سیدنی، شهری با دیدنیهای پرشمار

سیدنی، شهری با دیدنیهای پرشمار

سیدنی نماد کشور استرالیاست. شهری است با جذابیت های بیشمار که دویست و هجده سال از زمان تاسیس آن می گذرد . این شهر که در جنوب شرقی استرالیا واقع شده، اولین مکانی است که بیشترین میزان جهانگرد در بدو ورود به استرالیا در آن پا می گذارند.
تمساحی در یک پارک حفاظت شده در سیدنی
پارک های حفاظت شده سیدنی،‌ شهرت جهانی دارند

سیدنی سرشار از تنوع است. ساکنان آن، ۴ میلیون شهروندی هستند که عمدتاٌ از پیشینه مختلف قومی، ‌نژادی و فرهنگی برخوردارند. در هر گوشه ای از سیدنی، می توان ردپایی از فرهنگ های گوناگون را مشاهده کرد که در کنار جاذبه های طبیعی، مراکز تفریحی، پارک های ملی و حفاظت شده، موزه ها و گالری های هنری باعث شهرت جهانی شهر شده اند.

سیدنی مرکز ایالت نیو ساوث ولز New South Wales است . شهر سیدنی ، بسیار گسترده و بزرگ است و شامل ۷۰۰ محله می شود. در طول زمان، بتدریج هر یک از این محله ها مکان تجمع مهاجرین کشور خاصی شده است. بدین معنا که هر ملیتی براحتی و بسرعت می تواند هم زبان و هم وطن خود را در سیدنی پیدا کند. جالب اینکه مردم در بعضی از این محله ها به زبان انگلیسی صحبت نمی کنند . ‌کسانی هستند که سالهای متمادی در سیدنی زندگی کرده اند و کمتر به زبان انگلیسی آشنا هستند و شاید اصلاٌ ندانند.

در زبان محاوره استرالیایی به هاربر بریج ، چوب لباسی می گویند

مهمترین و ارزشمند ترین مکان طبیعی سیدنی،‌ بندر آن است که دو بنای " هاربر بریج "Harbour Bridge و " اپرا هاوس"Opera House را در خود جای داده است. این دو مکان، معرف شهر سیدنی به تمامی جهان است و هویت شهر به شمار می آیند. در میان این دو بنا، آبراهی زیبا امتداد یافته که نجواهای عاشقانه بسیاری از جهانگردان و شهروندان سیدنی را در دل محفوظ دارد و هر روز، شمار زیادی از بازدید کنندگان را سوار بر کشتی های تفریحی از میان خود عبور می دهد.

"هاربر بریج" Harbour Bridge تا سال ۱۹۶۷ بلندترین بنای شهر سیدنی بود . در زبان محاوره استرالیایی به آن چوب لباسی The Coathanger هم اطلاق می شود و آن بدلیل طراحی قوسی شکل آن است . بر اساس کتاب رکوردهای گینس،‌ این پل پهن ترین پل قوسی جهان و دومین پل طویل قوسی جهان است. پل "بایون بریج" در آمریکا با ۷۰ سانتیمتر طول بیشتر در مقام اول قرار دارد. هاربر بریج ۵۲۸۰۰ تن وزن دارد که ۶ میلیون پرچ دستی اجزای مختلف پل را بهم متصل کرده است.

اپرا هاوس از معتبرترین مراکز نمایشی جهان است

"اپرا هاوس"Opera House سیدنی، ‌از لحاظ معماری یکی از متمایزترین بناها در معماری قرن بیستم بیشمار میرود و از لحاظ هنری، یکی از مشهورترین و معتبرترین اماکن دنیا برای اجرای هنرهای نمایشی است. " اپرا هاوس" سیدنی شامل ۵ سالن تئاتر، ۵ سالن تمرین نمایش،‌ دو سالن اصلی،‌۴ رستوران ،‌ ۶ بار و تعداد زیادی فروشگاه است. برای بعضی ،‌ پوسته حلزونی شکل آن ، که شامل یک میلیون و ۵۶ هزار تکه سنگ گرانیت سوئدی است، همچون بادبان قایقهایی است که در اطراف آن در آب هر روزه پرسه می زنند. اپرا هاوس را می توان یکی از مهمترین اماکن توریستی سیدنی دانست. اگرچه فقط تعداد اندکی از بازدیدکنندگان با هدف دیدن نمایش می روند، اما محیط اطراف آن فضایی سرشار از آرامش به ارمغان می آورد.

سواحل سیدنی از دیگر مناطق زیبای این شهر بشمار می آیند. عمده سواحل سیدنی رو به سوی اقیانوس دارند که معروفترین ساحل آن معروف به بوندای بیچBondi Beach است . بوندای یک کلمه بومی استرالیایی است که به " صدای برخورد آب با تخته سنگ" اطلاق می شود. این ساحل پذیرای جهانگردان بیشماری در سال است و بیشتر جهانگردان ایرلندی و انگلیسی تعطیلات کریسمس خود را در کنار ساحل آن می گذرانند. "بوندای بیچ" با امواج خروشان خود هر روزه موج سواران را به رویارویی می طلبد. و کمتر روزی را می توان مشاهده کرد که موج سواری خود را به دست آب نسپرده باشد.

از مناطق دیدنی دیگر سیدنی "دارلینگ هاربر" Darling Harbour است. "دارلینگ هاربر" یکی از بزرگترین بندرگاههای دنیاست که جهانگردان و شهروندان سیدنی برای گذراندن ایامی خوش به آن پناه می برند. جاذبه های بیشماری در اطراف آن وجود دارد که منجمله می توان به آکواریوم سیدنی که بیش از ۱۱۵۰۰ نوع از جانوران آبزی در آن به نمایش گذاشته شده و در نوع خود بی نظیر است، اشاره کرد. موزه دریانوردی استرالیا، ‌باغ چینی دوستی، ‌سالن سینمای "آ‌ی مکس" و موزه نیروگاه Powerhouse Museum از دیگر اماکن دیدنی "دارلینگ هاربر" بشمار می روند.

برج سیدنی 305 متر ارتفاع دارد

دیدن شهر از فراز برج سیدنی نیز بسیار جذاب است. در نیمکره جنوبی، برج سیدنی از لحاظ ارتفاع در مقام دوم قرار دارد و رتبه اول متعلق به برج آسمان در اوکلند است. برج سیدنی ۳۰۵ متر ارتفاع دارد. البته بازدید کنندگان به تمامی طبقات برج دسترسی ندارند . در ارتفاع ۲۵۰ متری محلی با فضای بسته و با چشم انداز ۳۶۰ درجه در اختیار بازدید کنندگان قرار دارد. در ارتفاع ۲۶۰ متری نیز بازدید کنندگان می توانند در فضای باز به تماشای شهر بنشینند. دو رستوران چرخان نیز پذیرای جهانگردان است. برج سیدنی، یکی از محل های فیلمبرداری فیلم "گودزیلا – آخرین نبرد" بود که در فیلم،‌ "زیلا" هنگامی که دیوانه وار در سیدنی می دوید برج را خراب کرد.

از لحاظ جهانگردی، سیدنی را می توان یکی از مناطق جذاب دنیا بشمار آورد. بر اساس آمار، در سال ۲۰۰۴ در حدود ۲۱میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از این شهر دیدن کردند. آب وهوای معتدل، سواحل زیبا، ‌جاذبه های طبیعی،‌ امکانات گسترده جهانگردی بهمراه مردم خونگرم و خوش مشرب از جمله دلایلی است که سالانه میلیونها نفر را به این نقطه از کره زمین می کشاند .

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.