از سرگیری گشتهای بازرسی بریتانیا در خلیج فارس

از سرگیری گشتهای بازرسی بریتانیا در خلیج فارس

نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا پس از یک ماه توقف فعالیت گشتیهایش در خلیج فارس قرار است گشتهای بازرسی از شناورهایی که در آبهای عراق تردد کنند را از سر بگیرد.
ناو کورنوال
ملوانان ناو بریتانیایی کورنوال هنگام گشت بازرسی در خلیج فارس به دست نظامیان بریتانیایی بازداشت شدند

از 23 مارس (سوم فروردین) گذشته که پانزده ملوان و تفنگدار دریایی بریتانیایی پس از بازرسی از یک فروند کشتی تجاری هندی در آبهای خلیج فارس به دست نفرات سپاه پاسداران ایران بازداشت و به ورود غیرقانونی به آبهای ایران متهم شدند، گشتهای بازرسی نیروی دریایی بریتانیا در خلیج فارس متوقف شده است.

هدف از این بازرسیها که در چارچوب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد و با موافقت دولت عراق انجام می گرفته، مبارزه با قاچاق اعلام شده است.

از سرگیری این بازرسیها را دز براون، وزیردفاع بریتانیا طی بیانیه ای اعلام کرده است.

در عین حال، وزارت دفاع بریتانیا گروهی از افسران پیشین تفنگدار دریایی بریتانیایی را در گروهی تحت سرپرستی ژنرال راب فولتون، فرماندار جبل الطارق مأمور تحقیق و تفحص در مورد ماجرای بازداشت نظامیان بریتانیایی به دست ایران کرده است.

بازداشت دوازده روزه این نظامیان، روابط ایران و بریتانیا را در تیرگی فروبرد.

در حالی که ایران دلیل بازداشت این نظامیان را ورود آنان به آبهای خود اعلام می کرد، بریتانیا تأکید داشت که آنان در آبهای عراق گرفتار نظامیان ایرانی شده اند.

هر دو طرف نقشه ها و مدارکی برای اثبات ادعای خود مطرح و مدارک طرف دیگر را رد می کردند.

چند تن از نظامیان بازداشت شده بریتانیایی در مدت بازداشت خود طی مصاحبه هایی با تلویزیون ایران اعتراف کردند که وارد آبهای ایران شده و از اینکه مرتکب چنین اقدامی شده بودند پوزش خواستند اما همین افراد پس از آزادی و بازگشت به بریتانیا اعلام کردند که این اعترافات تحت فشار از آنان گرفته شده است.

ایران نیز به نوبه خود اظهارات این نظامیان را در مورد اعمال به فشار به آنان طی دوران بازداشت، رد کرد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.