انتقاد مرضیه برومند از مهران مدیری

انتقاد مرضیه برومند از مهران مدیری

کارگردان و بازیگر نام‌آشنای سینما و تلویزیون، شب گذشته در برنامه پربیننده «شب شیشه‌ای» شبکه تهران، با انتقاد از سطحی‌نگری در سیما گفت: تلویزیون، امروز بیشتر به سرگرم‌سازی فکر می‌کند، در حالی که تولید باعجله سریال‌های 90 قسمتی طنز در تلویزیون، دست کم گرفتن تماشاگر است.

مرضیه برومند که «مدرسه موش‌ها» شاهکار او در تلویزیون دهه 60 به شمار می‌رود، گفت: کار طنز ساختن، بسیار دشوار است و من می‌دانم که هنرمندانی چون مهران مدیری و گروهش یا رضا عطاران و گروهش چه زحمتی را در این راه متحمل می‌شوند اما به نظر می‌رسد این طرز فکر که «هر چه ما بسازیم، مردم می‌پسندند» در کنار هول‌هولکی ساخته شدن اینگونه کارها، به طنز تلویزیونی لطمه زده است.

کارگردان «کتابفروشی هدهد» در بخش دیگری از صحبت‌هایش با انتقاد از نوع پیام رسانی در برخی مجموعه‌های تلویزیونی، گفت: گاهی برخی از سازندگان سریال‌های تلویزیونی پس از پخش قسمت‌های متوالی از یک سریال، در قسمت آخر سریال پیامی را می‌گنجانند، در حالی‌که ممکن است در کل سریال آن پیام را دنبال نکرده باشند که این کار نادرستی است.

برومند ضمن اشاره به برخی سریال های طنز نود شبی، به انتقاد شدید از وجود پیام های بازرگانی در سرتاسر این سریال ها پرداخت.

وی متذکر شد: اصولا بهتر است به جای این که به فکر ارائه پیام در کار تلویزیونی باشیم،‌ به ایجاد اندیشه،‌ آن هم در لایه‌های زیرین داستان‌ها بیاندیشیم.

کارگردان «مدرسه موش‌ها» و «خونه مادربزرگه» افزود: امام خمینی وصیت کرد صداوسیما دانشگاه باشد. البته اوائل انقلاب،‌ ما از دست‌اندرکاران تلویزیون می‌خواستیم تا به فکر تغییر فضای برنامه‌های تلویزیونی که بیشتر بار آموزشی داشت، باشند و جنبه سرگرم‌کنندگی کارها را بالا ببرند، اما امروز بر عکس شده و بیشتر برنامه‌ها بدون این که بار آموزشی خاصی داشته باشند، صرفا سرگرم‌کننده‌اند.

وی همچنین از همکارانش خواست تا نسبت به عدم به کار بردن واژه‌های نادرست، اهمیت دادن به حفظ زبان فارسی و نیز توجه به فرهنگ‌سازی در کارهایشان، دقت بیشتری داشته باشند.

این کارگردان مشهور در پایان پس از نواخته شدن بخشی از موسیقی «خونه مادربزرگه»، با یادآوری خاطرات برنامه‌سازی در مقطع موشک‌باران گفت: آن روزها مکرر نزدیک شبکه دو را موشک می‌زدند و ما مجبور بودیم صحنه برنامه را به سمت پناهگاه ترک کنیم، اما بالاخره گفتیم، با وجود موشک‌ها می‌مانیم تا برنامه را تولید کنیم و با وجود موشکباران مردم را در عید نوروز شاد کنیم.

+3
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.