آمریکا سرنوشت سازمان مجاهدین خلق را به دولت عراق سپرد

آمریکا سرنوشت سازمان مجاهدین خلق را به دولت عراق سپرد

در پی انتشار خبری به نقل از وزیر امنیت ملی عراق در پایگاه عرب زبان "الملف " ، روزنامه "الحیات" با چاپ اظهارات این وزیر عراقی ، خبر " الملف" را تصحیح کرد .

به گزارش عصرایران به نقل از "ایران دیدبان" که به طور تخصصی  فعالیت های سازمان مجاهدین خلق را رصد می کند ، "شیروان الوائلی" وزیر امنیت ملی عراق در گفت‎وگو با روزنامه‎ی الحیات چاپ لندن گفت: اعضای سازمان مجهادین خلق موجب ایجاد بحران امنیتی در عراق شده‌اند.

وی افزود: توافق‌های اولیه بین دولت عراق و امریکا که مسؤولیت حفاظت از اعضای این سازمان در عراق را بر عهده دارند، در خصوص نحوه‎ حفاظت از عناصر این سازمان به‎عمل آمده است.

الوائلی تصریح کرد: برخی از کشورهای اروپایی و هم‎چنین ایران که به‎تازگی برخی از اعضای این سازمان را مورد عفو قرار داده‌اند، برای پذیرش آنها اعلام آمادگی کرده‎اند.

براساس اظهارات الوائلی، مهم‎ترین تغییری که در وضعیت این گروه پیش آمده این است که نیروهای امریکایی رسماً اختیار تصمیم‎گیری درباره‎ی وضعیت این گروه را به دولت عراق واگذار کرده‎اند.

در مدت زمانی که از سقوط صدام می‎گذرد، مباحث فراوانی بین دولت عراق و امریکا درباره‎ی پایان بخشیدن به حضور نامشروع و غیرقانونی مجاهدین در عراق صورت گرفته است. کارشکنی امریکایی‎ها برای جلوگیری از اعمال اختیارات قانونی دولت عراق و پیش کشیدن برخی کنوانسیون‎های بین‎المللی، موانع موجود بر سر توافق در این مذاکرات بود که اکنون با اعلام آقای الوائلی مشخص می‎شود که آن موانع برطرف شده است، به‎خصوص این‎که آقای وائلی صراحتاً به ایران به‎عنوان یکی از کشورهایی که برای پذیرش اعضای سازمان مجاهدین اعلام آمادگی نموده، اشاره می‎نماید.

اشاره‎ی الوائلی به اعلام آمادگی برخی کشورهای اروپایی برای پذیرش این افراد، مربوط به کسانی است که سابقاً در این کشورها پناهندگی داشته‎اند. با یادآوری این مهم که باید آن پناهندگی دارای اعتبار بوده باشد و از تاریخ آن نگذشته باشد.

در همین رابطه شایان ذکر است که هیچ کشور اروپایی تاکنون برای پذیرش دسته‎جمعی افراد مستقر در اردوگاه اشرف اعلام آمادگی ننموده، بلکه حتی مخالفت خود را تا هنگامی که کوچک‎ترین وابستگی به گروه تروریستی مجاهدین داشته باشند، اعلام نموده‎اند.

آنچه مسلم است نگاه منفی دولت‎مردان عراقی به این گروه است که از ابتدای روی کار آمدن دولت عراق بارها مسؤولین عراقی بر آن تأکید کرده‎اند. در همین مصاحبه نیز بار دیگر آقای وائلی بر این واقعیت که این گروه در عراق به بحران‎آفرینی مشغول است تأکید می‎نماید، و به‎نظر می‎رسد که اکنون با گذشت زمان و رایزینی‎های صلیب سرخ و کسانی که به‎نوعی دست‎اندرکار وضعیت این گروه هستند، برای آنان نیز روشن شده که باید از اعضای مجاهدین به‎عنوان گروگان‎های دربند رهبران این گروه تروریستی حمایت به‎عمل آورند.

نکته‎ی ظریف در این مذاکرات و به‎طور کلی در مذاکرات مربوط به تعیین تکلیف وضعیت مجاهدین این است که دو طرف (عراق و امریکا) بر سر این اصل پذیرفته شده‎ی حقوقی توافق دارند که در هرگونه تصمیم‎گیری درباره‎ی افراد مستقر در اردوگاه اشرف، باید به آنها به‎عنوان اشخاص حقیقی نگریسته شود و نه کلیت "سازمان مجاهدین خلق" به‎عنوان یک گروه. چرا که همواره و پس از خلع سلاح مجاهدین، طرفین بر غیرقانونی بودن گروه تأکید داشته و مسؤولین سیاسی و نظامی امریکا چندین بار به آن اشاره داشته‎اند.
درهمین حال رسیدگی به وضعیت آن عده از سران مجاهدین که مرتکب جنایاتی در عراق شده‎اند و هم‎اکنون برای آنان در سیستم قضایی عراق پرونده دایر شده است، در شرایط جدید امکان‎پذیر است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.