بازداشت مهندس ایرانی بزرگترین نیروگاه اتمی آمریکا

بازداشت مهندس ایرانی بزرگترین نیروگاه اتمی آمریکا

پلیس فدارل آمریکا، اف بی آی، یک ایرانی تبعه آمریکا را که برای بزرگترین نیروگاه اتمی آمریکا کار می کرده، به 'نقض تحریمهای تجاری ایران' متهم و دستگیر کرده است.
یک نیروگاه هسته ای
پس از حملات ۱۱ سپتامبر، دولت آمریکا تدابیر امنیتی را در تاسیسات هسته ای این کشور افزایش داده است

اف بی آی محمد علوی را نهم آوریل (بیستم فروردین) پس از بازگشت از ایران در فرودگاه بین المللی لوس آنجلس بازداشت و اعلام کرده که او نرم افزاری حاوی اطلاعاتی درباره اتاق کنترل و راکتورهای نیروگاه هسته ای پالو ورده (Palo Verde) را با خود به ایران برده و از آن استفاده کرده است.

پالو ورده بزرگترین نیروگاه هسته ای آمریکاست و در غرب شهر فونیکس مرکز ایالت آریزونا واقع است.

وکیل مدافع آقای علوی با رد اتهامهای وارده، اعلام کرده موکلش بی گناه است اما قاضی دادگاه با آزادی موقت آقای علوی که ۴۹ سال دارد مخالفت کرده است.

مقامهای اف بی آی می گویند نرم افزاری که محمد علوی متهم است پس از ترک پالو ورده از رمز آن آگاه بوده و به طور غیرمجاز از آن استفاده کرده، جنبه آموزشی دارد اما در عین حال اذعان می کنند که دلیلی در دست ندارند که نشان دهد اطلاعات نرم افزار در اختیار گروهی تروریستی یا دولت ایران قرار گرفته باشد.

به دنبال حملات ۱۱ سپتامبر، دولت آمریکا تدابیر امنیتی را در تأسیسات هسته ای این کشور افزایش داده است.

مقامهای اف بی آی محمد علوی را به نقض تحریمهای تجاری آمریکا علیه ایران متهم کرده اند که در صورت اثبات می تواند مجازات حداکثر ۲۱ ماه زندان به دنبال داشته باشد.

مقامهای شرکت خدمات عمومی آریزونا که نیروگاه هسته ای پالو ورده را اداره می کند اعلام کرده اند استفاده از نرم افزار مورد بحث امنیت آن نیروگاه را به خطر نیانداخته است.

آنها تأکید کرده اند برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی روال دسترسی کارمندان نیروگاه به نرم افزار و رمز آن را تغییر داده اند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.