'ارسال سلاح از ایران برای طالبان'

ژنرال پیتر پیس، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا می گوید سلاحها و مهمات ساخت ایران در افغانستان کشف و ضبط شده که برای شورشیان طالبان در این کشور ارسال شده بوده است.
سرباز افغان در حال نگهبانی از زندانی زخمی طالبان
سرباز افغان در حال نگهبانی از زندانی زخمی طالبان

ژنرال پیس که با جمعی از خبرنگاران در واشنگتن به صرف صبحانه پرداخته، خطاب به این جمع گفته که طی یک ماه گذشته در ولایت قندهار در جنوب افغانستان سلاحها، خمپاره ها و مواد منفجره پلاستیکی موسوم به سی - 4 ضبط شده که ساخت ایران بوده اما مشخص نیست که چه نهاد یا گروهی این سلاحها و مهمات را برای طالبان فرستاده است.

وی حجم سلاحها و مهمات ضبط شده را مشخص نکرد، اما تأکید کرد که این سلاحها و مهمات بتازگی تولید شده و مربوط به گذشته نبوده اند.

ژنرال پیس همچنین تصریح نکرد که آیا این نخستین بار بوده که نظامیان آمریکایی در افغانستان سلاحهای ساخت ایران کشف کرده اند یا پیشتر نیز چنین مواردی بوده است.

دولت آمریکا رسماً نیروی قدس سپاه پاسداران ایران را متهم می کند که به گروههای مسلح عراقی کمک تسلیحاتی می کند و این نیروها نظامیان آمریکایی و بریتانیایی را در آن کشور هدف حمله قرار می دهند.

اما در مورد افغانستان که همچون عراق اما در مقیاسی محدودتر، صحنه درگیری نیروهای آمریکایی و بریتانیایی با گروههای مسلح است، هنوز چنین اتهامی به صورت رسمی علیه ایران مطرح نشده است.

ایران هرگونه دخالت در عراق و افغانستان را که در راستای افزایش بی ثباتی و نا امنی در این کشورها باشد رد می کند.

 
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.