ادای احترام مردم روسیه به بوریس یلتسین

ادای احترام مردم روسیه به بوریس یلتسین

مردم روسیه با عبور از برابر جنازه رییس جمهوری سابق این کشور نسبت به وی ادای احترام می کنند.
بوریس یلتسین هنگام ترک درمانگاه در برلین - سال 2006
بوریس یلتسین سالها گرفتار بیماری قلبی بود

جنازه بوریس یلتسین، نخستین رییس جمهوری روسیه پس از فروپاشی اتحاد شوروی، برای ادای احترام عمومی در کلیسای جامع مسیح منجی در مسکو قرار داده شده است و مقامات روسیه اعلام کرده اند که مراسم رسمی تشییع پیکر وی روز چهارشنبه برگزار خواهد شد

دولت روسیه به نشانه بزرگداشت رییس جمهوری سابق این کشور چهارشنبه را روز عزای ملی اعلام داشته است.

روز دوشنبه، 22 آوریل، دفتر ریاست جمهوری روسیه با صدور بیانیه ای اعلام داشت که بوریس نیکلایویچ یلتسین، رییس جمهوری سابق، در سن 76 سالگی در مسکو درگذشته است.

رییس جمهوری سابق روسیه دچار بیماری قلبی بود چند سال پیش تحت عمل بای پاس قرار گرفت و سال گذشته نیز برای مدتی در یک مرکز درمانی در برلین، پایتخت آلمان، بستری شد.

با درگذشت آقای یلتسین، که به مدت هشت سال از سال 1991 تا 1999 ریاست جمهوری روسیه را در دست داشت، شخصیت ها و مقامات روسی و خارجی پیام هایی در بزرگداشت وی ارسال داشته اند.

میخائیل گورباچف، آخرین رییس جمهوری اتحاد شوروی، در پیام خودگفته است که یلتسین اقدامات بسیار مهمی برای روسیه انجام داد اما مرتکب اشتباه های متعددی نیز شد.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، در پیام خود به مناسب درگذشت بوریس یلتسین اظهار داشته است که روسیه به لطف آقای یلتسین به "دوران کاملا جدیدی" پا گذاشت، و او شرایطی را از خود به یادگار گذاشت که در آن "قدرت واقعا به مردم تعلق دارد."

آقای پوتین که در پایان سال 1999 جانشین بوریس یلتسین شد از وی به عنوان یک "شخصیت جسور اما پرمهر و صمیمی" یاد کرد.

رییس جمهوری روسیه در پیام تلویزیونی خود خدمات بوریس یلتسین را یادآور شد و گفت "ما هرچه در توان داریم برای اطمینان از اینکه یاد بوریس نیکلایویچ یلتسین، و افکار و کلمات والای او، به عنوان یک معیار اخلاقی و سیاسی در خدمت روسیه خواهد ماند، انجام خواهیم داد."

'مرد دموکراسی'

آقای یلتسین، به دنبال فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 میلادی، در نخستین انتخابات دموکراتیک روسیه، به عنوان نخستین رئیس جمهوری این کشور انتخاب شد.

گورباچف و یلتسین
گورباچف: یلتسین کارهای مهمی کرد اما مرتکب اشتباهات متعددی هم شد


بوریس یلتسین پس از آنکه در ماه اوت سال 1991 در خیابان های مسکو مردم را به مقاومت با مخالفان برنامه های اصلاح طلبانه میخائیل گورباچف، موسوم به پروستریکا و گلاسنوست فراخواند، به عنوان حامی دموکراسی مورد حمایت دولتهای غربی قرار گرفت.

او دو سال بعد در اکتبر سال 1993 به نظامیان دستور داد تا با تانک به پارلمان روسیه که در کنترل مخالفان تندروی دولت بود حمله کنند.

خبرنگار بی بی سی در مسکو می گوید از آقای یلتسین، به عنوان مردی که دموکراسی را به روسیه آورد، یاد خواهد شد.

آقای یلتسین در سالهای آغاز دهه نود میلادی که روسیه درگیر فقر شدید اقتصادی بود، اداره این کشور را به عهده داشت.

بوریس یلتسین، در روز 31 دسامبر سال 1999، یعنی آخرین روز قرن بیستم میلادی استعفای خود را اعلام کرد و قدرت را به ولادیمیر پوتین، رییس وقت سرویس اطلاعاتی کشور سپرد.

آقای پوتین با گذشت هفت سال، همچنان رییس جمهور روسیه است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.