مرتضوی:زندان وتبعیددرانتظارمانکن های خیابانی است

مرتضوی: زندان و تبعید در انتظار مانکن های خیابانی است

سعید مرتضوی دادستان تهران گفت؛ عفاف و حجاب در زمره ارزنده ترین نمودهای فرهنگی و اجتماعی در تمدن ایرانیان بوده که با ورود فرهنگ ناب اسلامی به کشور در اوج تعالی و منتهای اعتباری خود قرار گرفته است.

وی افزود؛ اخیراً بسیاری از شهروندان از پوشش نامناسب برخی زنان و دختران در اماکن عمومی گلایه داشته و خواهان برخورد قانونی و اصلاح و ارشاد آنان هستند.

دادستان تهران اظهار داشت؛ مطابق ماده 638 قانون مجازات اسلامی عمل افرادی که با ظاهر و پوشش نامناسب در ملاءعام عفت عمومی را جریحه دار می کنند جرم محسوب شده و برای مرتکب آن مجازات حبس و جزای نقدی مقرر شده است. همچنین در صورتی که این مجازات تاثیری در این افراد نداشته باشد مطابق مفاد ماده 19 قانون مجازات اسلامی درخواست مجازات تکمیلی و تتمیمی خواهد شد که به موجب آن تا 5 سال تبعید از تهران یا اقامت اجباری در منطقه یی دیگر درخواست می شود.

وی در مورد نحوه عملکرد نیروی انتظامی در این طرح تاکید کرد؛ مامورین در وهله اول تذکر ارشادی و لسانی را سرلوحه کار خود قرار داده اند و در صورتی که به این تذکرات اعتنایی نشود متخلفان شناسایی و ضمن تکمیل تحقیقات و احصای سوابق به دادسرای تهران معرفی خواهند شد.

مرتضوی با بیان اینکه دادسرای تهران مصمم است با تمام قوا از این طرح حمایت کند، افزود؛ طی چند روزی که از اجرای این طرح می گذرد نیروی انتظامی حتی یک درصد از تدارکات دادسرای تهران را برای مقابله با اینگونه متخلفان پر نکرده است و این بیانگر آن است که رویکرد نیروی انتظامی، برخورد لسانی و تذکرات ارشادی با این مقوله بوده است.

رئیس ستاد پیشگیری و مبارزه با جرایم خاص تهران از اختصاص یک شعبه دادیاری و یک شعبه بازپرسی در 18 ناحیه دادسرای تهران جهت افزایش امنیت اجتماعی خبر داد و افزود؛ قضات باتجربه این شعب با جرایم امنیت اجتماعی برخورد قاطع خواهند کرد. ضمن اینکه به منظور رسیدگی سریع و قاطع به پرونده های باندی و سازمان یافته این قبیل جرایم نواحی 9 (فرودگاه) و 21 (ارشاد) به این امور اختصاص یافته است.

مرتضوی با اشاره به اینکه اکثر زنانی که به صورت مانکن های مبتذل در معابر عمومی ظاهر می شوند متصل به باندهای تبهکاری هستند که امنیت و حیثیت جوانان را هدف گرفته اند، گفت؛ گزارش های واصله از دادسرای امور جنایی، دادسرای ارشاد و برخی نواحی دیگر حکایت از آن دارد که عده یی از این زنان، جوانانی را که از تمکن مالی بالایی برخوردارند با ظاهر فریبنده در معابر عمومی اغفال کرده و پس از ایجاد ارتباط با آنان مرتکب جرایمی مانند سرقت، اخاذی، کیف قاپی و حتی قتل می شوند.

وی افزود؛ گاهی این زنان و دختران که بعضاً نیز به صورت باندی، گروهی و هدفمند عمل می کنند جوانان را با اهداف شوم خود به منازل خود کشانده یا به منازل آنان می روند و ضمن استفاده از این موقعیت در ازای حفظ آبروی آنها اقدام به اخاذی های کلان می کنند. به عنوان نمونه در پرونده یی که هم اکنون در ناحیه 3 دادسرای تهران در حال رسیدگی است دختری با ظاهری مبتذل و فریبنده جوانی را اغفال کرده و پس از ورود به منزل وی با داروی بیهوشی او را خواب کرده و با همکاری سایر افراد باند که پس از بیهوشی صاحبخانه وارد عمل شده اند تمام وسایل و اموال موجود در منزل وی را به سرقت برده اند.د

ر پایان دادستان تهران ضمن اشاره به اهمیت مقوله حجاب و عفاف در ایران اسلامی از عموم شهروندان درخواست کرد با عمل به فریضه امر به معروف و نهی از منکر در ممانعت از گسترش این گونه ناهنجاری ها با نهادهای اجرایی و قضایی همکاری کنند.

 

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.