روغن‌های نباتی جامد عامل ۴۰ درصد سکته‌هاست

روغن‌های نباتی جامد عامل 40 درصد سکته‌هاست

وزیر بهداشت گفت: کاملاً واضح است که روغن‌های نباتی جامد اقلاً عامل 40 درصد سکته‌هاست بنابراین مصرف این روغن‌ها باید با روغن‌های مایع بدون ترانس جایگزین شود.  Go to fullsize image

کامران باقری لنکرانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی فارس افزود: تا چند سال پیش روغن‌های نباتی جامد حدود 80 درصد روغن مصرفی مردم را تشکیل می‌داد ولی طی سال‌های اخیر با آموزش و اطلاع‌رسانی، مردم به زیان‌های مصرف این روغن‌ها پی برده‌اند و الآن مصرف این روغن‌ها به حدود 65 درصد رسیده است.
وی ادامه داد: باید کارخانه‌های تولید تولید روغن در کشور به سمت تولید روغن‌های با ترانس پائین و بدون روغن‌های نامطلوب حرکت کنند در زمان حاضر تولید روغن با ترانس کم‌تر از 5 درصد نیز در کشور به بهره‌برداری رسیده است و این نوید تولید بیش‌تر روغن‌های مطلوب در کشور است.
وی گفت: در زمان حاضر روغن‌های با ترانس 20 تا 30 درصد نیز از وزارت بهداشت مجوز می‌گیرند اما درصددیم که این استاندارد را امسال حداقل به 10 درصد برسانیم.
باقری لنکرانی افزود: امیدواریم صاحبان صنایع روغن نیز با درک شرایط خاص مربوط به روغن برای تولید روغن‌های با اسیدچرب و ترانس پایین کمک کنند و با نوسازی تجهیزات فنی خود برای ارتقای سطح سلامت جامعه همکاری کنند.
وی گفت: وزارت بهداشت نیز برای کاهش مرگ و میرهای ناشی از بیماری‌های قلبی و سکته‌ها که حداقل 40 درصد آن به علت مصرف روغن‌های نباتی جامد است امسال با افزایش تخت‌های مراقبت‌های ویژه و تجهیزات CCU و آنژیوگرافی در همه استان‌های کشور حداقل یک مرکز ویژه مراقبت از بیماری‌های قلبی دایر می‌کند.
بیماری‌های قلبی و عروقی سالانه منجر به مرگ 70 هزار نفر در کشور می‌شود و بیش از 400 هزار سال از عمر ایرانیان را سالانه کم می‌کند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.