آذربایجان غربی؛ رتبه اول مهاجرت مغزها

آذربایجان غربی؛ رتبه اول مهاجرت مغزها

مهاجرت نخبگان پدیده ای است که در تمامی استان های کشور  به چشم می خورد اما طبق آمار فرار مغزها در استان آذربایجان بیش از استان های دیگر است.

مدیر کل اجتماعی استانداری آذربایجان غربی با اعلام این خبر افزود:  مدیران زیادی در بخش های مختلف کشور حضور دارند که تعداد زیادی از آن ها اهل آذربایجان هستند و مهاجرت بیش از حد نخبگان آذربایجان غربی نیز به عدم قدرت و عدم ابتکار در زمینه نگه داشتن نیروهای قوی در مجموعه استان آذربایجان برمی گردد.

رضا محبوبی گفت: نگه داشتن این نیروها ظرافت خاصی را می طلبد و نمی توان مانند نیروهای عادی با آن ها برخورد کرد چون در هر حال در جاهای دیگر برای آن ها گزینه های بهتری وجود دارد.

وی گفت: عمده ترین دلیل مهاجرت نخبگان این است که ما سعی در نگه داشتن آن ها در سیستم نداشته ایم و نیاز خود به آنان را احساس نمی کرده ایم. در واقع فکر می کردیم که نیروهای عادی هم می توانند کار آن ها را انجام دهد و این تنها منحصر به آذربایجان نیست. در هر حال کشور ما مواجه با فرار مغزهاست و با توجه به اینکه دنیا روز به روز تخصصی تر می شود ما برای اداره امور احتیاج بیشتری به آن ها احساس می کنیم.

محبوبی افزود: در همین راستا اخیراً همایشی برای بزرگداشت چهره های موفق علمی استان با هدف عملیاتی شدن طرحی برای ساماندهی و حمایت از نخبگان استان برگزار کردیم که به نظر می رسد موج مثبتی ایجاد کرده است.

دبیر همایش بزرگداشت چهره های موفق علمی استان آذربایجان غربی افزود: این همایش به دنبال ایجاد نشاط اجتماعی، راه اندازی بانک اطلاعاتی نخبگان و ارتباط مستمر با آنان و جلب مشارکتشان در توسعه استان بوده است.

وی افزود: ما در این همایش از مقامات استانی، مقامات کشوری از جمله معاون رییس جمهور، آقای استاندار، مدیران استان و معاون پژوهشی مقام معظم رهبری دعوت کردیم اما مقامات کشوری استقبالی را که انتظار می رفت نشان ندادند.

محبوبی ادامه داد: این همایش حدود 4، 5 سال پیش با حضور ورزشکاران و هنرمندان نیز برگزار شده بود و تنها بر روی نخبگان متمرکز نبود ولی امسال ما در این همایش به دنبال چهره های علمی بودیم.

وی گفت: این همایش شروع خوبی برای عملیاتی شدن طرح شناسایی و حمایت از نخبگان است.

وی ادامه داد: گروهی از برگزیدگان بومی در دایره انتخاب ما نبودند ولی شناسایی آن ها از دو طریق در دستور کار است. اولا از طریق مجموعه دستگاه های دولتی خصوصا دانشگاه ها که تمامی اطلاعات این افراد را دارند. ثانیا از طریق فراخوان عمومی، سایت های اینترنتی و روزنامه سعی داریم با کمک کسانی که علاقه مند به شرکت در این همایش ها هستند بانک اطلاعاتی را کامل کنیم.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.