رایس متکی را به مصر دعوت کرد

رایس متکی را به مصر دعوت کرد

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: دولت بوش به دنبال تغییر رژیم ایران نیست.

کاندولیزا رایس در گفت و گو با روزنامه "فایننشال تایمز" از ایران خواست که در نشست امنیتی عراق که قرار است ماه آینده با حضور همسایگان این کشور و آمریکا در مصر برگزار شود، شرکت کند.

این اجلاس در سطح وزیران امور خارجه برگزار خواهد شد و پیش از این نیز وزارت خارجه آمریکا از تمایل رایس برای ملاقات با متکی در اجلاس شرم الشیخ مصر خبر داده بود.

رایس در این مصاحبه که امروز دوشنبه منتشر شد، اظهار داشت: اگر تهران در این کنفرانس شرکت نکند، فرصت از دست خواهد رفت.

براساس این گزارش، همسایگان عراق شامل سوریه و ترکیه به همراه آمریکا قرار است در هفته اول ماه می در مصر گردهم آیند تا درباره چگونگی توقف خشونت ها در عراق مذاکره کنند.

این دومین کنفرانسی است که در مورد مسایل امنیتی عراق برگزار می شود. پیش از این در ماه مارس بغداد میزبان کشورهای همسایه عراق و اعضای شورای امنیت بود.

از سوی دیگر ایران تاکنون تصمیم نهایی خود را مبنی بر حضور منوچهر متکی، وزیر امور خارجه در این نشست اعلام نکرده است.

رایس به فایننشال تایمز گفت: اگر تهران شرکت نکند، یک فرصت از دست رفته خواهد بود اما واضح است که حضور در کنفرانس به دولت ایران بستگی دارد.

تهران پیش از این شرکت در کنفرانس امنیتی عراق را به آزادی دیپلمات های ایرانی توسط آمریکا منوط کرده بود.

رایس در پاسخ به این سئوال که آیا آمریکا به دنبال تغییر رژیم ایران است، اظهار داشت: تغییر رژیم ایران سیاست دولت آمریکا نیست. آمریکا خواهان تغییر رفتار ایران است.

وی خاطرنشان کرد: بسته پیشنهاداتی که ما ارایه کردیم بسیار واضح است و راه مذاکرات سیاسی و اقتصادی را باز می کند، ما از مخالفت خود با عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی دست کشیدیم به طوری که ایران بتواند به عضویت WTO درآید، فکر می کنم که موضع آمریکا کاملا شفاف است.

اظهارات رایس پس از آن صورت گرفت که یک مقام رسمی ایران روز یکشنبه از تغییر لحن آمریکا نسبت به تهران خبر داد.

 

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.