لندن بازی "۱۵نظامی" را به وقت اضافه می کشد

لندن بازی "15نظامی" را به وقت اضافه می کشد

لندن  احتمالاً در سطح روابط خود با تهران تجدید نظر می کند .

 روزنامه انگلیسی "گاردین" با اعلام این خبر به نقل از یک منبع دپیلماتیک در لندن نوشت: این تصمیمی است که در پی بازداشت نظامیان انگلیسی توسط ایران گرفته شده است زیرا ما تمایل نداریم اجازه دهیم ایرانی ها این بازی را به سود خود تمام کنند . البته قصد ما انتقام گیری نیست .

وی در عین حال تأکید کرد: تصمیم ما تند و عجولانه نخواهد بود .
گاردین همچنین نوشت: دستور مارگارت بکت، وزیر امور خارجه انگلیس درباره تجدید نظردر روابط ایران و انگلیس به مرحله اجرا نزدیک شده است .

این روزنامه همچنین به نقل از یک منبع دیگر نوشت:لندن قصد ندارد روابط خود با ایران را قطع کند ولی در حال بررسی راه هایی برای انتقال پیام های خود به داخل ایران است .

یک کارشناس مسایل بین المللی در این باره به خبرنگار ما گفت: نامشخص بودن منابع خبری گاردین صحت خبر را تا حدی با تردید مواجه می کند وآن را به بازی های هدفمند سیاسی - رسانه ای نزدیک می کند، هرچند که درجریان بازداشت انگلیسی ها در ایران ، چنین زمزمه هایی در لندن مطرح بود .

سید ضیاء الدین احتشام افزود: البته اگر هم چنین تصمیمی در لندن گرفته شده و آنها می خواهند آن را اجرا کنند ، نشانه این است که لندن هنوز از شوک 15 نظامی خود بیرون نیامده است و از اینکه در این جریان نتوانست پیروز میدان لقب بگیرد بسیار سرخورده است ، این را می توان از آن بخش از خبر گاردین دریافت که به نقل از منبع دیپلماتیک اش می گوید: "ما تمایل نداریم اجازه دهیم ایرانی ها این بازی را به سود خود تمام کنند ." به خوبی دریافت؛ در واقع لندن که بازی "15 نظامی" را باخته است ، اینک می کوشد بازی را به وقت اضافه بکشد تا شاید برای حیثیت "ابر قدرت سابق" فرجی حاصل شود .

احتشام گفت: ماجرای نظامیان تبدیل به یک نزاع داخلی در میان سیاستمداران انگلیسی شد و اینک تلاش می شود با "ملی" کردن موضوع ، قضیه فرافکنی شود.

وی افزود: همچنین انگلیس می خواهد هزینه بازی را بر ایران سنگین کند تا در صحنه های بعدی ، پای ایران در اتخاذ تصمیمات قاطعانه بلغزد . 

احتشام گفت: انگلیس در میان افکار عمومی ایران ، جایگاه بسیار نازلی دارد و بیشترین سوء ظن ها در میان ایرانیان به انگلیسی هاست و از این رو ، تصمیم لندن برای کاستن از سطح روابط خود با تهران ، باعث تأسف ایرانی ها نخواهد شد .

وی افزود: برای آنکه درک صحیحی از جایگاه انگلیس در میان افکار عمومی ایران داشته باشیم ، کافی است این واقعیت را به یاد بیاوریم که برغم آنکه روابط ایران و آمریکا 27سال است که قطع شده و دو کشور در تقابل آشکار با یکدیگر هستند ولی در ایران، آمریکا به اندازه انگلیس منفور نیست و بسیاری از ایرانیان معتقدند با آمریکایی ها بهتر می توان تعامل کرد تا با انگلیسی ها . 

 

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.