پایان تجمع دانشجویان دانشگاه شیراز

پایان تجمع دانشجویان دانشگاه شیراز

تجمع بیش از دو هزار تن از دانشجویان دانشگاه شیراز که در اعتراض به اعمال محدودیتهای تازه در امور خوابگاهها و مشکلات رفاهی برپا شده بود، با حضور رئیس دانشگاه در میان تجمع کنندگان و وعده های او در مورد رفع محدودیتها و حل مشکلات، پایان یافت.
تجمع دانشجویان دانشگاه شیراز، عکس از ایسنا
دانشجویان معترض خواهان استعفای رئیس دانشگاه و برخی مسئولان دانشگاه شیراز شده بودند

این حرکت اعتراضی در سکونتگاه دانشجویان موسوم به کوی دانشگاه شیراز و پس از آن آغاز شد که آیین نامه جدیدی با عنوان "منشور اخلاقی" به دانشجویان ابلاغ گردید.

بنابر این آیین نامه، ورود و خروج دانشجویان به خوابگاه از ساعت یازده شب تا پنج بامداد بایستی تنها با مجوز رسمی مسئولان دانشگاه انجام می گرفت، پوشیدن لباسهای راحتی در راهروهای خوابگاه و همچنین ورود مهمان به خوابگاه ممنوع می شد و به نگهبانان اجازه داده می شد بدون اجازه و به صورت سرزده وارد اتاقهای دانشجویان شوند.

پس از ابلاغ این آیین نامه، بیش از دو هزار دانشجو از یکشنبه شب دست به تجمع زدند و علاوه بر درخواست لغو محدودیتهای تازه، خواهان استعفای رئیس و برخی از مسئولان دانشگاه شدند.

دانشجویان معترض همچنین خواستار بهبود وضعیت خوابگاهها، آزادی فعالیتهای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و اصلاح نحوه برخورد حراست و کمیته انضباطی دانشگاه با دانشجویان شدند.

محمدهادی صادقی، رئیس دانشگاه شیراز دو بار در میان تجمع کنندگان حاضر و با اعتراض دانشجویان روبرو شد، هرچند خود او نیز هر بار با اعمال محدودیتهایی که خارج از چارچوب باشد مخالفت کرد و بخشی از اعتراض دانشجویان را منطقی دانست.

اما سرانجام پس از آنکه رئیس دانشگاه وعده داد که کلیه محدودیتهایی که تحت عنوان "منشور اخلاقی" بر خوابگاه پسران اعمال شده لغو خواهد گردید، دانشجویان به تجمع اعتراض آمیز خود پایان دادند.

رئیس دانشگاه شیراز در عین حال اذعان کرد که لغو برخی از محدودیتهایی که بر خوابگاه اعمال شده در اختیار او نیست.

او به دانشجویان قول داد که کمیته هایی برای رسیدگی به وضعیت تغذیه دانشجویان، بهبود وضعیت تالار غذاخوری و نوسازی ناوگان حمل و نقل دانشگاه تشکیل دهد، فعالیت کتابخانه دانشکده مهندسی دانشگاه را همچون گذشته به وضعیت شبانه روزی بازگرداند، مشکل مجوز فعالیت انجمن اسلامی دانشگاه را حل کند و امکاناتی فراهم آورد که نشریات دانشجویی بتوانند درچارچوب قانون فعالیت کنند.

وی همچنین اعلام کرد که سه هفته دیگر طی جلسه ای با دانشجویان به بررسی مسائل و مشکلات آنان خواهد پرداخت.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.