ادعای بازداشت مأمور «FBI»برای معاوضه باعسگری

ادعای بازداشت مأمور سابق «FBI» در ایران برای معاوضه با عسگری

یک سایت آمریکایی، به تازگی با طرح ادعاهایی درباره آخرین ملاقات «رابرت لوینسون»، مأمور سابق «FBI» در جزیره کیش، مدعی شده که ایران او را بازداشت و به تهران منتقل کرده است تا وی را با علیرضا عسگری معامله کند.

به گزارش سرویس بین‌الملل «بازتاب»، سایت امنیت ملی آمریکا همچنین مدعی شده که مأمور سابق «FBI» در جزیره کیش با یک مقام آمریکایی مقیم ایران که در سال 59 یکی از عناصر رژیم شاه را ترور کرده بود، دیدار کرده است. به گفته این آمریکایی مسلمان، مأمور سابق «FBI»، از نفوذش برای جلوگیری از انگشت‌‌نگاری از رئیس‌جمهور ایران در سفر سال گذشته او به آمریکا استفاده کرده و او خواسته است تا پاسخ این محبت او را بدهد.

«رابرت لوینسون، مأمور بازنشسته FBI«National Security» مدعی شد: «رابرت لوینسون» از مأموران بازنشسته «FBI» و یک کارآگاه خصوصی پس از بازداشت به دست مأموران اطلاعاتی ایران در 8 مارس در جزیره کیش، هم‌اکنون در تهران زندانی است.

به گزارش این سایت، ایرانیان امیدوارند تا لوینسون را با معاون وزیر دفاع سابق ایران که معتقدند توسط «سیا» در ترکیه ربوده شده، معاوضه کنند. «سیا» هرگونه نقشی را در ناپدید شدن علیرضا عسگری، معاون وزیر دفاع سابق ایران، رد کرده و ایرانیان نیز بر این باورند که شواهدی مبنی بر دخالت سازمان اطلاعاتی آمریکا در کار است.
اما چرا لوینسون در زمانی که آمریکا و ایران در حال ربودن اتباع یکدیگرند، به ایران رفته، همچنان یک راز است.

چیزی که مشخص است، این که لوینسون، تنها با یک نفر در جزیره «کیس» ملاقات کرده و او یک آمریکایی نه چندان معروف است که به یک تروریست اسلامی تبدیل شده و در سال 1980 نیز برای دولت ایران دست به یک ترور زده است.

لوینسون به «دیوید بلفیلد»، یک آمریکایی تبعیدی معرفی شده است که از زمان ترور سخنگوی شاه سابق ایران در مریلند آمریکا، در ایران زندگی می‌کند. وی که هم‌اکنون به «داوود صلاح‌الدین» تغییر نام داده، در سال 1995 به «جوترنتو»، خبرنگار «National Security»، گفته بود که وی پس از به کار گرفته شدن از سوی دولت ایران و در پی صدور فتوای دادگاه عالی انقلاب ایران، اقدام به ترور علی‌اکبر طباطبایی کرده است.

آشنایی «لوینسون» با «بلفیلد» از طریق «آیراسیلورمن» از تهیه‌کنندگان سابق شبکه «NBC» صورت گرفته که وی درباره نقش خود در این قضیه با رسانه‌‌ها صحبتی نکرده است.

دیوید بلفیلد»، یک آمریکایی که در ایران زندگی می‌کند. وی که هم‌اکنون به «داوود صلاح‌الدین» تغییر نام داده، سیلورمن، صلاح‌الدین را به دیدار با لوینسون مجبور کرده است، حال آن که پناهنده آمریکایی هشدار داده بود با توجه به افزایش تنش‌ها، چنین دیداری به صلاح نیست. صلاح‌الدین گفت: «من خواستم لوینسون را قانع کنم که کمی دیدار را به عقب بیندازد، اما او نپذیرفت. سرانجام در هتلی در کیش دیدار کردیم. او از دوبی به آنجا پرواز کرده بود».

وی اضافه کرد: «سرویس اطلاعاتی ایران گمان کرده بود که من یک آمریکایی با پاسپورت ایرانی هستم و به همین دلیل از ملاقات من و لوینسون به نحوی آگاه شده بود. پس از شش ساعت دیدار با لوینسون، من به جرم جعل پاسپورت بازداشت شدم و لوینسون در هتل ماند. من روز پس از آن آزاد شدم، اما این بار لوینسون دستگیر شد و من بعدا مطلع شدم که او را به تهران منتقل کرده‌اند».

نقش سیلورمن در این پرونده و تمایل نداشتن وی برای صحبت با خبرنگاران، گمانه‌زنی‌هایی را در جامعه اطلاعاتی ایجاد کرده که این یک اقدام ابتدایی برای به خدمت گرفتن صلاح‌الدین توسط سرویس اطلاعاتی آمریکا بوده است.

در سال ،2002 سیلورمن در مقاله‌ای نوشته بود: دستگیری بلفیلد، یک موفقیت برای دستگاه اجرای قانون آمریکاست. او از دیدگاه اطلاعاتی نوشته بود که بلفیلد همچنین به علت دسترسی به ایرانیان، می تواند در جای خود نیز مفید باشد.

ترنتو می‌گوید: «آمریکا پیش از این نیز چند بار قصد استخدام بلفیلد را داشته است، اما صلاح‌الدین کنونی به خاطر اسلام، مرتکب قتل شد و نمی‌‌تواند این امر را فراموش کند. آمریکا پس از 11 سپتامبر هم قصد دستیابی به او را داشت. او در همان وقت‌ها در فیلمی به نام «سفر قندهار» بازی کرده بود و من به آمریکایی‌ها گفتم: اگر می‌خواهید او را بیابید، کافی است فقط یک بلیت خریده و به سینما بروید».

«کارل شافلر»، کارآگاه اهل واشنگتن در آوریل 1995 با «جو ترنتو» تماس گرفته و خواستار ملاقات با بلفیلد شد. ترنتو کمی بعد متوجه شد که شافلر در کنار روزنامه‌نگاری، قصد دیگری نیز دارد و آن مرتبط شدن با تروریست‌ها توسط ترنتو است. وی پس از تعیین زمان ملاقات با بلفیلد در مسکو در اوایل تابستان 1995 متوجه شد که «FBI»، می خواهد از او به عنوان طعمه‌ای استفاده کند تا بلفیلد را به مسکو بکشاند و در آنجا او را بازداشت کند. در همان تابستان ترنتو و عده‌ای از کارکنان شبکه «ABC» از دوبی قصد عزیمت به کیش را داشتند که هواپیمای «کیش‌آیر» به آنان اجازه پرواز نداد و بعدها متوجه شد که کارکنان «ABC» به دستور «سیا» برای مصاحبه با بلفیلد عازم شده بودند. ترنتو دریافت که صلاح‌الدین به این دلیل مورد علاقه آمریکایی‌هاست که در زمان سفر کلینتون به بوسنی، به آنها در مورد یک حمله اسلامی هشدار داده بود.

در پاییز 2005، ترنتو در هتل هیات استامبول به صورت سری با بلفیلد دیدار و سپس کارکنان «ABC» را برای انجام مصاحبه، مطلع کرد که برنامه این شبکه توجهات زیادی را در داخل آمریکا جلب نمود.

در اکتبر گذشته، ترنتو و سوزان همسرش، کتابی را درباره امنیت خطوط هوایی بین‌الملل نوشتند که محتویات لیست سیاه پروازکنندگان به آمریکا را بررسی می‌کرد که نام بلفیلد در لیست نبود.

ترنتو گفت: این می‌تواند نشانگر این مسئله باشد که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، هنوز هم بر این باورند که بلفیلد می تواند پرواز کند؛ این مهم است و شاید هم نشانگر این‌که آنان به دنبال او هستند. گمانه‌‌هایی نیز موجود است که لوینسون در مورد قاچاق سیگار و ... با بلفیلد دیدار کرده باشد.

صلاح‌‌الدین موافقت کرده که لوینسون را با فرد مورد نظرش در ایران مرتبط کند، اما صلاح‌الدین به علت این‌که روابط چندان خوبی با رئیس‌جمهور محافظه‌کار کنونی ایران ندارد و یک خارجی هم بوده، چندان مهره مناسبی برای این کار به شمار نمی‌رفته است. صلاح‌الدین تأیید کرد: لوینسون از نفوذش برای جلوگیری از انگشت‌‌نگاری از رئیس‌جمهور ایران در سفر سال گذشته او به آمریکا استفاده کرده و او خواسته است تا پاسخ این محبت او را بدهد.

صلاح‌الدین پس از آن در کنفرانسی صوتی با خانواده لوینسون در آمریکا گفت‌وگو کرد و اظهار داشت: از طریق منابع ایرانی خود مطلع شده که او سالم است، ولی تحت نظر ایرانیان می‌باشد

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.