عامل قتل عام دانشگاه فنی ویرجینیا معرفی شد

عامل قتل عام دانشگاه فنی ویرجینیا معرفی شد
پلیس آمریکا می گوید شخصی که با تیراندازی در دانشگاهی در آمریکا حداقل 30 نفر را کشته، چو سونگ هوی، دانشجوی 23 ساله تبعه کره جنوبی بوده است.

چو سونگ هوی در رشته انگلیسی تحصیل و در خوابگاه دانشگاه زندگی می کرد.

جو سونگ هوی
جو سونگ هوی پس از کشتار در دانشگاه ویرجینیا دست به خودکشی زد

وی روز دوشنبه با حمله مسلحانه به دانشجویان و کارکنان دانشگاه فنی ویرجینیا سی نفر را به قتل رساند و متعاقبا دست به خودکشی زد.

هرچند پلیس صد در صد مطمئن نیست اما تصور می شود وی همچنین مسئول قتل دختر و پسر دیگری که دو ساعت پیش از این حادثه در نقطه دیگری از دانشگاه به قتل رسیدند باشد.

تیراندازی ها در دو ساختمان مختلف در محوطه دانشگاه فنی ویرجینیا به فاصله هشتصد متری از یکدیگر روی داد.

این خونین ترین قتل عام مسلحانه در تاریخ آمریکا توصیف می شود.

جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا، که همراه با همسرش لورا در مراسم یادبود قربانیان در روز سه شنبه حضور یافته بود این روز را "روزی غم انگیز برای کل ملت آمریکا توصیف کرد."

وی گفت: "در این برهه مصیبت بار، امیدوارم بدانید که مردم در سراسر این کشور به فکر شما هستند و از خدا می خواهند به همه کسانی که از حادثه متاثر شده اند آرامش دهد."

چارلز استگر، رئیس دانشگاه، گفت "تمام مردم کشور و مردم بسیاری دیگر از کشورها در غم این تراژدی سوگواری می کنند" و اظهار امیدواری کرد که این موضوع آغازگر فرآیند بهبود زخم ناشی از حادثه باشد.

جورج بوش پیشتر دستور داده بود پرچم های ساختمان های دولتی به احترام قربانیان به حال نیمه افراشته درآید.

برخی دانشجویان و خانواده های قربانیان این حملات خشم خود را نسبت به آنچه که کوتاهی مقامات دانشگاهی در آگاهی رسانی خوانده اند ابراز داشته و گفته اند که در صورت اقدام به موقع و تخلیه دانشگاه، امکان داشت از تلفات حمله دوم جلوگیری شود.

در مقابل، مسئولین دانشگاه فنی ویرجینیا از عملکرد خود دفاع کرده و گفته اند که نمی توانستند انجام حمله دوم را پیش بینی کنند.

مهاجم مسلح

تیراندازی های روز دوشنبه در دو نقطه جداگانه دانشگاه با اختلاف دو ساعت از یکدیگر روی داد.

تیراندازی اول در ساعت 7:15 صبح در یکی از خوابگاه های دانشگاه پس از جر و بحث مهاجم مسلح با دو دانشجوی دختر و پسر روی داد و به قتل این دو نفر انجامید.

دو ساعت بعد ظاهرا همین فرد 30 دانشجو و استاد را در یکی از ساختمان های آموزشی به فاصله تقریبا 800 متر از ساختمان اول هدف قرار داد و کشت. تعدادی نیز در اثر تیراندازی یا پایین پریدن از پنجره کلاس های طبقات بالا برای فرار از چنگ مهاجم مجروح شده اند.

بستگان یکی از قربانیان
بستگان قربانیان این حادثه مقامات دانشگاهی را به بی توجهی متهم کرده اند

پلیس تایید کرد که دو اسلحه دستی را در صحنه تیراندازی دوم کشف کرده است و گفت از یکی از این سلاح ها در تیراندازی اول استفاده شده است.

پلیس گفت "مسلما دور از منطق نیست اگر فرض کنیم که چو (هونگ سوی) عامل تیر اندازی در هر دو مورد بوده است."

با این حال آنها درحال تحقیق درباره این مساله هستند که آیا وی شریک جرمی داشته است یا خیر.

'گوشه گیر'

پلیس گفت که چو سونگ هوی اصلا اهل کره جنوبی و مقیم آمریکا بود. گزارش می شود که وی در سنین کودکی با خانواده اش به آمریکا مهاجرت کرده بود.

با این حال رو مو هیون، رئیس جمهور کره جنوبی، در بیانیه ای که دفتر وی صادر کرد گفت "که شوک او از وصف خارج است" و "همدردی عمیق" خود را نسبت به قربانیان، خانواده های آنها و مردم آمریکا ابراز داشت.

پلیس هنوز هیچ انگیزه ای برای این حمله نیافته است.

لری هینکر، دستیار رئیس روابط عمومی دانشگاه، گفت: "وی فردی گوشه گیر بود و ما در یافتن اطلاعات در مورد او با مشکل مواجه شده ایم."

رسانه های آمریکا گزارش داده اند که یک یادداشت "نگران کننده" در خوابگاه محل اقامت چو یافت شده است و او به خاطر نوشتن مقالات "مساله دار" در کلاس "نگارش خلاقانه" برای مشاوره روانی توصیه شده بود.

دانشگاه فنی ویرجینیا در محوطه ای وسیع در شهر بلکسبرگ ایالت ویرجینیا واقع شده و 26 هزار دانشجو دارد.

سرهنگ استیو فلرتی، رئیس پلیس ایالتی ویرجینیا، روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری صحنه جنایت را توصیف کرد: "وسایل شخصی دانشجویان در سراسر طبقه دوم ساختمان نوریس پخش شده بود بنابراین این وضع شناسایی هویت دانشجویان و خدمه دانشگاه که قربانی شده اند را خیلی مشکلتر می کرد."

"اجساد قربانیان در دست کم 4 کلاس درس و همچنین راه پله ها کشف شد. می دانیم که در جریان بروز این تراژدی فداکاری هایی (از سوی برخی دانشجویان) سر زده است."

"جسد مرد مسلح در میان پیکر چندین قربانی در یکی از کلاس های درس پیدا شد. وی جان خود را گرفته بود."

روز سه شنبه حداقل 14 نفر همچنان در بیمارستان بستری هستند. یک سخنگوی بیمارستان گفت اکثر آنها در وضعیت پایدار قرار دارند.

دانشگاه "ویرجینیا تِک" اعلام کرد که کلاس های درس تا پایان هفته تعطیل خواهد بود اما ساختمان نوریس که محل بدترین تیراندازی بود تا پایان ترم بسته خواهد بود.

مقام های دانشگاه فنی ویرجینیا و پلیس گفته اند که نام قربانیان تا زمان شناسایی تمامی آنها و مطلع شدن خانواده هایشان اعلام نخواهد شد.

ابعاد بی سابقه

گرچه حملات افراد مسلح در مدارس و دانشگاه های آمریکا بی سابقه نیست، اما حمله روز دوشنبه پر تلفات ترین حادثه از این نوع بوده است.

جی وی لوگاناتان (راست) و لیویو لیبرسکو دو استادی بودند که در حادثه کشته شدند
جی وی لوگاناتان (راست) و لیویو لیبرسکو دو استادی بودند که در حادثه کشته شدند

شاهدان عینی گفته اند که هنگام تیراندازی، تعدادی از دانشجویان برای فرار از گلوله های فرد مهاجم خود را از پنجره ها به زیر می انداختند .

تعدادی دیگر از دانشجویان نیز گفته اند که با پناه گرفتن در اتاق های ساختمان آموزشی و بستن درها مانع از ورود فرد تیرانداز شدند و به این ترتیب، جان سالم به در بردند.

تا قبل از حادثه روز دوشنبه در دانشگاه فنی ویرجینیا، خونین ترین حادثه حمله در یک سازمان آموزشی در آمریکا به تیراندازی در یک دانشگاه در ایالت تگزاس مربوط می شد که در جریان آن، مرد مسلحی بیست و سه نفر را در ناهارخوری دانشگاه به ضرب گلوله کشت و سپس دست به خودکشی زد.

در خبر دیگری در این زمینه، گفته شده است که یکی از سی و دو قربانی تیراندازی در دانشگاه فنی ویرجینیا از استادان برجسته رشته مهندسی فضا بوده است.

لیویو لیبرسکو، استاد رومانیایی تبار این دانشگاه، هفتاد و پنج سال و تبعه اسرائیل بود و به گفته یکی از دانشجویان، هنگامی که فرد مهاجم به کلاس درس وی حمله کرد، پرفسور لیبرسکو راه او را سد کرد و به این ترتیب، به دانشجویان فرصت بیشتری داد تا جان خود را نجات دهند.

حادثه دانشگاه ویرجینیا ابراز تاسف بسیاری از کشورهای جهان را در پی داشت و به گزارش خبرگزاری ایرنا، سخنگوی وزارت خارجه ایران وقوع این حادثه را به ملت آمریکا و خانواده های قربانیان تسلیت گفته و تعرض به جان افراد بی گناه از هر قوم، نژاد و ملیت را محکوم دانسته است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.