توافق ایران و آمریکا برای روابط ورزشی

توافق ایران و آمریکا برای روابط ورزشی

گزارشها حاکی از این است که کمیته المپیک آمریکا مذاکراتی برای تبادل مربی، امکانات آموزشی و فناوری ورزشی با کمیته المپیک ایران انجام داده است و انتظار می رود جیمز شیر، قهرمان سابق کشتی آمریکا و دبیرکل کنونی کمیته المپیک این کشور برای عقد قرارداد با ایران به تهران سفر کند.
نشانهای کمیته المپیک آمریکا و ایران
اقدام کمیته المپیک آمریکا در زمینه همکاری با ایران با تأیید کارن هیوز، رئیس امور دیپلماسی در وزارت امورفرهنگی آمریکا صورت گرفته است

ناظران این اقدام را یادآور سیاست معروف به "دیپلماسی پینگ پنگ" می دانند که ریچارد نیکسون، رئیس جمهور آمریکا در سال 1971 برای تعامل با چین در پیش گرفت، این دیپلماسی با دعوت تیم پینگ پنگ آمریکا به چین آغاز شد.

آن گونه که در گزارشها آمده، طی مذاکرات کمیته های المپیک ایران و آمریکا قرار شده است ماه اوت آینده تیم وزنه برداری ایران از مقر کمیته المپیک آمریکا در کلرادو اسپرینگز دیدار کند و تیم واترپولوی ایران در مسابقات قهرمانی جوانان جهان در کالیفرنیا شرکت کند.

این مذاکرات میان رابرت فاسولو، رئیس روابط بین الملل کمیته المپیک ایالات متحده و رضا قهرمانخواه، رئیس و علی کفاشیان دبیرکل کمیته ملی المپیک ایران طی مجمع عمومی شورای المپیک آسیا در کویت انجام گرفته است.

اقدام کمیته المپیک آمریکا در زمینه همکاری با ایران با تأیید کارن هیوز، رئیس امور دیپلماسی در وزارت امورفرهنگی آمریکا صورت گرفته است.

ابتکار همکاری ورزشی میان ایران و آمریکا در شرایطی صورت می گیرد که روابط سیاسی دو کشور در یکی از تیره ترین دوره های خود طی بیست و هفت سال گذشته قرار دارد، تا آنجا که حتی گاه احتمال رویارویی نظامی میان دو کشور مطرح می شود.

اگرچه با وجود تیرگی و قطع کامل روابط دو کشور طی بیست و هفت سال گذشته، برخی تیمهای ورزشی ایرانی و آمریکایی سفرهایی به کشورهای یکدیگر کرده و در رقابتهای ورزشی شرکت کرده اند، همچنین چند بسکتبالیست آمریکایی در باشگاههای بسکتبال ایران بازی کرده اند.Go to fullsize image

مهمترین دیدار ورزشی ایران و آمریکا به رقابت تیمهای فوتبال دو کشور در جام جهانی فوتبال 1998 در آلمان باز می گردد که با نتیجه دو بر یک به سود ایران پایان یافت.

کمیته المپیک ایالات متحده علاوه بر اقدام به همکاری ورزشی با ایران، ابتکار مشابهی نیز با کشورهای افغانستان، سوریه و لبنان انجام داده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.