سپردن نمایندگی ایران درسازمان ملل به رحیم مشایی

سپردن نمایندگی ایران در سازمان ملل به "رحیم مشایی" می تواند یک شوخی باشد

یک منبع نزدیک به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: رفتن اسفندیار رحیم مشایی از این زمان مدت هاست که قطعی شده است ولی مشکل پست جایگزین مانع از جابه جایی شده است.

وی که نخواست نامش ذکر شود،  گفت: پس از تشدید فشارها بر رییس جمهور و ارائه مستنداتی از روی برخی افراد در درون سازمان و نیز از طرف تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، آقای احمدی نژاد متقاعد شده است که رحیم مشایی را از ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کنار بگذارد ولی برای حفظ احترام مشایی بناست که وی به سمت دیگری منصوب شود. ولی با توجه به اینکه هنوز سمتی برای انتصاب وی به آن آن یافت نشده، این مساله با کندی مواجه است.

وی درباره انتصاب مشایی به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل نیز گفت: این شایعه ، بیشتر به یک شوخی شبیه است زیرا جایگاه نمایندگی ایران در سازمان ملل به ویژه در شرایط حساس کنونی ، بسیار بالاتر از ریاست سازمان میراث فرهنگی است و مشایی هم تجربه ای در این باره ندارد و قطعا رییس جمهور در این خصوص ریسک نخواهد کرد .

وی گفت: جانشین آقای ظریف در سازمان ملل مدت هاست که مشخص شده و قرار است آقای خزاعی به نیویورک برود که گویا مأموریت وی درمراحل اداری و تهیه ویزا قرار دارد .

این منبع آگاه افزود: البته شایعاتی هست که مشایی به نیوریوک برود که اگر این اتفاق بیفتد احتمالا در حد یک دیلمات رده پایین عازم نمایندگی ایران در مقر سازمان ملل خواهد شد .

وی افزود: یکی از ویژگی های شخصی آقای احمدی نژاد این است که به افراد دیر اعتماد می کند ولی پس از اینکه اعتمادش به کسی جلب شد مشکل بتوان او را از این حسن اعتماد بازداشت. این مساله درباره رحیم مشایی هم صادق بود. ولی گویا رحیم مشایی قدر این اعتماد را ندانسته است و با عملکرد نامناسب خویش در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نه تنها موقعیت خود را به مخاطره انداخته بلکه باعث هزینه زایی برای رییس جمهور نیز شده است.

این منبع آگاه درباره گزینه احتمالی برای جایگزینی رحیم مشایی گفت: افراد متعددی در این باره مطرح هستند که از جمله می توان به آقای ریاض از نمایندگان مجلس شورای اسلامی اشاره کرد که گویا رییس جمهور درباره به کارگیری نمایندگان در بدنه دولت نظر مساعدی ندارد.

همچنین آقای علی کردان که هم اکنون ریاست سازمان فنی و حرفه ای را بر عهده دارد و پیش از این هم معاونت سازمان صدا و سیما بود از گزینه های مطرح است که در کمیسیون فرهنگی مجلس نیز طرفداران پر و پا قرصی دارد. البته آقای کردان برای و پست وزارت نفت جزو گزینه هاست و باید دید که در نهایت به کدام یک از این دو گزینه متمایل می شود هر چند که  گویا خودش به وزارت نفت نظر مساعدتری دارد.

وی گفت:البته گفته می شود که احتمالا آقای محمدعلی رامین تا قطعی شدن گزینه جایگزین ، سرپرست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خواهد شد .

 در همین حال یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در باره موضوع برکناری اسفندیار رحیم مشایی گفت: در همین هفته معاونان آقای مشایی به کمیسیون فرهنگی مراجعه کردند و توضیحاتی به ما داده اند که بخشی از ابهامات تا حدودی برطرف شده و قرار است جلسه دیگری در این ارتباط داشته باشیم که با تکمیل توضیحات آنها شاید پاسخ سوالات دیگر مجلس نیز شود.

ستار هدایت خواه افزود: در حال حاضر علامت و نشانه هایی مبنی بر اینکه رییس جمهور قصد داشته باشد مشایی را از سمتش برکنار کند وجود ندارد .

در همین باره غلامرضا میرزایی یکی دیگر از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس نیز به خبر نگار ما گفت:هنوز هیچ چیز درباره برکناری آقای مشایی قطعی نشده و درباره آقای کردان هم تا جایی که می دانم قرار است ایشان جایگزین وزیر نفت شود.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.