'عامل کشتار دانشگاه آمریکایی آسیایی تبار بود'

'عامل کشتار دانشگاه آمریکایی آسیایی تبار بود'

در مورد هویت فرد مهاجمی که با تیراندازی در دانشگاهی در آمریکا بیش از سی نفر را کشت اطلاعاتی جدیدی انتشار یافته است.
مراسم مذهبی در دانشگاه ویرجینیا
به یادبود قربانیان حادثه دانشگاه ویرجینیا مراسم مذهبی برگزار شده است

روز دوشنبه، یک فرد مسلح در حمله مسلحانه به دانشجویان و کارکنان دانشگاه فنی ویرجینیا در آمریکا دو نفر را کشت و حدود دو ساعت بعد، در تیراندازی در نقطه دیگری در محوطه دانشگاه سی نفر دیگر کشته شدند و فرد مهاجم نیز دست به خودکشی زد و گفته می شود وی از دانشجویان آسیایی تبار دانشگاه بوده است.

چارلز استگر، رییس دانشگاه، گفته این مرد آسیایی تبار مقیم یکی از خوابگاه های دانشگاه فنی ویرجینیا بوده است اما نام او را فاش نکرده است.

آقای استگر که در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ای بی سی گفت که به نظر وی، هر دو حمله به دست یک نفر صورت گرفته و وی همدستی نداشته است.

تیراندازی روز دوشنبه در دو ساختمان مختلف واقع در محوطه دانشگاه فنی ویرجینیا روی داد که به فاصله حدود هشتصد متری از یکدیگر واقع شده اند.

دانشجویان و خانواده های قربانیان این حملات خشم خود را نسبت به آنچه که کوتاهی مقامات دانشگاهی در آگاهی رسانی خوانده اند ابراز داشته و گفته اند که در صورت اقدام به موقع و تخلیه دانشگاه، امکان داشت از تلفات حمله دوم جلوگیری شود.

در مقابل، مسئولین دانشگاه فنی ویرجینیا از عملکرد خود دفاع کرده و گفته اند که نمی توانستند انجام حمله دوم را پیش بینی کنند.

مهاجم مسلح

به گفته برخی شاهدان عینی، در این حملات، شخص مهاجم که دو اسلحه و مقداری فشنگ همراه داشت، نخست به تیراندازی به سوی دانشجویان در یکی از خوابگاه های دانشگاه دست زد و دو نفر را کشت و دو ساعت بعد، همین فرد دانشجویان و استادان را در یکی از ساختمان های آموزشی هدف تیراندازی قرار داد.

بستگان یکی از قربانیان
بستگان قربانیان این حادثه مقامات دانشگاهی را به بی توجهی متهم کرده اند


دانشگاه فنی ویرجینیا در محوطه ای وسیع در شهر بلکسبرگ ایالت ویرجینیا ساخته شده و بیست و شش هزار دانشجو دارد.

گرچه حملات افراد مسلح در مدارس و دانشگاه های آمریکا بی سابقه نیست، اما حمله روز دوشنبه پر تلفات ترین حادثه از این نوع بوده است.

در پی انتشار خبر کشتار در این دانشگاه، جورج بوش، رییس جمهوری آمریکا، گفت که از این خبر تکان خورده و مراتب تاسف خود را از قتل دانشجویان ابراز داشت.

با گذشت چندین ساعت از تیراندازی در دانشگاه فنی ویرجینیا، هنوز نکات بسیاری در مورد این ماجرا مبهم باقی مانده است.

مقامات پلیس گفته اند که جسد فرد مهاجم را یافته اند اما از آنجا که این شخص با شلیک گلوله به صورت، به زندگی خود خاتمه داده، تشخیص هویت وی دشوار بوده است.

با وجود اظهارات رییس دانشگاه، پلیس هنوز در مورد هویت این فرد جزییات بیشتری انتشار نداده است و همچنین به احتمال دست داشتن کسان دیگری در این حادثه اشاره نکرده است.

در مورد انگیزه فرد مهاجم نیز اطلاعی در دست نیست.

یک مقام پلیس محلی گفته است که فرد مهاجم با ساختمان دانشگاه آشنایی کاملی داشته و از جمله می دانسته که با قفل کردن بعضی از درها می تواند مانع از فرار قربانیان خود شود.

خونین ترین حادثه

شاهدان عینی گفته اند که هنگام تیراندازی، تعدادی از دانشجویان برای فرار از گلوله های فرد مهاجم خود را از پنجره ها به زیر می انداختند .

تعدادی دیگر از دانشجویان نیز گفته اند که با پناه گرفتن در اتاق های ساختمان آموزشی و بستن درها مانع از ورود فرد تیرانداز شدند و به این ترتیب، جان سالم به در بردند.

تا قبل از حادثه روز دوشنبه در دانشگاه فنی ویرجینیا، خونین ترین حادثه حمله در یک سازمان آموزشی در آمریکا به تیراندازی در یک دانشگاه در ایالت تگزاس مربوط می شد که در جریان آن، مرد مسلحی بیست و سه نفر را در ناهارخوری دانشگاه به ضرب گلوله کشت و سپس دست به خودکشی زد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران وقوع این حادثه را به ملت آمریکا و خانواده های قربانیان تسلیت گفته و تعرض به جان افراد بی گناه از هر قوم، نژاد و ملیت را محکوم دانسته است


در خبر دیگری در این زمینه، گفته شده است که یکی از سی و دو قربانی تیراندازی در دانشگاه فنی ویرجینیا از استادان برجسته رشته مهندسی فضا بوده است.

لیویو لیبرسکو، استاد رومانیایی تبار این دانشگاه، هفتاد و پنج سال و تبعه اسرائیل بود و به گفته یکی از دانشجویان، هنگامی که فرد مهاجم به کلاس درس وی حمله کرد، پرفسور لیبرسکو راه او را سد کرد و به این ترتیب، به دانشجویان فرصت بیشتری داد تا جان خود را نجات دهند.

حادثه دانشگاه ویرجینیا ابراز تاسف بسیاری از کشورهای جهان را در پی داشت و به گزارش خبرگزاری ایرنا، سخنگوی وزارت خارجه ایران وقوع این حادثه را به ملت آمریکا و خانواده های قربانیان تسلیت گفته و تعرض به جان افراد بی گناه از هر قوم، نژاد و ملیت را محکوم دانسته است.

 
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.