فرانسویها رئیس جمهوری تازه بر می گزینند

فرانسویها رئیس جمهوری تازه بر می گزینند

مردم فرانسه امروز پای صندوقهای رأی می روند تا رئیس جمهور تازه ای برای کشور خود برگزینند.
انتخابات فرانسه
گزارش خبرنگار بی بی سی از فرانسه حاکی از این است که بر انتخابات فرانسه فضای خوف و امید حاکم است

رأی گیری قرار است ساعت هشت بامداد به وقت محلی آغاز شود و دوازده ساعت ادامه داشته باشد تا مردم از میان دوازده نامزد یکی را به ریاست جمهوری برگزینند.

نامزدهایی که بیش از بقیه احتمال پیروزی شان در این دور از انتخابات می رود عبارتند از: نیکولا سارکوزی از حزب اتحاد برای جنبش مردمی (او ام پ) که حزب اصلی محافظه کار فرانسه به شمار می رود، سگولن روایال از حزب سوسیالیست، فرانسوا بیرو از حزب اتحاد برای دموکراسی فرانسه و ژان ماری لوپن، رهبر و بنیانگذار جبهه ملی فرانسه که به مشی راست افراطی شهرت دارد.

آن دسته از شهروندان فرانسه که در خارج از این کشور زندگی می کنند رأی خود را پیشتر به صندوق انداخته اند.

در کمتر انتخاباتی در تاریخ فرانسه، پیش بینی نتیجه انتخابات تا این حد برای ناظران مشکل بوده است.

به نظر می رسد جدال اصلی در این انتخابات بیشتر بر سر شخصیت نامزدها باشد تا بر سر خط مشی سیاسی آنها و این در حالی است که بنابر نتایج نظرسنجیها، بیش از یک سوم از مردم فرانسه تا پیش از رفتن پای صندوق رأی هنوز تصمیم قطعی خود را به اینکه به چه کسی رأی بدهند نگرفته اند.

نیکولا سارکوزی

آقای سارکوزی که اخیراً به منظور شرکت در انتخابات ریاست جمهوری از سمت وزارت کشور کناره گیری کرد، وعده جدایی کامل از گذشته و اصلاحات اساسی اقتصادی داده است.

نیکولا سارکوزی که 52 سال دارد، فرزند یکی از اشراف زمیندار مجارستان است که بعد از روی کار آمدن حکومت کمونیستی در آن کشور به فرانسه مهاجرت کرد و مادرش نیز به خانواده ای از یهودیانی تعلق دارد که از یونان به فرانسه مهاجرت کرده و به مسیحیت کاتولیک تغییر مذهب داده اند.

نیکولا سارکوزی در رشته حقوق تحصیل کرده و پیش از ورود به سیاست به وکالت دادگستری اشتغال داشته، در 25 سالگی عضو انجمن شهر نوی سور سن و پنج سال بعد شهردار این شهر شده است.

او در سال 1993 به عنوان وزیر بودجه در دولت ادوار بالادور، وارد مناصب عالی دولتی شد، در سال 2002 به وزارت کشور، در سال 2004 به وزارت اقتصاد، دارایی و صنعت و در سال 2005 بار دیگر به وزارت کشور برگزیده شد.

سگولن روایال

خانم روایال اگر در انتخابات پیروز شود نخستین زنی خواهد بود که رهبری فرانسه در دست می گیرد.

شعار اصلی انتخاباتی او برقراری عدالت اجتماعی است.

سگولن روایال 53 سال دارد و در زمانی که کشور آفریقایی سنگال مستعمره فرانسه بوده، در خانواده ای نظامی در پایتخت این کشور به دنیا آمده است.

او دانش آموخته مؤسسه مطالعات سیاسی پاریس است که از معتبرترین مراکز آموزش عالی فرانسه به شمار می رود و پیش از ورود به سیاست قاضی دادگاه تخلفات اداری بوده است.

وی سپس در دفتر فرانسوا میتران، رئیس جمهور سوسیالیست فرانسه کار کرده و در زمان ریاست جمهوری او به مدت یک سال وزیر محیط زیست شد، بعدها در دولت لیونل ژوسپن نیز سمتهای معاون وزیر آموزش و پرورش و معاون وزیر امورخانواده و کودکان را به عهده گرفت.

ژان ماری لوپن

آقای لوپن که 78 سال دارد چهره جنجالی دور پیشین انتخابات ریاست جمهوری فرانسه بود و به مخالفت با روند مهاجرت به فرانسه و همچنین موضع گیریهای میهن پرستانه و ملی گرایانه شهرت دارد.

او پیش بینی کرده که همچون دور پیش یکی از دو نامزد اصلی خواهد بود که به دور دوم انتخابات راه خواهند یافت.

ژان ماری لوپن نیز همچون دو رقیب خود در رشته حقوق تحصیل کرده و سرمایه داری ثروتمند در صنعت سیمان فرانسه است.

او در آغاز نظامی بوده و سپس به عنوان نماینده وارد مجلس ملی فرانسه شده و در سال 1972 حزب جبهه ملی را بنیاد نهاده است.

فضای خوف و امید

گزارش خبرنگار بی بی سی از فرانسه حاکی از این است که بر انتخابات فرانسه فضای خوف و امید حاکم است.

اقتصاد فرانسه طی دوازده سال گذشته دچار رکود بوده و بسیاری از فرانسویها به امید آنند که رئیس جمهور آینده به این رکود پایان دهد.

آمار ثبت نام کنندگان برای رأی دادن در انتخابات حاکی از این است که استقبال از انتخابات فرانسه طی 25 سال اخیر بی سابقه بوده است.

برای نخستین بار در فرانسه انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار می شود، هرچند حزب سوسیالیست و برخی دیگر از احزاب به این شیوه رأی گیری اعتراض کرده اند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.