فرانسه: از حملات ۱۱ سپتامبر خبر داشتیم!

فرانسه: از حملات 11 سپتامبر خبر داشتیم!

بیش از شش سال از حمله تروریستی به مراکز تجاری در ایالات متحده می‌گذرد و این در حالی است که حاشیه‌های این حادثه جنجالی همچنان ادامه دارد. نیروهای آژانس اطلاعاتی فرانسه که به دلیل امنیتی سایت متعلق به القاعده را در این کشور فیلتر کرده‌اند، پس از گذشت چند سال از حادثه یازدهم سپتامبر، اعلام کرد که چند روز پیش از وقوع این حادثه در این خصوص به سازمان سیا هشدار داده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، سازمان اطلاعاتی فرانسه از زمان و نحوه این حمله اطلاعی نداشته اما با توجه به کار برروی پرونده‌های این گروه متوجه شده بود که القاعده قصد دارد با استفاده از ناوگان هوایی ایالات متحده حمله‌ای تروریستی به این کشور ترتیب دهد.

فرانسه با استناد به گزارش 328 صفحه‌ای که سازمان اطلاعاتی این کشور تهیه کرده است به سازمان سیا درخصوص این حمله تروریستی هشدار داده بود. البته سازمان اطلاعاتی فرانسه نیز در حال حاضر به هیچ وجه ادعا نمی‌کند که ایالات متحده یا سازمان سیا از امکان حمله تروریستی به مراکز تجاری آگاهی داشته است.

در یازدهم سپتامبر سال 2001 میلادی، نوزده نفر از اعضای القاعده با ربودن دو هواپیما به مراکز تجارت جهانی حمله کردند. قربانی شدن صدها نفر در این حادثه، منجر به حمله امریکا به افغانستان و ریشه‌کنی دولت طالبان در این کشور شد.

راند بیر که در آن زمان به عنوان مشاور در امور مبارزه با حملات تروریستی در شورای امنیت ملی مشغول به کار بود دراین خصوص می‌گوید: براساس هشدارهای فرانسه، مقام‌های امنیتی ایالات متحده به حالت آماده‌باش کامل درآمدند اما به دلیل نامشخص بودن جزئیات این گزارش، کار بیشتری از دست سازمان سیا برنمی‌آمد.

براساس اسناد و مدارک معتبر، مقام‌های امنیتی ایالات متحده از مدت‌ها پیش از یازدهم سپتامبر از احتمال وقوع حمله تروریستی به امریکا آگاهی داشته اما در هیچ کدام از این گزارش‌ها صراحتا به ربوده شدن یک یا دو فروند هواپیما توسط نیروهای این گروه اشاره نشده بود.

جورج بوش و رئیس سابق سازمان سیا به سهل‌انگاری در طبقه‌بندی اسناد اطلاعاتی و نتیجه‌گیری صحیح از آن‌ها متهم می‌شوند. تیموتی رومر، دموکراتی که از اعضا کمیته تحقیق درخصوص حوادث یازدهم سپتامبر است دراین‌باره می‌گوید: یازدهم سپتامبر اشکالات موجود در ساختار ا طلاعاتی ما را مشخص کرد. سازمان سیا نتوانست به موقع اطلاعات طبقه‌بندی شده خود را در اختیار اف ‌بی ‌آی قراردهد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.