بازداشت نویسنده لر به اتهام توهین به لرها

بازداشت نویسنده لر به اتهام توهین به لرها

یعقوب یادعلی، داستان نویس ایرانی از پانزدهم مارس (۲۴ اسفند‌) گذشته در بازداشت به سر می برد و به توهین و نوشتن مطالبی متهم شده که موجب اخلال در امنیت داخلی کشور می شود.
یعقوب یادعلی
یعقوب یادعلی در صداوسیمای یاسوج مشغول به کار بوده است

یعقوب یادعلی در صداوسیمای یاسوج، مرکز استان کهکیلویه و بویراحمد مشغول به کار بوده و در زندان مرکزی این شهر در بازداشت به سر می برد؛ تلاش وکیل او برای آزادی اش با قرار وثیقه یا انتقال پرونده او به دیگر استانها یا تهران به نتیجه ای نرسیده است.

اتهاماتی که علیه آقای یادعلی مطرح شده به دو مجموعه داستان او با عنوانهای حالتها در حیاط و آداب بی قراری باز می گردد که یکی از شخصیتهای زن این داستانها که با گویش لری صحبت می کند، با مردی غیر از شوهرش روابط خاصی دارد.

افرادی در استان لرنشین کهکیلویه و بویراحمد، این موضوع را توهین به قوم لر تلقی و علیه یعقوب نادعلی به مراجع قضائی شکایت کرده اند.

آقای یادعلی که خود نیز به قوم لر تعلق دارد به دادگاه توضیح داده که به هیچ وجه قصد توهین به این قوم یا فرد خاصی را نداشته، اما با این وجود دادسرای یاسوج برای او کیفرخواست صادر و پرونده اش را به دادگاه کیفری استان ارجاع داده است.

محمدصالح نیکبخت، وکیل آقای یادعلی در گفتگو با بی بی سی گفت که به منظور حساسیت موضوع به موکل خود و خانواده اش توصیه کرده که خبر بازداشت او را به اطلاع رسانه ها نرسانند و خود نیز نامه ای به رئیس قوه قضائیه نوشته و خواستار آن شده که برای اینکه درگیری و مسئله ای در منطقه به وجود نیاید، پرونده یعقوب یادعلی را برای رسیدگی به تهران یا به یکی از استانهای همسایه ارجاع دهد اما نمی داند این نامه هنوز به دست رئیس قوه قضائیه رسیده است یا نه و با درخواست او هنوز موافقت نشده است.

 کتاب آداب بی ‌قراری برنده جایزه بهترین رمان از بنیاد گلشیری و جایزه یلدا شده است
 

درخواست انتقال پرونده یعقوب یادعلی به خارج از استان کهکیلیویه و بویراحمد از جانب انجمن دفاع از حقوق زندانیان نیز مطرح شده اما این درخواست نیز بی پاسخ مانده است.

آقای نیکبخت با اشاره به اینکه یکی از اتهامات یعقوب یادعلی، توهین اعلام شده است می گوید بنابر قوانین ایران، شخص مورد توهین و مصداق توهین باید مشخص باشد و رسیدگی به این اتهام باید بر اساس شکایت شاکی خصوصی صورت گیرد و با توجه به این موضوع، اگر محاکمه موکل او در شرایط عادلانه انجام شود، چنین شکایتی نباید مورد توجه قرار گیرد.

از بهار گذشته که انتشار کاریکاتوری در روزنامه ایران به اعتراض گسترده در مناطق ترک نشین ایران و درگیریهایی انجامید که قربانیانی نیز بر جای گذاشت، حساسیتهای قومی به نوشته های کتب و مطبوعات در ایران افزایش چشمگیری داشته است.

تا آنجا که حتی سال گذشته، توالی دو کلمه در جدول کلمات متقاطع یکی از نشریات گمنام، آن هم چند ماه پس از انتشار این نشریه، باعث تجمعهای اعتراض آمیز در مرکز استان لرستان و بازداشت مدیرمسئول این نشریه شد.

مراجع قضائی و امنیتی نیز در مواردی که حساسیتهایی از طرف قومیتها ابراز می شود بر شدت برخورد خود با نویسندگان و اولیای مطبوعات به میزان زیادی افزوده اند.

اما صالح نیکبخت می گوید، نوشته های آقای یادعلی تاکنون هیچ گونه اعتراض عمومی در میان قوم لر به همراه نداشته و احتمال می رود که او قربانی کینه جوییهای شخصی شده باشد.

وی همچنین اشاره می کند که از تاریخ انتشار کتاب حالتها در حیاط بیش از هشت سال گذشته و هر گونه شکایتی علیه محتوای آن باید مشمول مرور زمان تلقی شود و از سوی دیگر کتاب آداب بی قراری نیز حدود سه سال پیش منتشر شده و به چاپ دوم هم رسیده است، بی آنکه اعتراض عمومی به همراه داشته باشد.

کتاب آداب بی ‌قراری برنده جایزه بهترین رمان از بنیاد گلشیری و همچنین جایزه یلدا شده است.

از یعقوب یادعلی مجموعه‌ داستانهای دیگری با نام احتمال پرسه و شوخی و تیمارها و دکه نیز منتشر شده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.