افزایش انتقادها از شوخی مک کین درباره بمباران ایران

افزایش انتقادها از شوخی مک کین درباره بمباران ایران

جان مک کین سناتور جمهوریخواه آمریکایی به تازگی با شوخی درباره بمباران ایران، موجی از انتقادهای شدید گروه های لیبرال آمریکایی را متوجه خود کرده است.
جان مک کین
جان مک کین به شوخی درباره بمباران ایران آواز خوانده است

سناتور مک کین که به خاطر نظرات محافظه کارانه اش در سیاست خارجی شهرت دارد، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ آمریکا است.

او به تازگی در پایان یک سخنرانی انتخاباتی در ایالت کارولینای جنوبی در پاسخ به یکی از حاضران که از او درباره حمله به ایران پرسیده بود، به شوخی گفت: " آهنگ قدیمی گروه بیچ بویز، ایران را بمباران کنید را به یاد دارید؟"

بعد در حالی که حاضران به این شوخی آقای مک کین می خندیدند ، جان مک کین شروع به خواندن کرد: "بمباران کنید، بمباران کنید، بمباران کنید ..."

سناتور مک کین سپس با حمایت از موضع جورج بوش رئیس جمهور آمریکا در مقابل برنامه هسته ای ایران، تاکید کرد حمله نظامی به این کشور باید به عنوان آخرین گزینه مورد بحث قرار گیرد.

در این حال سخنان آقای مک کین به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

"انتقاد شدید"

سایت اینترنتی "موو آن" که متعلق به یک گروه لیبرال است با انتشار ویدیویی در اینترنت سناتور مک کین را یک شخص خطرناک دانسته و درباره پیامدهای انتخاب او به ریاست جمهوری آمریکا هشدار داده است.

"این آگهی ویدیویی می گوید سیاست خارجی آمریکا در دوره تصدی جورج بوش بی مسوولیت بوده است و حداقل سه هزار سرباز آمریکایی در عراق کشته شده اند. حال مک کین درباره بمباران ایران صحبت می کند."

گروه "کود پینک" هم که از زنان آمریکایی مخالف جنگ تشکیل شده است، در تجمع اخیر خود شعارهایی را بر ضد سخنان جان مک کین مطرح کرده است.

در این حال، ستاد انتخاباتی سناتور مک کین با اشاره به تغییر طنز گونه عنوان آهنگ گروه بیچ بویز به وسیله آقای مک کین، اعلام کرده شوخی این سناتور جمهوریخواه درباره بمباران ایران در واقع واکنشی به یک سوال کنایه آمیز بوده.

اما به رغم انتقادهای به عمل آمده از جان مک کین، این حملات می تواند به تقویت موقعیت او در میان رای دهندگان محافظه کار کمک کند.

"شوخی نسنجیده"

جان مک کین نخستین سیاستمدار آمریکایی ای نیست که درباره بمباران کشورهای دیگر شوخی کرده.

رونالد ریگان رئیس جمهور سابق آمریکا هم در سال ۱۹۸۴ در حالی که برای ایراد نطق رادیویی هفتگی اش آماده می شد، بدون توجه به باز بودن میکروفون درباره بمباران شوروری سابق با اطرافیان خود شوخی کرد.

آقای ریگان گفت: " شهروندان عزیز آمریکا، من قانونی را امضا کرده ام که شوروی را تبهکار می داند. ما بمباران روسیه را ۵ دقیقه دیگر شروع می کنیم."

مخالفان ریگان در آن زمان از این شوخی رئیس جمهور آمریکا که هنوز در این کشور به خاطر سیاست های تندش علیه شوروی سابق شهرت زیادی دارد، به شدت انتقاد کردند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.