نرم کننده مو

نرم کننده مو
عبارت نرم کننده مو یا hair conditioner، میتواند معانی متعددی را در بر داشته باشد. هدف اصلی اشخاصی که ترجیح میدهند از نرم کننده استفاده کنند این است که میخواهند مویی پر طراوت و زنده داشته باشند.

ممکن است موی کسی نازک، وز کرده، بسیار خشک یا آسیب دیده باشد، اما شرایط موی افراد هر چه باشد، نرم کننده باید بتواند با آن مقابله نماید. در اینجا فهرستی از راه حلهای اساسی برای تعدادی از رایج ترین موارد مربوط به مو را ارائه کرده ایم.

بر خلاف شامپو که باید متناسب با نوع پوست سر تهیه شود، نرم کننده را باید متناسب با جنس مو انتخاب کنیم. این کار موجب میشود که موها دچار چربی زیاد، وز یا سنگینی نشوند.البته این امکان وجود دارد که مو نسبت به تاثیرات فرمول یک نرم کننده مقاوم شود و این حالت موجب ایجاد یک مقاومت دائمی و نا مطلوب نسبت به نرم کننده شده و مو بی حالت و کدر شود. به همین دلیل باید نوع نرم کننده را هر ماه تغییر دهید.

چگونه نرم کننده مناسب را انتخاب کنیم
1. اگر موهایی بسیار خشک و وز کرده دارید، نرم کننده ای غنی و دارای مرطوب کننده انتخاب کنید.

2. اگر موهایی نازک و شکننده دارید، از نرم کننده حجم دهنده یا volumizing استفاده کنید.

3. موهای سالم و درخشان به نرم کننده موهای معمولی نیاز دارند.

4. حد اقل یک بار در هفته از نرم کننده هایی که به صورت ماسک استفاده میشوند استفاده کنید. نرم کننده را روی موی مرطوب استفاده کنید و بگذارید مدتی –در حدود 2 تا 4 دقیقه- بر روی مو باقی بماند، سپس آب کشی نمایید. برای موهای نازک و نرم، پس از به کار بردن نرم کننده، فورا آنرا آب کشی نمایید.

5. اگر نرم کننده مناسب در دسترس ندارید یا اصولا تمایل دارید مدتی موی خود را کمتر در معرض مواد شیمیایی قرار دهید، میتوانید از نرم کننده های طبیعی چون مایونز و روغن زیتون استفاده کنید.

اگر شخصی موهایی به نرم و نازکی موی نوزاد دارد، مصرف بیش از حد نرم کننده موی او را سنگین میکند. موهای نرم میتوانند زیبا و درخشان باشند اما با مصرف بیش از حد نرم کننده چرب، کدر و سنگین به نظر می آیند.

در این افراد مقدار نرم کننده ای که هر بار مورد استفاده قرار میگیرد هم بسیار اهمیت دارد. موها را همواره خوب آب کشی نمایید. بسیاری از متخصصین مو اعتقاد دارند که آب اگر ولرم رو به سرد باشد، نرم کننده را بهتر پاک میکند و مانع حساس شدن پوست سر میشود. برای موهایی به نرمی موی نوزاد، بهترین انتخاب شامپو بچه است تا با توجه به مواد ملایم خود، درخشندگی بیشتری به مو ببخشد.

کسانی که تمایل دارند مویشان پر پشت تر به نظر برسد، باید از محصولات حاوی کلسترول استفاده کنند. بر روی برچسب نرم کننده به دنبال کلمه "حجم دهنده" یا " volume" باشید.

امروزه زنان و مردان موهای خود را رنگ میکنند و آنرا در معرض مواد شیمیایی مختلفی قرار میدهند. برای موهای رنگ شده، فر و صاف شده، استفاده از مواد مرطوب کننده ضروری است. متاسفانه این چنین موهایی دچار حالاتی نظیر چربی ریشه، خشکی بیش از حد پوست سر و گاهی دو یا چند شاخه شدن نوک مو میشوند. به این ترتیب شستشوی چنین موهایی کاری دقیق به شمار میرود. روش صحیح آن شستن ریشه با شامپو و افزودن مواد مرطوب کننده با ساقه و نوک موها است.

بهتر است با چنین موهایی به این ترتیب رفتار کنید:

1. موهای رنگ شده را با نرم کننده ای غنی و غلیظ تقویت کنید.
2. بسیاری از افراد نرم کننده را مانند شامپو به کف سر خود میمالند. در اصل این ساقه و نوک موها هستند که به نرم کننده نیاز دارند. آنها را فراموش نکنید.
3. از نرم کننده های حاوی سیلیکون استفاده نکنید زیرا رنگ مو را میبرند.
4. برای موهای فر شده از نرم کننده غنی شده استفاده نمایید.

نرم کننده خود را از میان محصولاتی انتخاب کنید که دارای پانتنول، متیکون، سیلیکون یا دایمتیکون (همه این مواد از پلیمرهای آلی هستند) و همچنین روغنهای گیاهی و ضروری مانند روغن آووکادو (avocado)، هوهوبا (jojoba) هستند. این مواد مو را قابل آرایش و اصطلاحا "رام" میکنند و در طول روز آنرا زیبا و درخشان نگه میدارند.

استفاده از نرم کننده برای موهایی که دچار ریزش شده اند، جلوی ریختن مو را نمیگیرد اما موجب میشود که مو پر پشت تر و ضخیم تر به نظر برسد. یک روش برای سوخت رسانی و پر کردن ذخیره پروتئین و متعادل کردن مواد معدنی آن، استفاده از نرم کننده ای است که حاوی ماده ای به نام تریکامین (Tricomin ماده ای برای جلوگیری از ریزش مو که ماده اولیه آن مس است) باشد. این نرم کننده درخشش و جلوه مو را تازه میکند و همچنین به ترمیم بدنه موهای آسیب دیده کمک میکند.
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.