تازه ترین خبرها از ورزش های موتوری

تازه ترین خبرها از ورزش های موتوری

یک دقیقه سکوت، سه ساعت رانندگی و پیروزی گوردون
جف گوردون

هشتمین مرحله ازمسابقات اتومبیلرانی نسکار کاپ نکسل (NASCAR Nextel Cup) با یک دقیقه سکوت به احترام قربانیان حادثه قتل عام کشتار دانشگاه ویرجینا و علامت این دانشگاه VT بر روی تمامی اتومبیل های شرکت کننده در پیست فونیکس ایالت آریزونا موسوم به Subway Fresh Fit 500 برگزار شد.

در این مسابقه از اتومبیل های آینده (Car of Tomorrow) در راستای معرفی سیستم و تکنولوژی جدید اتومبیل های شرکت کننده در آینده استفاده شد و جف گوردون از تیم دوپانت شورولت با شماره 24 پس از 312 دور و بیش از سه ساعت رقابت به مقام اول رسید.

او تا کنون چهار قهرمانی کل این ماسبقات را از آن خود کرده ولی تا کنون در این پیست به مقامی دست نیافته بود که پس از 76 پیروزی متفاوت در پیست های دیگر بالاخره برای اولین بار در این پیست، افتخار نصیبش شد.

در دور 300 تونی استوارت از تیم 'هوم دپو' شورولت با شماره 20 مغلوب سبقت ماهرانه گوردون شد و نتوانست تا آخر از او سبقت مجدد بگیرد و دوم شد. نفر سوم دنی هملین از تیم فداکس شورولت با شماره 11 بود.

معمولا پیش از هر مسابقه یکی از ستارگان برتر ورزشی یا سینمایی با شعار"آقایان ماشین های خود را روشن کنید" مسابقه را شروع می کند. این بار قبل از شروع مسابقه آریزونا، رابین یانت بازیکن سابق مسابقات لیگ برتر بیس بال بود که مسابقه را با این شعار شروع کرد.

برایان فرانس رییس برگزاری مسابقات نسکار اعلام کرد که به احترام قربانیان دانشگاه ویرجینیا تا سه مسابقه آینده هر تیم موظف به داشتن علامت این دانشگاه بر روی اتومبیل هایش است.

پیروزی 'دوماس' و 'برنارد' در خیابان های تگزاس

پیست اتومبیلرانی "لون استار" در تگزاس برای دومین سال پیاپی در چهارمین مرحله مسابقات اتومبیلرانی له-مانز آمریکا میزبان علاقمندان به این ورزش بود.

در این مسابقه که به *مسابقه خیابانی معروف است، روماین دوماس از رانسه و هم تیمی اش تیمو برنارد راننده آلمانی از تیم پنسکه با اتومبیل پورشه اسپایدر RS توانستند، پس از ۱۴۶ دور، در مقام اول از خط پایان بگذرند.

از هر تیم دوراننده دراین مسابقات شرکت می کنند و این دومین پیروزی پیاپی این دو راننده و تیمشان در عرض یک هفته و در مسابقه خیابانی بود.

مارینو فرانچیتی از اسکاتلند و برایان هرتا ازآمریکا، با اتومبیل آکورا ARX از تیم آندراتی گرین با اختلاف نچندانی در مقام دوم و آلن مک نیش از اسکاتلند و رینالو کاپلا از ایتالیا با اتومبیل آئودی R۱۰ از تیم آئودی که با سوخت گازوئیل کار می کند سوم شدند.

دوماس و برنانرد برندگان این مسابقه، در همین پیست سال گذشته به دلیل مشکل فنی از دور مسابقه خارج شدند و این پیروزی برایشان خیلی با ارزش بود، برنارد که تا آخرین لحظه با برایان دیگر راننده تیم آکورا تا در جدال بود گفت:"رانندگی در نیم ساعت آخر، مشکل ترین مرحله زندگیم بود."

مرحله بعدی این مسابقات از ۱۷ ماه می در پیست گراندپری یوتا برگزار خواهد شد.

دو از سه برای استونر در موتوگراندپری

کیسی استونر، راننده ۲۱ ساله استرالیایی تیم دوکاتی در سومین مرحله از قهرمانی موتوگراندپری، در حضور بیش از ۴۰ هزار تماشاچی مشتاق که در ترکیه برگزار شد به مقام اول دست یافت.

تنها کمتر از اتمام یک دور، ابتدا ولنتینو راسی راننده ۲۸ ساله ایتالیایی تیم فیات یاماها و هفت بار قهرمان کل مسابقات موتوگراندپری (رده های مختلف، ۱۲۵ سی سی به بالا)، کنترل موتورش را از دست داد و ۵ رتبه عقب افتاد.

استونر

تنها چند ثانیه بعد، الیویر جک راننده فرانسوی تیم کاوازاکی با یک اشتباه به موتور کالین ادوارد راننده آمریکایی تیم یاماها خورد و باعث شد دنی پدروسا از تیم هوندا و کریس ورمیولان از تیم سوزوکی نیز زمین خورده و از دور مسابقه خارج شوند.

شدت برخورد موتورها به حدی بود که پدروسا و الیویر جک هر دو به بیمارستان منتقل شدند.

استونر در همان مراحل اولیه که توانست از راسی سبقت بگیرد، تا آخر با اختلاف زیادی جلوتر از همه از خط پایان گذشت. او سال گذشته همراه تیم LCR هوندا، توانسته بود در همین پیست به مقام دوم برسد و سال قبل تر در مسابقات ۲۰۵ سی سی پیروزی این مسابقات را از آن خود کرده بود.

برای مقام دوم و سومی رقابت شانه به شانه ای بود که در نهایت مقام دوم این مسابقه را تونی الیاس راننده اسپانیایی تیم "هوندا گرسینی"که از مقام دهم مسابقه را شروع کرده بود کسب کرد و لوریس کپراسی راننده ایتالیایی تیم دوکاتی سوم شد.

راسی صدر نشین جدول این مسابقات به علت نداشتن گریپ کافی در تایر هایش با زمین پیست، در هر دور مغلوب یک راننده می شد و در نهایت تنها توانست در مقام دهم از خط پایان بگذرد. او مسابقه را از مقام اول شروع کرده بود.

استونر پیش از این در مرحله اول مسابقات که در پیست لوسیل دوحه برگزار شد به مقام اول دست یافته بود.

پیست ترکیه برای سومین سال است که میزبان مسابقات موتو گراندپری است و به گفته فدراسیون موتورسواری احتمالا سال آینده جای خود را به پیست ایندیاپلیس آمریکا خواهد داد.*مسابقات خیابانی در مسیر مشخص شده در محدوده شهر است که به طور موقت برای هر مسابقه طراحی می شود.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.