'غرب ورود ایران به باشگاه هسته ای را بپذیرد'

'غرب ورود ایران به باشگاه هسته ای را بپذیرد'

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران در مصاحبه مشترک با خبرگزاری رویتر و شبکه تلویزیونی العالم ایران، پیشنهاد اتحادیه اروپا مبنی بر تعلیق همزمان فعالیت های غنی سازی اورانیوم و تحریم های وضع شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد را رد کرد.
محمود احمدی نژاد، عکس از ایسنا
رییس جمهوری ایران مذاکرات میان علی لاریجانی و خاویر سولانا را مهم خوانده است

آقای احمدی نژاد در این مصاحبه که دو روز پیش از آغاز دور جدید مذاکرات علی لاریجانی و خاویر سولانا در ترکیه صورت گرفته، گفت که ایران وارد باشگاه هسته ای شده و غرب باید این مساله را بپذیرد.

ایران از طرف کشورهای غربی به تلاش برای دستیابی به سلاح های هسته ای متهم شده، اتهامی که از سوی ایران رد می شود و این کشور می گوید که خواهان دستیابی به انرژی هسته ای برای مقاصد صلح آمیز است.

علی لاریجانی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران قرار است روز چهارشنبه در آنکارا با خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مورد برنامه هسته ای ایران گفتگو کند.

سخنگوی آقای سولانا گفته است که هدف اتحادیه اروپا آن است که با ایران در مورد پذیرش تعلیق دوگانه که شامل تعلیق فعالیت های غنی سازی اورانیوم از سوی ایران و تعلیق تحریم های سازمان ملل است، به توافق برسد تا مذاکرات رسمی شکل گیرد.

رییس جمهوری ایران در مصاحبه خود با خبرگزاری رویتر و تلویزیون العالم گفت که جمهوری اسلامی این پیشنهاد را به دلیل "غیر قانونی" بودن تحریم ها نخواهد پذیرفت.

آقای احمدی نژاد تاکید کرده که نمی توان از کشوری خواست تا فعالیت های قانونی خود را در عوض تعلیق حرکتی غیر قانونی متوقف کند. در عین حال وی پیشنهاد داد که در مذاکرات طرفین در این مورد می توان به پیشرفتی دست یافت.

رییس جمهوری ایران مذاکرات میان علی لاریجانی و خاویر سولانا را مهم خوانده و گفته است که این مذاکرات برای دستیابی به یک راه حل قانونی و درست و برای همکاری های متفاوت و مفید، سودمند خواهند بود.

احمدی نژاد: آمریکا دشمن ایران است

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران همچنین در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی اسپانیا، آمریکا را دشمن ایران معرفی کرده و گفته است: "آمریکا، دشمن ملت ایران است و ثابت کرده که دشمن ماست."

وی افزوده است که ایران مشکلی برای برقراری روابط با آمریکا ندارد اما مشکل ناشی از رفتار خود آمریکایی ها است.

احمدی نژاد گفته است که گفته است که کشورش مایل نیست روابط با اتحادیه اروپا مخدوش شود

رییس جمهوری ایران در مصاحبه با TVE "تی وی ای" اسپانیا خاطرنشان کرده که آمریکا پس از قطع روابط با ایران به دنبال انقلاب اسلامی، بر این باور بود که ایران از بین خواهد رفت، در حالی که " ایران امروز سر حال تر و با نشاط تر از 28 سال قبل است."

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران در گفتگو با تلویزیون اسپانیا خواهان گسترش روابط ایران با اتحادیه اروپا شده و گفته است که کشورش مایل نیست این روابط مخدوش شود.

آقای احمدی نژاد در این گفتگو خواهان به رسمیت شناختن حقوق هسته ای ایران شده و گفته است که فعالیت های هسته ای ایران در چارچوب قانون صورت می گیرد.

رییس جمهوری ایران در این مصاحبه بار دیگر خواهان حل اختلافات از طریق گفتگو شد و گفت که ایران تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی هسته ای فعالیت های خود را انجام می دهد.

کشورهای اروپایی به ایران پیشنهاد داده اند که در ازای توقف فعالیت های غنی سازی اورانیوم، تحریم های وضع شده علیه این کشور که از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد وضع شده به حالت تعلیق درآید.

در پی خودداری ایران از عمل به درخواست شورای امنیت سازمان ملل متحد، این شورا دو قطعنامه علیه ایران صادر کرده و تحریم هایی را علیه این کشور وضع کرده است. آقای احمدی نژاد در این مورد گفته است که "اگر شورای امنیت، تصمیم های غیر قانونی می گیرد، باید این تصمیمات را اصلاح کند."

رییس جمهوری ایران در انتقاد از رویه اتحادیه اروپا در برخورد با مناقشه هسته ای ایران گفته است که "اتحادیه اروپا باید روی پای خود بایستد و حرف مردم اروپا را بزند."

آقای احمدی نژاد گفته است که "ایران نیازی ندارد که اتحادیه اروپا، حرف های آمریکا را برایش ترجمه کند، چون ایران مستقیم حرف های آمریکا را می شنود

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.