیرد

قرار است کشورهای همسایه عراق و پنج عضو دایم شورای امنیت، به همراه آلمان، ژاپن و کانادا در این کنفرانس که در مورد امنیت عراق برگزار می شود شرکت کنند، اما مقام های ایرانی چند روز پیشتر گفته بودند با 'مکان و محتوای' اجلاس مشکل دارند و معلوم نیست به شرم الشیخ سفر کنند.

از همین رو هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق، روز چهارشنبه بیست و پنجم آوریل (پنجم اردیبهشت ماه) به تهران سفر کرد تا مقام های ایرانی را به شرکت در این کنفرانس ترغیب کند.

در حالی که هنوز شرکت کردن نمایندگان ایران در کنفرانس شرم الشیخ قطعی نشده، جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا، از احتمال ملاقات وزیر خارجه کشورش با وزیر خارجه ایران در جریان کنفرانس شرم الشیخ خبر داده است.

با این حال آقای بوش در مصاحبه شبکه خبری پی بی اس اضافه کرده که خواسته اش کمک به عراق است و نه گفتگوی دوجانبه با ایرانی ها.

هنوز مشخص نیست که حتی در صورت تائید حضور ایران، این کشور در چه سطحی در این نشست حضور پیدا خواهد کرد.

کنفرانس شرم الشیخ سوم و چهارم ماه مه (سیزدهم و چهاردهم اردیبهشت) در مصر برگزار می شود که محور گفتگو ها امنیت عراق و راه های کمک به برقراری ثبات در این کشور خواهد بود.

به دنبال عدم اعلام موضع ایران برای شرکت در اجلاس شرم الشیخ، برخی منابع خبری تعلل ایران در اعلام حضور خود در نشست شرم الشیخ را به گره زدن شرکت این کشور در اجلاس با آزادی 5 تبعه بازداشت شده ایران در اربیل ربط دادند.

این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرده که این کشور هیچ پیش شرطی برای شرکت در اجلاس شرم الشیخ در مصر تعیین نکرده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.