مشاهداتی از چگونگی مبارزه با بدحجابی در تهران

مشاهداتی از چگونگی مبارزه با بدحجابی در تهران

"زنان بدحجاب" ‌با یک دستگاه اتوبوس ناجا به اداره مبارزه با مفاسد اجتماعی در خیابان وزرای تهران منتقل و سپس برای ارایه توضیحات لازم و انجام مشاوره به دایره عملیات پلیس مستقر در این مرکز هدایت شدند.

به گزارش فارس، در اجرای طرح نیروی انتظامی در افزایش امنیت اجتماعی دیروز مأموران گشت ارشاد پلیس با حضور در 23 نقطه شهر تهران مانند میدان هفت‌حوض، تجریش، میدان ونک و میادین بزرگ و خیابان‌های اصلی اقدام به تذکر به زنان و دختران بدحجاب می‌کردند که این تذکرات چنانچه با مقاومت فرد روبه‌رو می‌شد منجر به هدایت وی به مقر می‌شد.

بر پایه مشاهدات خبرنگار فارس در مرکز مبارزه با مفاسد اجتماعی تهران بزرگ در خیابان وزرا‌ ساعت 8 شب یک‌دستگاه اتوبوس نیروی انتظامی که حامل زنان و دختران بدحجاب بود به این مرکز وارد و افراد دستگیر شده بلافاصله برای ارایه توضیحات به واحد عملیات زنان منتقل شدند.

در دایره عملیات ویژه بانوان، تعدادی از افسران زن پلیس از افراد یاد شده عکس می‌گرفتند که این عکس‌ها وارد سیستم شده و به عنوان سوابق‌ فرد بدحجاب نگهداری می‌شود.

تعداد زنانی که به این مرکز منتقل شده بودند، حدود 15 نفر بود که در میان آن‌ها بعضی از زنان میان‌سال نیز دیده می‌شد که یکی از مأمورانی که در اجرای طرح نسبت به انتقال این افراد اقدام کرده بودند، در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر این‌که چرا افراد میانسال را نیز به این مکان منتقل کرده‌اید، گفت: این افراد مادران افرادی هستند که به دلیل بدحجابی به این اداره هدایت شده‌اند و بنا به تقاضای خودشان برای همراهی با دخترانشان به این مرکز آمده‌اند.
البته تعدادی از این افراد از هدایتشان به این مرکز ‌شکایت داشتند‌.

از سوی دیگر همزمان با انجام مشاوره از سوی مأموران مرکز با افراد بدحجاب، با خانواده آنان تماس گرفته می‌شد و آن‌ها ‌به مرکز مبارزه با مفاسد اجتماعی دعوت می‌شدند.

‌تعدادی از والدین این افراد‌ در هنگام مراجعه به مرکز ‌به همراه خود لباس‌هایی مانند مانتو و یا روسری و یا شلوار بلند به همراه داشتند که این لباس‌ها برای تعویض در اختیار فرزندانشان قرار می‌گرفت و این افراد بعد از تکمیل‌ فرم تعهد‌نامه و تعویض لباس تحویل والدین خود می‌شدند.

بر مبنای مشاهدات خبرنگار فارس تعدادی از افراد که توسط مأموران به این مرکز منتقل شده بودند، از نظر نوع پوشش خود دارای مصادیق اعلام شده نیروی انتظامی برای برخورد با بدحجابی نبودند که وقتی خبرنگار فارس این پرسش را از یکی از افسران‌ پرسید، وی عنوان کرد: زمانی که به این افراد درباره پیدا بودن مو و نوع پوشش روسری تذکر داده شد، آن‌ها مقاومت کردند و بنابراین ما هم آن‌ها را ‌به مرکز منتقل کردیم. وی ادامه داد: تعدادی از این افراد هم پس از آن که به اتوبوس ناجا منتقل شدند، نسبت به اصلاح پوشش خود اقدام کردند.

خبرنگار فارس درخواست مصاحبه با تعدادی از افراد بدحجاب که پس از تعویض لباس و اخذ تعهد در حال ترک این مرکز بودند را داشت که این افراد با رد این درخواست گفتند: "‌حوصله حرف زدن نداریم".

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.